Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to jeden z najpoważniejszych stanów chorobowych dotyczących zębów i jamy ustnej. Przyczyną rozwoju tego stanu jest stan zapalny dziąseł. Zwykle występuje w momencie, gdy na powierzchni zębów gromadzi się spora ilość osadu i bakterii. Zapalenie dziąseł jest niedestrukcyjnym schorzeniem przyzębia.

Warto jednak podkreślić, że brak leczenia wiąże się z pojawieniem innego stanu, ściśle związanego z utratą zębów, którym jest zapalenie przyzębia. Podstawowe objawy zapalenia dziąseł to opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł oraz pojawienie krwi podczas mycia zębów. Aby uniknąć bądź pozbyć się tego schorzenia warto przestrzegać dobrej higieny jamy ustnej oraz stosować odpowiednie środki dentystyczne w postaci nici oraz specjalistycznych past.

Ponadto w leczeniu zapalenia dziąseł może pomóc antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej. Czasem, w łagodnych przypadkach zapalenia dziąseł, pacjenci nie są świadomi swojego problemu, ponieważ nie zauważają, ani nie odczuwają żadnego dyskomfortu czy charakterystycznych objawów. Mimo to, skontrolowanie stanu jamy ustnej u stomatologa powinno rozwiązać problem.

Rodzaje zapalenia dziąseł

Ze względu na to, że zapalenia dziąseł posiada dwie, podstawowe przyczyny, chorobą tą można w następujący sposób kategoryzować:

 • Zapalenie dziąseł spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej – ów płytka nawarstwia się z przyczyn ogólnoustrojowych, przyjmowaniem nadmiaru leków bądź niedożywieniem.
 • Zapalenie dziąseł wywołane mechanicznym uszkodzeniem – źródłem problemu są konkretne bakterie, wirusy bądź grzyby. Niekiedy, przyczyną mogą okazać się czynniki genetyczne, stany układowe (w tym reakcje alergiczne i niektóre choroby), rany lub reakcje na ciała obce np. protezy zębowe.

Przyczyny rozwoju zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest nadmierne nagromadzenie płytki bakteryjnej między zębami i wokół nich. Płytka nazębna wywołuje tzw. odpowiedź immunologiczną. Tego typu reakcja zwykle doprowadza do destrukcji dziąseł bądź ich poważnego uszkodzenia. W nieleczonych przypadkach, dochodzi do stopniowej utraty zębów. Płytka nazębna to materiał, który naturalnie gromadzi się na zębach i wokół nich.

Co więcej, tego rodzaju płytka tworzy się w wyniku obecności bakterii, które próbują przykleić się do gładkiej powierzchni zęba. Te bakterie mogą pomóc chronić usta przed kolonizacją szkodliwych mikroorganizmów, ale płytka nazębna może również powodować próchnicę zębów i problemy przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł i przewlekłe zapalenie przyzębia, infekcja dziąseł. W momencie, gdy płytka nazębna nie zostanie odpowiednio usunięta, może stwardnieć do struktury kamienia nazębnego.

Wtedy też przybiera żółty kolor. Plusem jest możliwość jej mechanicznego usunięcia w gabinecie stomatologicznym. Zasadniczo, płytka nazębna i kamień nazębny ostatecznie podrażniając dziąsła, doprowadzają do zapalenia dziąseł.

Inne przyczyny i czynniki ryzyka

Nie tylko nagromadzona płytka nazębna jest odpowiedzialna za rozwój zapalenia dziąseł. Istnieje szereg innych czynników bezpośrednio wpływających na pojawienie się tego problemu. Należą do nich:

 • Zaburzenia hormonalne, które występują w okresie dojrzewania, menopauzy, cyklu miesiączkowego oraz podczas ciąży. W tym czasie dziąsła mogą być bardziej wrażliwe, niż zwykle.
 • Choroby: nowotwory, cukrzyca, HIV zwiększają ryzyko rozwoju choroby dziąseł.
 • Przyjmowanie niektórych leków: ich zażywanie wiąże się ze zdrowiem jamy ustnej i zębów. Głównie leki na padaczkę są powiązane z nieprawidłowym wzrostem tkanki dziąseł, która pośrednio wpływa na stan dziąseł.
 • Używki: palenie papierosów zwiększa ryzyko powracającego zapalenia dziąseł.
 • Wiek: osoby starsze częściej chorują na tą przypadłość.
 • Nieprawidłowa dieta: brak odpowiednich dawek witaminy C wpływa na stan dziąseł.
 • Czynniki genetyczne: pojawienie się w rodzinie choroby dziąseł, w tym zapalenia dziąseł zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju tego schorzenia u innych członków. Lekarze i naukowcy uważają, że to podczas początków życia człowieka nabywa się specyficzne bakterie odpowiedzialne za zapalenie dziąseł.

Pierwsze objawy zapalenia dziąseł

Zasadniczo łagodne stany zapalenia dziąseł nie muszą dawać żadnych oznak czy zauważalnych symptomów. Jednakże, w większości przypadków pierwsze objawy zapalenia dziąseł obejmują:

 • zaczerwienienie bądź przybranie fioletowej barwy dziąseł,
 • tkliwość dziąseł – wrażliwość na dotyk,
 • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną,
 • pojawienie się nieświeżego oddechu,
 • obrzęk wokół zębów,
 • miękka struktura dziąseł.

Jak leczyć zapalenie dziąseł ?

Jeżeli zapalenie dziąseł zostanie wystarczająco wcześnie zdiagnozowane, a leczenie w szybkim tempie rozpoczęte, to problemu można skutecznie się pozbyć. W większości przypadków, leczenie to przede wszystkim odpowiednia opieka medyczna i stomatologiczna oraz regularne dbanie o zęby w warunkach domowych.

Profesjonalna opieka stomatologiczna

To przede wszystkim poddanie się procedurze usunięcia kamienia nazębnego – tzw. skalling bądź skalowanie. Wykonuje się go w sytuacji, gdy skala kamienia nazębnego jest zbyt duża, a sam kamień rozległy. Zabieg wykonuje stomatolog, zwykle to jednorazowa wizyta. Oczywiście, kontrolom dentystycznym należy poddawać się regularnie. Zaleca się także stosowanie nici dentystycznych oraz dokładne szczotkowanie zębów.

W warunkach domowych

Aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, należy nie tylko regularnie uczęszczać na wizyty do stomatologa, ale również samemu zadbać o swoje zęby i dziąsła w warunkach domowych. Skuteczna higiena jamy ustnej opiera się na:

 • co najmniej dwukrotnym myciu i szczotkowaniu zębów,
 • stosowaniu elektrycznej szczoteczki,
 • płukaniu jamy ustnej specjalnymi środkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *