Choroby krtani

Choroby krtani – różnorodne choroby krtani, objawy i leczenie

Choroby krtani – nasz dzisiejszy tekst dotyczyć będzie chorób, które bezpośrednio dotykają Naszej krtani. Aktualny okres bardzo często jest tym który z racji dość zmiennej a zarazem zdradliwej pogody może prowadzić do złapania różnego rodzaju infekcji. Czasem przebiegają one dość łagodnie czasem jednak o wiele bardziej dają się pacjentom we znaki. Dlatego też właśnie w Naszym tekście postaramy się opisać najczęściej pojawiające się choroby krtani. Choroby, które to bardzo często ciężko jest samemu rozpoznać.

Na wstępie zacznijmy od tego czym sama krtań. Jest ona jednym z ważniejszych narządów w Naszym organizmie. Bowiem do jej głównej funkcji zaliczyć możemy porozumiewania się między sobą. Właśnie ten narząd pomaga Nam się w swobodny sposób porozumiewać z innymi ludźmi. Jak więc możemy stwierdzić krtań to narząd który jest Nam niezbędny do codziennej egzystencji. Naprawdę warto o Niego zadbać i nie pozwalać sobie na zaniedbania.

Podejmujemy tutaj temat chorób krtani, często ich początek nie jako wiąże się z tym iż mylony jest ze zwykłym przeziębieniem. Dlatego warto posiąść choć odrobinę wiedzy, która rozróżni Nam jakie objawy mogą świadczyć o pojawiających się chorobach krtani.

Najczęściej występujące choroby krtani:

ZAPALENIE KRTANI:

Zapalenie krtani to choroba o której każdy z Nas słyszał najwięcej, no a przynajmniej większość z Nas słyszała te nazwę choć raz w życiu. Skąd owo zapalenie się jednak bierze? Występuje ono bowiem zarówno u dzieci jak też i u osób dorosłych. Główną przyczyną zapalenia krtani najczęściej są infekcje wirusowe. Jednak to nie jedyny powód który może prowadzić do pojawienia się tej choroby.

Na zapalenie krtani narażone są również te osoby, które mają do czynienia z nadmiernym wysiłkiem głosowym. Osoby te to np. nauczyciele czy wykładowcy, których to głos jest narzędziem pracy. Kolejno do zapalenia może dojść z powodu zmiany temperatur, i nagłego ochłodzenia w obrębie krtani. Jak można się domyślić może to być nawet zjedzenie lodów. Duży wpływ ma także otoczenie w którym przebywamy, chodzi tu o pobyt w miejscach w których jest dużo kurzu bądź roztoczy co prowadzi do podrażnienia krtani.

Najczęstsze objawy jakie pojawiają się w przebiegu tej choroby to różnego rodzaju kaszel, może być on suchy i duszący, najczęściej dotyka on pacjenta w nocy. Kolejny objaw to stan podgorączkowy bądź nawet gorączka, często też pacjenci mają problem z oddychaniem, może tutaj pojawić się również bezgłos i ogólne problemy z mówieniem, które powodowane są przewlekłym bólem gardła. Zazwyczaj pacjent u którego wystąpiło to zapalenie ogólnie czuje się źle i jest osłabiony.

RAK KRTANI:

O wiele poważniejszy i o wiele trudniejszy w wyleczeniu jest nowotwór krtani. Przyczyny tej choroby są różnorodne jak w każdym rodzaju nowotworów, nie da określić się ich jednoznacznie. Jednak jeśli chodzi o ten rodzaj raka nie da się ukryć, że najbardziej znaczącym aspektem jest palenie tytoniu przez osoby chore, w zasadzie osoby które palą powinny zdawać sobie sprawę z tego, że są aż trzydzieści razy bardziej narażone na wystąpienie nowotworów krtani niż osoby, które nie były uzależnione i nie paliły papierosów.

Rak krtani jest o tyle niebezpieczny iż może dawać również przerzuty, najczęściej pojawiają się one na węzłach chłonnych. W początkowym stadium choroby do objawów zaliczyć można te, które praktycznie nie znacznie różnią się od objawów w chociaż by zapaleniu krtani. Pojawia się bowiem problem z mówieniem, chory często ma chrypę, oraz problemy z połykaniem nie tylko samych pokarmów, ale nawet własnej śliny. Dzisiejsza medycyna jednak daje wiele możliwości leczenia pacjentów z rakiem krtani. Leczenie to zarówno radioterapia, ale często lekarze podejmują się też leczenia operacyjnego.

OSTRE ZAPALENIE NAGŁOŚNI:

Jeśli chodzi o to schorzenie to dotyczy ono najczęściej tych najmniejszych pacjentów. Najczęściej występuje ono u dzieci będących w wieku od dwóch do sześciu lat. W tym wypadku jednak za główną przyczynę tej choroby uznaje się zakażenie o podłożu bakteryjnym. Pomimo tego, że nazwa może nie brzmi groźnie i często może być porównywana z zapaleniem krtani to ten stan jest stanem zagrożenia życia, który może prowadzić nawet do śmierci.

W dzisiejszych czasach częstotliwość występowania tego powikłania jednak staje się coraz to bardziej znikoma. Wynika to zaiste z tego, że większość dzieci zwykle jest zaszczepiona a szczepienia stanowi tutaj w większości przypadków wystarczającą ochronę. Jeśli jednak już dojdzie do owego zapalenia to najczęstszymi objawami są tutaj:

  • wysoka gorączka,
  • ślinotok,
  • ból w czasie połykania, który w zasadzie je uniemożliwia bądź też duszności.

Jeśli takie objawy się pojawią należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Choroby krtani – grzybica:

To schorzenie chociaż nie jest bezpośrednim stanem, który zagraża Naszemu życiu to jednak może prowadzić do wielu skomplikowanych powikłań. Dlatego warto wiedzieć jakie są jego objawy. Najczęściej grzybica ta przybiera formę pleśniawek, które pojawiają się w obszarze podniebienia. Większość osób, które dotyka to schorzenie to pacjenci u których przez długi czas stosowana terapię farmakologiczną różnymi lekami. Jednak oprócz tego na grzybicę krtani najbardziej narażone są dzieci a w zasadzie noworodki. U nich grzybica ta może powstać na skutek braku odpowiedniej higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *