Ból mięśnia przy uchu

Ból mięśnia przy uchu – przyczyny i sposoby leczenia

Ból mięśnia przy uchu może pojawić się nagle i każdemu z nas skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co więcej, może być objawem wielu chorób, dlatego nie należy go bagatelizować. Wielu chorych utożsamia dokuczający im ból mięśnia przy uchu z chorobą tego ostatniego. Tymczasem często omawiana dolegliwość może wskazywać na inne problemy, w tym między innymi na zaburzenia w stawie żuchwowo-skroniowym, a nawet dyskopatię kręgosłupa szyjnego.

W zależności od przyczyny, leczenie bólu mięśnia zlokalizowanego przy uchu może trwać naprawdę długo, a niejednokrotnie potrzebne jest stosowanie antybiotyków. To właśnie z tych powodów ból mięśnia przy uchu, kiedy się pojawi, wymaga szybkiej reakcji ze strony chorego. Warto więc wiedzieć, czego jeszcze może być on objawem, i w jaki sposób sobie z nim radzić. Jeżeli więc i Tobie dokucza wspomniana dolegliwość koniecznie przeczytaj dalszą część niniejszego artykułu. Zapraszamy!

Kiedy boli za uchem

Jak już zostało wspomniane, ból w okolicach ucha może mieć różne przyczyny. Do tych, które z owym bólem są najczęściej kojarzone, należą zapalenie ucha środkowego lub ucha zewnętrznego. O tym, czy właśnie z którąś z tych dolegliwości mamy do czynienia, świadczą zwłaszcza inne, towarzyszące bólowi objawy.

Zapalenie ucha środkowego objawia się nie tylko bólem zlokalizowanym z tyłu za uchem, ale również uczuciem pełności w tym narządzie, a także upośledzeniem słuchu. W niektórych przypadkach może pojawić się również wysięk z ucha. Nierzadko zapaleniu ucha środkowego towarzyszy również gorączka. Zapalenie, o którym mowa, najczęściej wywoływane jest przez różnego rodzaju bakterie.

Czasami może być jednak wynikiem działania wirusa. Choroba może pojawić się znienacka i mieć ostry przebieg, a nawet nawracający charakter (u niektórych pacjentów ostre zapalenie ucha środkowego pojawia się nawet trzy razy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy). Początkowo można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jednak, gdy choroba nie ustępuje, koniecznym jest odbycie konsultacji lekarskiej.

Z kolei zapalenie ucha zewnętrznego objawia się bólem ucha i jego okolic, swędzeniem oraz uczuciem zatkanego ucha. W tym przypadku również za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie. Pojawiają się one wtedy, kiedy w uchu panują sprzyjające dla nich warunki. Do tych ostatni należy zaś wysoki stopień wilgotności. Dlatego zapalenie ucha wewnętrznego nazywane jest też przez laryngologów uchem pływaka.

Ból mięśnia przy uchu jako przyczyna przewiania

Powodem bólu w okolicy ucha może być również przewianie organizmu. To ostatnie oznacza obniżenie odporności spowodowane utratą przez organizm znacznej ilości ciepła. Ból mięśnia przy uchu świadczyć może zarówno o przewianiu ucha, jak i o przewianiu szyi, a nawet głowy. Wszystkim wymienionym towarzyszyć może podwyższenie temperatury ciała, osłabienie, złe samopoczucie, a także dreszcze.

Jak poradzić sobie z przewianiem? Najlepiej jest sięgnąć po podobne metody, jak te stosowane w trakcie przeziębienia. Warto więc zapewnić sobie sporą dawkę odpoczynku i dobrze się wygrzać. Przydadzą się więc ciepłe ubrania i koc, a także gorąca herbata. Do tej ostatniej warto dodać odrobinę miodu i cytryny lub imbiru. Dobrze jest sięgnąć również po rozgrzewające maści, które dostępne są w aptece bez recepty. Aby nie narażać organizmu na pogorszenie jego stanu, warto przez kilka dni pozostać w domu – zwłaszcza, kiedy na dworze panują niskie temperatury i wieje silny wiatr.

Ból mięśnia przy uchu wskazujący na problemy z kręgosłupem

Inną przyczyną bóli mięśnia przy uchu może okazać się kręgosłup. Owy ból towarzyszyć może wspomnianej już wcześniej dyskopatii kręgosłupa szyjnego (zwana inaczej dyskopatią szyjną). A z tą chorobą nie ma żartów, ponieważ najczęściej stanowi ona jedynie wstęp do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Przyczyn dyskopatii może być wiele, a do najczęstszych należą przeciążenia odcinka szyjnego, a także urazy tego obszaru. Dyskopatię powodować może także stres i brak aktywności fizycznej oraz codzienna praca w złej pozycji. choroba ta, poza bólem mięśnia przy uchu, jest powodem wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości. Aby się one nie pojawiały, konieczne jest stosowanie zaleconych przez specjalistę leków. Ważna jest także aktywność polegająca na ćwiczeniach kręgosłupa.

Inne przyczyny bólu mięśnia przy uchu

Ból mięśnia przy uchu może mieć także bardziej prozaiczne i niegroźne przyczyny. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza złą pozycję podczas snu, a także nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia fizyczne. Jeżeli to właśnie wymienione okoliczności przyczyniły się do wystąpienia bólu, to powinien on ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Ból mięśnia może oznaczać również powikłania po przebytej chorobie (np. grypie), a także problemy z węzłami chłonnymi. Niejednokrotnie ból może pojawić się również w wyniku urazu mechanicznego.

Jedno jest jednak pewne. Jeżeli ból nie ustępuje przez kilka dni, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem i zastosować się do jego zaleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *