Badanie słuchu dziecka

Badanie słuchu dziecka – metody, przyczyny, wątpliwości

Badanie słuchu dziecka jest istotną częścią kontroli nad jego zdrowiem i prawidłowym rozwojem. Szereg istniejących dziś metod badania słuchu może być wykorzystywany bez nadmiernego angażowania dziecka – sprawdzanie tego czy i jak słyszy poprzez rozmowę i oczekiwanie reakcji to już przeżytek.

Dostępność nowych metod pozwala precyzyjnie sprawdzić słuch, zlokalizować przyczyny i zastosować najlepsze rozwiązania. Jak badać i jakie mogą być przyczyny problemów ze słuchem dziecka? Czy zaniedbanie tej kwestii może poskutkować znaczącymi powikłaniami? Czego należy się badać u laryngologa?

PROBLEMY ZE SŁUCHEM U DZIECI – PRZYCZYNY

Tak jak każda choroba, niedosłuch może nastąpić tuż po urodzeniu i być wadą wrodzoną. Coraz częściej jednak problemy ze słuchem u dzieci pojawiające się w trakcie dorastania i nie zawsze są zauważalne przez rodziców. Czynników wywołujących problemy jest wiele. Na przykład:

  • Zlekceważone i źle wyleczone zapalenie ucha
  • Przerost trzeciego migdała
  • Bagatelizowane wysięki z ucha
  • Regularne przebywanie w hałasie
  • Częste infekcje i słaba odporność organizmu

LARYNGOLOG – WĄTPLIWOŚCI

Wizyta u specjalisty laryngologa (otorynolaryngologa) jest potrzebna, jeśli rodzic zauważa u dziecka niepokojące objawy. Może to być zarówno wyraźne pogorszenie słuchu (dziecko nie odpowiada na zadawane pytania, podgłaśnia telewizję, nie słyszy co się do niego mówi), jak i inne przedłużające się objawy, z którymi nie radzi sobie lekarz pierwszego kontaktu. To właśnie lekarz pierwszego kontaktu skieruje małego pacjenta na wizytę u laryngologa, jeśli infekcje w obrębie szyi, głowy czy jamy ustnej będą się przedłużać. Każdy przewlekły stan zapalny może prowadzić do groźnych powikłań – również związanych z niedosłuchem czy całkowitą utratą słuchu.

Jeśli wizyta u laryngologa może wywoływać stres rodzica, warto dokładnie skonsultować ją z lekarzem kierującym. Badania proponowane przez laryngologów nie są bolesne i nie wymagają żadnych przygotowań ze strony pacjenta. w trosce o dobro i komfort dziecka stworzono wiele metod, które mogą bez inwazji rozpoznać i wyleczyć choroby, dlatego strach u laryngologa jest zupełnie niepotrzebny!

BADANIE SŁUCHU DZIECKA – METODY

Specjalistyczne badanie słuchu dziecka może odbyć się za pomocą metod takich jak:

  • Audiometria – Mały pacjent zostaje zamknięty w specjalnej kabinie, w której otrzymuje słuchawki i pilot z przyciskami. Zadaniem dziecka jest naciśnięcie klawisza po usłyszanym dźwięku. Jest to najpopularniejsza i podstawowa metoda sprawdzania słuchu. W przypadku najmłodszych dzieci korzysta się z zabawek – na słyszane dźwięki mogą np. wrzucać klocki do pudełka lub worka.
  • Badanie słuchu odbywa się tu poprzez zabawę.
  • Tympanometria – Głównym narzędziem tej metody jest akustyczna sonda. Szereg połączeń jakie posiada (do źródła dźwięku, mikrofonu i specjalnej pompy) pozwala ocenić stan ucha środkowego.
  • Pompa tympanometrii ma zwiększyć ciśnienie, podczas którego następuje odchylenie błony bębenkowej. Wszystko jest rejestrowane na urządzeniu, dlatego ta nieinwazyjna metoda (nawet jeśli sprawia inne wrażenie) cechuje się dużą skutecznością diagnostyczną.
  • ABR – Jedno z najbardziej specjalistycznych badań w obrębie pnia mózgu. Jego zadaniem jest zapisywanie słuchowych wrażeń pnia mózgu. Jest to również badanie wykorzystujące słuchawki, które dziecko zakłada na uszy. Dodatkowym działaniem jest założenie na głowie pacjenta elektrod. To one odpowiadają za rejestrację dźwięków. Metoda ABR nie tylko oceni próg słyszalności, ale też zlokalizuje przyczynę choroby.

UWAGA RODZICÓW

Maluchy nie zawsze sygnalizują i okazują swoje problemy ze zdrowiem. Bardzo często sami ich nie zauważają, dlatego troska i uwaga rodziców jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zdarza się, że brak porozumienia między rodzicem a dzieckiem jest odczytywany przez rodziców jako wyraz przekory czy buntu. To naturalna, pierwsza reakcja. Niestety może się jednak okazać, że dziecko nie słyszy i nie rozumie tego co się do niego mówi.

Jeśli chodzi do szkoły, z pewnością przeżywa z tego powodu szczególne problemy, zarówno w odbieraniu lekcji jak i ewentualnych dokuczliwości ze strony rówieśników. Taka sytuacja może zablokować dziecko i wywołać poczucie wstydu, którym nie podzieli się otwarcie w domu, ale przeciwnie – zablokuje się i zamknie w sobie. Występujące u dziecka rozdrażnienie i przemęczenie również warto skonsultować pod kątem chorób ucha.

PODSUMOWUJĄC…

Badanie słuchu dziecka jest podstawową metodą walki z chorobami, które rozwijając się, mogą trwale uszkodzić zarówno słuch, jak i narząd mowy. Dostępność informacji i wiedzy na ten temat umożliwia rodzicom wczesne podjęcie działań. To oczywiście minimalizuje ryzyko powikłań i nieodwracalnych chorób. Metody stworzone na potrzeby właściwej diagnozy są bezpieczne, bezbolesne i zawsze skuteczne, a laryngologia dziecięca rozwija się bardzo dynamicznie. Każde stany zapalne i zaburzenia dziecka warto więc skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie konieczności, skieruje małego pacjenta do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *