Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie

Ostre zapalenie zatok – okres w którym aktualnie się znajdujemy oraz ten, który jest dopiero przed Nami to te momenty kiedy najbardziej jesteśmy podatni na złapanie różnorodnych infekcji czy chociaż by wirusów. Polska złota jesień, choć tak piękna zza okna nie zawsze obfituje w piękne i słoneczne dni, często natomiast charakteryzuje się deszczem, wiatrem i niskimi temperaturami, w taką pogodę naprawdę łatwo jest ulec przeziębieniu.

Dlatego właśnie dzisiaj poruszymy temat , który jest najbardziej na czasie właśnie w tych miesiącach. Poniżej postaramy się opisać dokładnie jak wygląda ostre zapalenie zatok. Odwołamy się zarówno do tego jak samo zapalenie przebiega, jakie są jego najczęstsze przyczyny oraz jak sobie z nim radzić, czyli jak się leczyć.

Zaczynając temat, który Nas dzisiaj interesuje odwołajmy się do podstaw czyli do tego czym są same zatoki i jakie pełnią funkcje w naszym organizmie. A więc zatoki a dokładniej zatoki przynosowe to nic innego jak….. Do ich najważniejszych funkcji możemy zaliczyć te, które odpowiedzialne są za takie czynności jak ogrzewanie wydychanego powietrza, nawilżanie oraz oczyszczanie go z zanieczyszczeń.

Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się ostrego zapalenia zatok?

 • Istnieją trzy możliwości, które mogą doprowadzić do zapalenia zatok, są to zakażenie: bakteryjne, wirusowe bądź też grzybicze, jednak to ostatnie pojawia się zdecydowanie w najmniejszej ilości diagnozowanych przypadków.
 • Co ciekawe rozwijaniu się tej choroby sprzyjać może taki problem jak próchnica zębów u pacjenta
 • Powodem ostrego zapalenia zatok mogą też być wcześniej, nie do końca wyleczone infekcje. Głównie te które dotyczą górnych dróg oddechowych.
 • Osobami, które zdecydowanie częściej są narażone na te schorzenia są alergicy. Dodatkowo osoby u których została zdiagnozowana astma.
 • Również bardziej podatni na te chorobę są pacjenci którzy mają problemy natury anatomicznej, dotyczącej na przykład przerostu migdałków czy też problemów z przegrodą nosową.

Jak rozpoznać ostre zapalenie zatok, jakie są jego najczęściej pojawiające się objawy?

 • Często ostre zapalenie zatok rozpoczyna się dość niepozornie dla zwykłego pacjenta. Co często może bardzo zmylić daną osobę bowiem jego początkiem może być wyższa temperatura.
 • Kolejnym częstym objawem jest całościowe złe samopoczucie oraz osłabienie organizmu.
 • Kolejny objaw, który już o wiele bardziej może wskazywać na to gdzie leży problem to problemy z oddychaniem przez nos.
 • Następny dość kłopotliwy objaw to spływanie zalegającej wydzieliny do gardła.
 • Ból który lokalizuje się w okolicy chorej zatoki i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
 • Do rzadziej pojawiających się ale również mogących wystąpić w ostrym zapaleniu zatok objawów zalicza się wyciek ropnej wydzieliny z nosa. Dodatkowo obrzęk powiek czy chociaż by ból zlokalizowany nie tylko w miejscu zatok, ale na całej twarzy chorego.

Leczenie w ostrym zapaleniu zatok:

Możliwości leczenia w przypadku ostrego zapalenia zatok może być wiele. Bowiem w każdym z nich zarówno w tym wirusowych, bakteryjnym czy grzybiczym podejmowane środki mogą znacząco się różnić.

Jeśli lekarz rozpozna zapalenie wirusowe to prawdopodobnie podejmie się leczenia objawowego. Podobnie jest w przypadku leczenia ostrego zapalenia zatok, które spowodowane zostało przez bakterie. Oczywiście do najczęściej wybieranego przez lekarzy sposobu leczenia zaliczyć należy farmakoterapię. Najczęściej opiera się na takich lekach jak te wymienione poniżej:

 • preparaty w których zawarta została pseudoefedryna, nie stosuje się ich jednak u najmłodszych dzieci!
 • leki niesteroidowe o funkcjach przeciw zapalnych do których możemy zaliczyć dobrze każdemu znany paracetamol czy chociaż by ibuprofen
 • środki lecznicze, które mają za zadanie obkurczać błonę śluzową
 • leki których zadaniem jest rozrzedzenie gęstej flegmy. Najczęściej są to krople do nosa bądź też różnego rodzaju żele czy też aerozole
 • W leczeniu zatok warto też odwołać się do medycyny naturalnej. Medycyny, która w tym wypadku może dość sporo zaoferować. Istnieje możliwość wsparcia leczenia farmakologicznego preparatami z ziół. Mogą to być różnego rodzaju napary, inhalacje ziołowe, pomocne mogą być też dłuższe ciepłe kąpiele a nawet sauna.
 • Jeśli chodzi o leczenie antybiotykami to dość często lekarze starają się unikać przepisywania tego typu specyfików. Przeważnie, gdyż może się okazać że ostre zapalenie zatok u tego pacjenta wywołane zostało przez wirus. Ma to duże znaczenie zwłaszcza u najmniejszych pacjentów gdyż może się okazać że zapalenie to minie u nich samoistnie.

Jak wynika z powyższego objawy ostrego zapalenia zatok są bardzo zróżnicowane, u każdego z pacjentów mogą wystąpić oczywiście zupełnie różne. Najważniejsza jednak jest prawidłowa diagnoza. Określenie jakiego typu zapalenie dotknęło danego pacjenta, tylko wtedy będzie można wdrożyć odpowiedni sposób leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *