Hirsutyzm

Hirsutyzm – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Hirsutyzm objawia się niechcianymi włoskami, przypominającymi męskie, występującymi u kobiet. Powoduje nadmierne ilości ciemnych, gęstych włosków na tych obszarach, w których zwykle występują u mężczyzn – czyli plecy, klatka piersiowa i twarz.

Ilość włosów na ciele jest zdeterminowana przez nasz genetyczny kod. Istnieje szeroki zakres normalnego rozkładu włosów, ich grubości i koloru ze względu na różnice w dziedziczeniu. Jednak hirsutyzm jest chorobą, która może powstać z nadmiaru męskich hormonów. zwanych androgenami, głównie testosteronu. Może być również spowodowany genetyką. Połączenie samodzielnej pielęgnacji z terapiami medycznymi, zapewnia skuteczne leczenie w wielu przypadkach.

Hirsutyzm – objawy

Podstawowym objawem hirsutyzmu jest sztywne i ciemne owłosienie, pojawiające się na ciele, w miejscach, w którym kobiety zwykle nie mają włosów. Przede wszystkim chodzi tutaj o twarz, klatkę piersiową i plecy. To, co uważane jest za nadmierne, uzależnione jest od pochodzenia i kultury.

Kiedy nadmiernie wysoki poziom androgenów powoduje hirsutyzm, z czasem mogą się pojawić inne objawy, zwane wirylizacją. Do takich objawów możemy zaliczyć:

 • niższy głos,
 • łysienie,
 • trądzik,
 • mniejszy biust,
 • zwiększona masa mięśniowa,
 • powiększona łechtaczka.

Hirsutyzm – przyczyny

W okresie dojrzewania jajniki dziewczynki zaczynają wytwarzać mieszankę żeńskich i męskich hormonów płciowych, powodując wzrost włosów pod pachami i okolicy łonowej. Ta choroba może wystąpić, jeśli mieszanka staje się niezrównoważona, ze względu na zbyt dużą ilość męskich hormonów (androgenów).

Hirsutyzm może być spowodowany przez następujące czynniki:

 • zespół policystycznych jajników – to najczęstsza przyczyna hirsutyzmu, spowodowana przez brak równowagi hormonów płciowych, objawia się nieregularnymi miesiączkami, otyłością, niepłodnością, a czasem wieloma cystami na jajnikach,
 • zespół Cushinga – organizm jest wystawiony na zbyt wysokie poziomy kortyzolu Może rozwinąć się, gdy nadnercza wytwarzają zbyt dużo kortyzolu lub pacjenta przyjmuje pewne leki przez dłuższy czas.
 • wrodzony przerost nadnerczy – ten wrodzony stan charakteryzuje się nieprawidłowym wytwarzaniem hormonów steroidowych, w tym kortyzolu i androgenów, przez nadnercza.
 • guzy – w rzadkich przypadkach, guz wydzielający androgeny w jajnikach lub nadnerczach, może powodować hirsutyzm.
 • leki – niektóre leki mogą powodową tę chorobę.

Czasami może wystąpić hirsutyzm bez konkretnej przyczyny. Dzieje się tak najczęściej u kobiet z krajów śródziemnomorskich, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

Hirsutyzm – czynniki

Na prawdopodobieństwo wystąpienia hirsutyzmu wpływa kilka czynników, w tym:

 • historia rodzinna – dziedziczony wrodzony przerost kory nadnerczy i zespół policystycznych jajników.
 • pochodzenie – kobiety z krajów śródziemnomorskich, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej są bardziej narażone na tę chorobę.
 • otyłość – bycie otyłym zwiększa produkcję androgenów, co może pogarszać hirsutyzm.

Hirsutyzm – komplikacje

Hirsutyzm może być przygnębiający emocjonalnie. Niektóre kobiety czują się przytłoczone tym, że mają niechciane owłosienie na ciele. U niektórych pojawia się depresja. Ponadto, mimo, że hirsutyzm nie powoduje powikłań fizycznych, może stać się przyczyną równowagi hormonalnej.

Jeśli mamy hirsutyzm i nieregularne miesiączki, możemy mieć zespół policystycznych jajników, który może hamować płodność. Kobiety, które przyjmują leki na hirsutyzm, powinny unikać ciąży z powodu ryzyka pojawienia się wad rozwojowych u dziecka.

Hirsutyzm – zapobieganie

Ogólnie nie można zapobiegać hirsutyzmowi. Jednak zmniejszenie masy ciała, w przypadku nadwagi lub otyłości, może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego owłosienia, szczególnie jeśli cierpimy na zespół policystycznych jajników.

Hirsutyzm – diagnoza

Badania hormonalne pozwalają wykryć tę chorobę. Jeśli hormony męskie będą podwyższone, lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne lub tomografię komputerową, w celu sprawdzenia jajników i nadnerczy, pod kątem nowotworów albo cyst.

Lekarz może zbadać również brzuch i wykonać badanie miednicy, aby poszukać ewentualnych guzów.

Hirsutyzm – leczenie

Leczenie hirsutyzmu często wiąże się z leczeniem zaburzeń, leżących u podstaw tej choroby.

Leki przyjmuje się przez 6 miesięcy, czyli tyle, ile trwa średni cykl życia mieszków włosowych. Możemy do nich zaliczyć doustne środki antykoncepcyjne, anty-androgeny i kremy do stosowania miejscowego.

Jeśli chcemy trwale usunąć włosy możemy wybrać elektrolizę i laseroterapię.

Do domowej pielęgnacji kobiety używają pincety, golarki lub maszynki do golenia, depilatora, wosku i depilatorów chemicznych.

Zamiast usuwania niechcianych włosków, niektóre kobiety stosują wybielacze. Proces wybielania rozjaśnia kolor włosków, przez co stają się mniej widoczne. Jednak może powodować podrażnienie skóry, dlatego najpierw należy przetestować środek na małym obszarze skóry. Należy również pamiętać, że taki zabieg może sprawić, że włoski jeszcze bardziej się wyróżniać na tle ciemnej albo opalonej skórze.

W przypadku takich objawów, należy udać się do lekarza, który wskaże najlepszą metodę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *