Guzki śpiewacze

Guzki śpiewacze – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Guzki śpiewacze nazywane są czasami także guzkami głosowymi. Powstają na fałdach głosowych, potocznie nazywanymi strunami głosowymi. To nieduże, okrągłe twory, które zazwyczaj powstają symetrycznie, a ich wielkość nie przekracza wielkości łebka od szpilki. Zmiany te powodują przewlekłe, przerostowe zapalenie krtani, którego początkowe objawy, takie jak ciągła chrypka, często są bagatelizowane. Dlatego najczęściej choroba ta wykrywana jest dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju.

Występowanie guzków śpiewaczych najczęściej ściśle związane jest z przeciążaniem głosu. Choroba zwykle dotyka śpiewaków (stąd też jej nazwa) oraz nauczycieli, ale może wystąpić również u osób, które muszą w pracy dużo mówić, lub u bardzo krzykliwych dzieci. Wyróżnia się dwa rodzaje występujących guzków: miękkie i twarde. Te pierwsze zaobserwować można w początkowej fazie rozwoju choroby i łatwo je zneutralizować. Natomiast te drugie, to już późniejsza faza, gdy w obrębie guzków dojdzie do trwałych zmian, w której niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Guzki śpiewacze nie mają nigdy charakteru nowotworowego, jednak nie należy ich bagatelizować.

Przyczyny powstawania guzków śpiewaczych

Najczęstszą przyczyną powstawania zmian na fałdach głosowych jest nadmierne forsowanie głosu przez głośne, ciągłe mówienie lub śpiewanie w nieodpowiednich warunkach, takich jak bardzo suche lub zimne powietrze. Guzki śpiewacze powstają jako uraz mechaniczny, wskutek zbyt silnego uderzania o siebie fałdów głosowych. Kolejną przyczyną jest emisja zbyt wysokich dźwięków. Dlatego przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety śpiewające lub nauczające w szkole.

Czynnikami potęgującymi ryzyko powstania guzków śpiewaczych są ostre i przewlekłe stany zapalne krtani, a także palenie papierosów. Zaburzenia hormonalne również mogą powodować tego typu zmiany na strunach głosowych. Guzki śpiewacze mogą wynikać również z obecności wad wrodzonych narządu głosowego takich jak; asymetria chrząstek krtani czy podśluzówkowy rozszczep podniebienia, gdyż osłabiają one wydolność narządu głosowego i powodują jego łatwe męczenie się przy stosunkowo niewielkim wysiłku głosowym.

Objawy występowania guzków śpiewaczych

 Objawami, na które skarzą się pacjenci są ciągła chrypka i łamiący się głos, które nasilają się podczas dłuższego mówienia. Wokaliści zauważają również problem z utrzymaniem dźwięków w wysokiej tonacji, a panie znaczne obniżenie skali głosu. Chorzy mówią także o szybkim męczeniu się głosu oraz uczuciu ciągłej przeszkody, ucisku w gardle, a nawet bólu. Osoby u których występują guzki śpiewacze mają problem z mówieniem szeptem. Ponadto lekarz może zauważyć, że błona śluzowa krtani jest zaczerwieniona i obrzęknięta. W początkowej fazie choroby objawy te ustępują po paru dniach oszczędzania głosu, po czym nawracają gdy znów zaczyna być nadwyrężany.

Jak zdiagnozować guzki śpiewacze?

 Aby wykryć występowanie guzków śpiewaczych, należy udać się do lekarza laryngologii, który zbada krtań poprzez wykonanie laryngoskopii. Badanie polega na wprowadzeniu wziernika krtaniowego przez gardło pacjenta. Urządzenie to oświetla krtań dzięki czemu, jeśli choroba występuje, lekarz widzi bladoróżowe guzki pokrywające fałdy głosowe. Czasami, aby dokładniej ocenić stadium zmian wykonuje się wideo-laryngoskopię, która umożliwia oglądanie krtani w powiększeniu. Ten sposób umożliwia dobry wgląd w miejsca ukryte lub słabo widoczne w laryngoskopii.

Jak leczyć guzki śpiewacze?

 To jak leczymy guzki śpiewacze zależne jest od tego, którą fazę występowania choroby zdiagnozuje lekarz. Jeśli mamy do czynienia z początkowym etapem rozwoju choroby, czyli guzkami miękkimi, nie jest konieczne leczenie operacyjne. Wystarczy jeśli zaczniemy oszczędzać głos. Chory powinien starać się mówić normalnym tonem, bez krzyczenia czy śpiewania bardzo wysoko. Należy pamiętać, że szeptanie nie będzie dobrym wyjściem, gdyż ono również obciąża nasze struny głosowe. Pacjent powinien również udać się do foniatry, który pokarze jak poprawnie oddychać przez przeponę i wskaże ćwiczenia z emisji głosu.

Jeżeli guzki śpiewacze przekształciły się już w formę twardą potrzebne jest usunięcie chirurgiczne poprzez mikro-laryngologię. Zabieg polega na ściągnięciu przerośniętych okolic fałd głosowych, a po usunięciu zmian pacjent przez jakiś czas nie może mówić. Po tym zabiegu także niezbędne będą porady z emisji głosu, tak by zapobiegać ponownemu narośnięciu guzków.

W przypadku występowania guzków śpiewaczych absolutnie zabronione jest palenie papierosów, a także alkohol powinien zostać ograniczony do minimum. W walce z chorobą, ważne jest leczenie problemów współistniejących, które mogą mieć negatywny wpływ na głos, takich jak refluks żołądka czy różnego rodzaju alergie. Nawodnienie organizmu, a tym samym także narządu głosu, jest niezwykle ważne przy tym schorzeniu, jak również by mu zapobiegać. Układ mowy jest wspierany przez płyny ustrojowe, a ich optymalny poziom utrzymuje się jedynie przy odpowiedniej ilości spożywanych płynów. Ważne aby nie były one ani zbyt zimne ani gorące.

Jeśli od dłuższego czasu męczy cię, któryś z objawów, należy przestać to bagatelizować i skonsultować się z lekarzem zanim guzki śpiewacze przekształcą się w formę twarda. Badania laryngologiczne nie są bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *