Torbiele w zatoce szczękowej – przyczyny, objawy, leczenie

Torbiele w zatoce szczękowej są jamą wypełnioną płynem i otoczone powłoką. Powłoka przyczepia się do ściany zatoki szczękowej najczęściej do dna i częściowo lub całkowicie zamyka jej objętość. Ta torbiel nie jest guzem i nie może przerodzić się w raka. Po obu stronach nosa występują dwie wnęki kostne, zwane zatokami szczękowymi. Powłoka od wewnątrz zawiera wiele gruczołów, które nieustannie uwalniają śluz. Jeśli kanał gruczołu zostanie zablokowany, zaczyna wypełniać się własnym produktem i tworzy się torbiel.

Torbiele w zatoce szczękowej – przyczyny

Zablokowanie kanału wydalniczego gruczołów błony śluzowej zatoki szczękowej. Dzieje się tak najczęściej w wyniku naruszeń błony śluzowej z powodu częstych chorób zapalnych nosa i zatok przynosowych: przewlekły nieżyt nosa, częste infekcje zatok, zapalenie zatoki szczękowej, alergiczny nieżyt nosa.

Anatomiczne cechy jamy nosowej, uniemożliwiające normalne przejście przez nią powietrza na przykład wskutek skrzywienia przegrody nosowej, przyczyniają się do rozwoju torbieli. Choroby zapalne zębów rozprzestrzeniających się na ich korzenie. W tych warunkach, gdy zaburzona jest wymiana powietrza między zatokami a jamą nosową, prowadzi do rozwoju procesów zapalnych.

Torbiele w zatoce szczękowej – objawy

Objawy torbieli zatoki szczękowej:

 • Niedrożność dróg oddechowych: przekrwienie błony śluzowej nosa, zwykle po uszkodzonej stronie.
 • Uczucie ciężkości, łzawienie oczu.
 • Ból głowy
 • Wypływ śluzu z nosa lub odpływ śluzu z tyłu gardła.
 • Okresowe wypływanie przejrzystego żółtego płynu z nosa.
 • Częste zapalenie zatoki szczękowej, które charakteryzuje się podwyższoną temperaturą ciała, pojawieniem się ropnego wydzielania z nosa, bólem głowy i bólem twarzy, pogorszeniem ogólnego samopoczucia.

Małe torbiele w zatokach szczękowych nie objawiają się. Chory może dowiedzieć się o nich tylko przypadkowo, na przykład w trakcie badania zapalenia zatok. Osiągając odpowiedni rozmiar w zatoce nosowej, torbiel opiera się o jego ściany i ściska zakończenia nerwowe. Osoba zaczyna skarżyć się na ból twarzy, promieniując do skroni, oczu i zębów. Często nie rozumiejąc, co się dzieje, chory najpierw zwraca się do dentysty lub okulisty.

Wychodząc poza zatokę szczękową torbiel zaciska nerw trójdzielny, co powoduje silne bóle głowy. Obrzęk pojawia się na twarzy. W najgorszym przypadku sprawa może zakończyć się zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem oskrzeli i zapaleniem opon mózgowych. Czas wystąpienia objawów jest indywidualny. Objawy pojawiają się zwykle przy dużej torbieli o średnicy 1,5 cm lub więcej, a szybkość ich wzrostu jest bardzo różna.

Rodzaje torbieli w zatoce szczękowej

Zgodnie ze strukturą wyróżniane są:

 • Prawdziwa torbiel – wszystkie ściany są reprezentowane przez błonę śluzową.
 • Torbiel rzekoma – powstaje w wyniku rozszczepienia błony śluzowej i gromadzenia się w niej płynu.

W zależności od przyczyny zdarzenia występują:

 • Torbiel retencyjna rozwija się w wyniku zablokowania przewodu wydalniczego gruczołu błony śluzowej zatoki
 • Torbiele zębopochodne – torbiel wokół korzenia zęba, która rozwija się wraz z zapaleniem.

Torbiele w zatoce szczękowej – diagnostyka

Podczas wizyty u laryngologa przeprowadzane jest badanie wstępne. Jeśli laryngolog stwierdza przekrwienie nosa, wydzielinę z nosa, pyta, jaka jest tego natura, jak długo trwają takie zaburzenia, czy występują problemy z zębami.

 • W badaniu jam nosowych, w obecności torbieli zatoki szczękowej, zwykle nie ma zmian patologicznych, nawet przy badaniu endoskopowym. Można określić krzywiznę przegrody nosowej o różnym stopniu nasilenia.
 • Jeśli na tle torbieli zatoki szczękowej rozwinie się ostre lub przewlekłe zapalenie zatok może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej, lub ropa w kanałach nosowych.
 • Na konwencjonalnym zdjęciu radiologicznym zatok przynosowych torbiel definiuje się, jako zaokrąglone zaciemnienie, ale małe torbiele są trudne do określenia.
 • Najlepszą metodą diagnozy torbieli jest tomografia komputerowa. Metoda pozwala uzyskać obrazy warstw czaszki i postawić diagnozę, a także określić rozmiar i lokalizację torbieli. CT jest również niezbędne w przygotowaniu do operacji, ponieważ daje wyobrażenie o anatomicznych cechach zatok chorego.

Torbiele w zatoce szczękowej – leczenie

Jeśli patologia jest niepokojąca, jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja. Wielu chorych obawiając się interwencji chirurgicznej, próbuje pozbyć się problemu za pomocą tradycyjnej medycyny ziołowej. Takie procedury nie ma sensu, ponieważ tylko tymczasowo ułatwiają oddychanie, ale nie zmniejszają rozmiaru torbieli.

Usunięcie torbieli zatok szczękowych: bez krwi i bólu

Istnieją różne sposoby usuwania torbieli zatok szczękowych. Klasyczna wersja wygląda następująco: chirurg wykonuje nacięcie pod górną wargą pacjenta, otwiera jamę kostną za pomocą dłuta i wycina torbiel. Wadą takiej interwencji jest to, że jest ona bardzo traumatyczna i wymaga długiego okresu rehabilitacji.

Operacja na torbieli zatok szczękowych wykonywana jest także przy użyciu technik endoskopowych. Pod kontrolą wzrokową lekarz wykonuje małe dziurki o wielkości kilku milimetrów w dziąśle, i przez nie usuwa torbiele. Cała interwencja trwa nie dłużej niż 20 minut. Odzyskiwanie zdrowia po endoskopii następuje bardzo szybko.

Profilaktyka

Aby zapobiec pojawieniu się torbieli w prawej lub lewej zatoce szczękowej, pomoże przestrzeganie prostych środków zapobiegawczych:

 • Monitorowanie stanu odporności, ograniczając zachorowania na przeziębienie. W mroźną pogodę powstrzymać się od wizyty na basenie i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. W przypadku zachorowania podjąć natychmiast leczenie, aby choroba się nie rozwinęła. To choroby wirusowe stają się główną przyczyną przewlekłego zapalenia zatok, a po nich torbieli.
 • Regularnie odwiedzać swojego dentystę. Czasami zapalenie korzeni zębów rozprzestrzenia się na zatoki.
 • Po leczeniu mogą pojawić się torbiele. Aby zapobiec nawrotom, należy regularnie odwiedzać laryngologa. Znajdzie on przyczynę problemu. Być może trzeba będzie wyprostować chirurgicznie skrzywioną przegrodę nosową lub pozbyć się polipów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *