Barotrauma ucha

Barotrauma ucha – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Barotrauma ucha to uszkodzenie błony bębenkowej spowodowane nagłymi spadkami ciśnienia. Najczęściej choroba występuje u osób zajmujących się nurkowaniem. Możliwe jest uszkodzenie uszu w wodzie, na głębokości zaledwie 1,5 metra.

Barotrauma ucha – przyczyny

Błona bębenkowa oddziela kanał słuchowy od ucha środkowego. Jeżeli ciśnienie powietrza w przewodzie słuchowym, określone przez zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne i ciśnienie powietrza w uchu środkowym, zmienia się gwałtownie lub nie jest równe, może wystąpić uszkodzenie błony bębenkowej.

Zwykle utrzymywanie takiego samego ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej powoduje trąbka Eustachiusza, która łączy ucho środkowe i grzbiet nosa, umożliwiając przepływ powietrza z zewnątrz do ucha środkowego. W przypadku nagłej zmiany ciśnienia powietrza zewnętrznego, na przykład podczas startu lub lądowania samolotu lub podczas nurkowania głębinowego, powietrze musi przejść przez trąbę Eustachiusza, aby wyrównać ciśnienie w uchu środkowym.

Urazy w uszach spowodowane ostrą zmianą ciśnienia zewnętrznego nie są powszechne. Najczęściej jest to zawodowe chorobami nurków, skoczków i pilotów. Zmiany ciśnienia atmosferycznego, prowadzące do barotraumy, mogą spowodować pęknięcie błony bębenkowej. Prowadzi to do dezorientacji, wymiotów i paniki.

Aby uniknąć niebezpiecznych i nieodwracalnych zmian w przewodzie słuchowym, należy skonsultować się z lekarzem natychmiast po wystąpieniu obrażeń. Istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia barotraumy jest praca na głębokości, częste nurkowania poniżej dwóch metrów, praca na wysokości. Różnica ciśnień może powodować ból, uszkodzenie, a nawet pęknięcie błony bębenkowej. Do wystąpienia barotraumy przyczyniają się także choroby zapalne nosogardła.

Barotrauma ucha – objawy

Każde środowisko ma swój własny poziom ciśnienia, czy to w powietrzu, czy w wodzie. Kiedy ludzie poruszają się w tym środowisku, zmienia się ciśnienie i na przykład po zanurzeniu w wodzie rośnie.

Objawy barotraumy uszu obejmują:

  • Silny nieoczekiwany ból ucha
  • Utrata słuchu lub czasowa utrata słuchu
  • Uczucie zatkania w uszach, wszystkie dźwięki stają się jakby przytłumione.
  • Nieoczekiwany ból i zawroty głowy
  • Nagłe nudności i wymioty i dezorientacja w przestrzeni
  • Szumy, dzwonienie, trzaski w uszach
  • Ból w uszach po płytkim zanurzeniu w wodzie
  • Kiedy błona przerywa się, można zaobserwować krwawienie i ból
  • Rzadko utrata przytomności.

Jakie narządy cierpią z powodu barotraumy?

Najczęściej, z powodu barotraumy cierpi ucho środkowe i błona bębenkowa, która służy, jako naturalna przegroda między uchem zewnętrznym a środkowym. Gdy wzrasta ciśnienie otoczenia, błona bębenkowa cofa się do wnętrza ucha wewnętrznego pod wpływem zewnętrznego nacisku. Zakończenia nerwowe znajdujące się w odcinku membrany i jest to bolesne doznanie.

Jeśli na tym etapie ciśnienie nie zostanie wyrównane, błona bębenkowa może pęknąć. Jest to obarczone stanem zapalnym, krwawieniem, obrzękiem i utratą słuchu. Kiedy błona pęka, woda, krew i śluz wchodzą do ucha środkowego? Ponadto, jeśli ucho środkowe zostanie uszkodzone, urządzenie przedsionkowe zostanie zakłócone i można utracić orientację w przestrzeni. Może to zagrażać życiu, jeśli ktoś znajduje się pod wodą.

Najpoważniejszym przypadkiem jest barotrauma ucha wewnętrznego. Może wystąpić z silnym spadkiem ciśnienia lub lekceważeniem nieprzyjemnych objawów na przykład nurek nadal jest pod wodą, pomimo uszkodzenia ucha.

W tym przypadku błona jest rozdarta między środkowym a wewnętrznym uchem tak zwaną membraną z okrągłym okienkiem. W tym przypadku płyn wypełniający ucho wewnętrzne wnika w jamę ucha środkowego. Normalne funkcjonowanie całego narządu słuchu jest osłabione, ostrość słuchu gwałtownie spada. Jeśli nie zapewni się ofiarom szybkiej pomocy medycznej, mogą one stracić słuch tymczasowo lub na stałe.

Co robić po wystąpieniu barotraumy?

Jest jedna uniwersalna zasada: trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Tylko laryngolog będzie mógł zalecić leczenie. Angażowanie się w samo uzdrawianie nie ma sensu, a w wielu przypadkach jest po prostu szkodliwe. Przed wizytą u lekarza nie należy rozgrzewać ucha, płukać i czyścić. Nie można narażać narządów słuchu na wielokrotne narażenie na spadki ciśnienia i głośne dźwięki. Może to zwiększyć obrażenia. Wskazane jest przebywanie w ciszy i spokoju, aby nie uszkodzić narządów słuchu.

Barotrauma ucha – diagnostyka

Rozpoznanie barotraumy komplikuje podobieństwo objawów choroby z przewodzeniowym ubytkiem słuchu, czyli wysiękiem w bębenkowej części ucha. Test z kamertonem pokazuje wynik negatywny, chociaż w rzeczywistości jest pozytywny.

Badanie wykonywane przez specjalistę laryngologa to otoskopia. W przypadku uszkodzenia błony bębenkowej, jej pęknięcia lub krwotoku pojawia się niebiesko-czarna wydzielina. Urazy ucha zewnętrznego występują podczas nagłej zmiany ciśnienia krwi (zanurzenie na głębokość) z powodu pozostałości powietrza w przewodzie słuchowym.

Bardziej powszechnym urazem jest uraz ucha środkowego, które jest nieco głębsze niż ucho zewnętrzne. Barotrauma ucha wewnętrznego to najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne komplikacje.

Barotrauma ucha – leczenie

W przypadku uszkodzenia wewnętrznych części kanału słuchowego konieczne jest leczenie. Objawy urazu ucha zewnętrznego ustępują samoistnie w ciągu tygodnia. Niewielki stopień uszkodzenia charakteryzuje się zatorem, nieznacznym spadkiem słuchu i uczuciem dyskomfortu.

Leczenia środkowej i wewnętrznej części ucha wymaga więcej wysiłku. Kiedy występuje uraz ucha środkowego są przepisywane leki, które usuwają obrzęk i stan zapalny. Jeśli chory nie czuje się dobrze, laryngolog przepisuje antybiotyki i leki przeciwbólowe. Wszystkie objawy całkowicie znikają w ciągu 2-3 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *