angina

Angina – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka, powikłania

Angina jest schorzeniem, które rozwija się niezwykle szybko oraz gwałtownie. Objawy chorobowe rozwijają się już po upływie kilku godzin od kontaktu z osobą chorą. Przenosi się ona drogą kropelkową, w związku z tym niebezpiecznym procesem jest sama rozmową z osobą zarażoną anginą. Objawy, które można zauważyć w tym przypadku to uporczywy ból gardła, który wzmaga się podczas przełykania oraz wysoka gorączka. Choroba przebiega najczęściej bez większych komplikacji. Dlatego też po odpowiedniej i skutecznej terapii chory powraca do pełni sił. Jednakże nie należy ignorować tej choroby, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych w skutkach komplikacji, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Angina – przyczyny

Podstawowa przyczyną prowadzącą do powstania anginy jest aktywność bakterii, które przenoszone są za pośrednictwem drogi kropelkowej. Zakażenie może pojawić się za pośrednictwem dotyku. Wystarczy w tym względzie skorzystać na przykład z klawiatury komputerowej, kóra była użytkowana przez osobę chorą na anginę.

Dłonie to taka część naszego ciała, na których gromadzi się ogromna ilość bakterii. Gdy dotkniemy taką ręką własnych ust czy też nosa dojdzie do powstania zakażenia. Co więcej, podkreślić należy także fakt, że angina atakuje znacznie częściej osoby, które są przemęczone pod względem fizycznym oraz psychicznym, słabo odżywione, a ponadto osłabione na skutek innych dolegliwości chorobowych.

Angina – objawy

Objawy określonej choroby to nie tylko lokalne zmiany występujące na obszarze migdałek. Wśród zasadniczych symptomów świadczących o obecności anginy wymienić można:

  • obrzęk gardła oraz trudności związane z przełykaniem,
  • silny, dochodzący do uszu ból gardła,
  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • powiększone oraz niezwykle bolesne węzły chłonne (podczas dotyku),
  • biały nalot obecny na migdałkach,
  • powiększenie migdałków,
  • zaczerwienienie łuków podniebienia, a także błon śluzowych, które je otaczają,
  • słaby apetyt,
  • trudności w oddychaniu,
  • brzydki zapach z ust.

Angina – przebieg choroby

Na początku pojawia się najczęściej gorączka. Dochodzi do powiększenia oraz bolesności węzłów chłonnych szyi. Na migdałkach pojawia się biały nalot lub ropna wydzielina. Dodatkowo mogą wystąpić wymioty oraz bóle brzucha. Zauważalna poprawa pojawia się najczęściej po upływie 3-4 dni od przyjęcia antybiotyku przepisanego przez lekarza prowadzącego. Pełne leczenie trwa najczęściej około 10 dni.

Angina – ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na opisywaną jednostkę chorobową dotyczy przede wszystkim dzieci. Podkreślić należy fakt, że dorośli zapadają na anginę niezwykle rzadko.

Angina – diagnostyka

W sytuacji pojawienia się wyżej wymienionych objawów niezbędna staje się wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Istnieją przypadki, szczególnie gdy mamy związek z anginą nawracającą, w których wykonywany jest wymaz oraz posiew z gardła, a także migdałków. Takie działanie pozwala na dobranie przez lekarza prowadzącego najwłaściwszego środka leczniczego w postaci antybiotyku.

Angina – leczenie

Leczenie określonej jednostki chorobowej polega na podjęciu kuracji z wykorzystaniem antybiotyków. Jeżeli chodzi o rodzaj środka leczniczego oraz sposób jego podawania, uzależnione jest to od decyzji podjętej przez lekarza prowadzącego. W przypadku określonego schorzenia najczęściej wykorzystuje się antybiotyki, które należą do kategorii penicylin. W większość sytuacji wykorzystywana jest amoksycylina.

Ważną kwestią jest to, aby odróżnić anginę od mononukleozy, w której występują podobne do anginy symptomy. Jednakże w tej chorobie nie należy stosować preparatu, który został wskazany powyżej. W celu doprowadzenia do zmniejszenia gorączki osoba chora może przyjąć preparat leczniczy, który zawiera paracetamol. W leczeniu choroby, jaką jest angina bardzo dobre rezultaty przynoszą środki lecznicze, które mają działanie odkażające jamę ustną oraz łagodzące ból gardła. Dobre rezultaty wykazują także rośliny zielarskie. Szczególnie polecany jest tutaj napar z szałwii czy też rumianku. Można także wykorzystywać ciepłe okłady, które wykazują niezwykle skuteczne działanie przy powiększonych i bolących węzłach chłonnych szyi.

Dużą ciekawostką w tym przypadku jest fakt, że jedzenie lodów czy też picie chłodnych napojów nie przyczynia się do zwiększenie niebezpieczeństwa zachorowania na anginę. Pojawia się tutaj sytuacja wręcz odwrotna, gdyż postępowanie takie prowadzi do hartowania gardła. Jedzenie lodów może doprowadzić co zapewnienia choremu tak potrzebnej ulgi w odczuwaniu bólu gardła. Podczas kuracji prowadzącej do wylecenia choroby, jaką jest angina, istotnym aspektem jest pozostanie chorego w łóżku, przez kilka dni. Doprowadzi to do zmniejszenia niebezpieczeństwa pojawienia się powikłań chorobowych.

Angina – powikłania

Zaniechanie działań prowadzących do wyleczenia anginy albo też podjecie niewłaściwej kuracji doprowadzić może do powstania niebezpiecznych w skutkach powikłań po anginie. Wśród nich wymienić można następujące problemy zdrowotne: zapalenie węzłów chłonnych szyi, zapalenie ucha środkowego, wystąpienie ropnia okołomigdałkowego, który może doprowadzić do powstania zapalenia struktur wewnątrzczaszkowych, co może zagrażać życiu pacjenta, ponadto zapalenie nerek, stawu oraz stany zapalne skóry. Istnieją przypadki, w których lekarz może podjąć decyzje o wycięciu migdałków. Takie działanie jest formą profilaktyki anginy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *