Zwężenie cewki moczowej

Zwężenie cewki moczowej – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zwężenie cewki moczowej jest patologicznym zwężeniem światła wewnętrznego cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu o różnym nasileniu. Oddawanie moczu ze zwężeniem cewki moczowej staje się trudne, częste i bolesne, któremu towarzyszy uczucie niepełnego opróżniania pęcherza.

Rozpoznanie zwężenia cewki moczowej wymaga specjalistycznych badań np. urodynamicznych, ultradźwięków pęcherza moczowego z pomiarem resztkowej objętości moczu, badań laboratoryjnych. Ze zwężeniem cewki moczowej może być konieczne usunięcie miejsca zwężenia z wykonaniem zespolenia lub wymiany cewki moczowej.

Przyczyny zwężenie cewki moczowej są charakterze wrodzonym i nabytym Odróżniany jest pierwotny, nawracający i skomplikowany przebieg zwężenia cewki moczowej. Naruszenie podatności cewki moczowej na zwężenie może być częściowe lub pełne. Zwężenie może być zlokalizowane w przedniej części cewki moczowej w okolicy zewnętrznego otworu: przewód, główka, prącie lub opuszka lub w cewce tylnej w regionie gruczołu krokowego lub błoniastego.

Zwężenie cewki moczowej – przyczyny

Wrodzone zwężenie cewki moczowej jest dość rzadkie (około 2%) i jest głównie wynikiem zwężenia zastawki przedniej w cewce moczowej. Znacznie częściej urologowie mają do czynienia z nabytymi zwężeniami cewki moczowej, które mogą być spowodowane przez uraz (70%), procesy zapalne (15%), przyczyny będące następstwem leczenia (13%).

Pourazowe zwężenie cewki moczowej, zwykle pojawia się w wyniku:

 • Tępego urazu krocza
 • Penetrującego urazu cewki moczowej
 • Czynności seksualnych
 • Złamania miednicy (upadki, urazy w pracy)
 • Uszkodzenia chemiczne
 • Uszkodzenia termiczne cewki moczowej.

Zwężenie cewki moczowej będące następstwem leczenia może być spowodowane przez nieostrożne obchodzenie się i prowadzenia operacji urologicznych:

 • Cystoskopii
 • Cewnikowania
 • Usuwania kamieni lub ciał obcych
 • Radykalnej prostatektomii (całkowite usunięcie prostaty)
 • Implantu prącia
 • Brachyterapii (napromieniowanie zmian chorobowych).

U kobiet może wystąpić zwężenie cewki moczowej po porodzie urazu, histerektomii (całkowite usunięcie) pochwowej szyjki macicy, amputacji i tak dalej.

Struktury cewki moczowej o podłożu zapalnym mogą rozwijać się w wyniku przeniesionego zapalenia cewki moczowej (w rzeżączce, chlamydii, gruźlicy), nieswoistych procesach degeneracyjno-dystroficznych. Rozwój zwężenia cewki moczowej może być związany z chorobami, którym towarzyszy pogorszenie ukrwienia i metabolizmu tkanek cewki moczowej: układowa miażdżyca naczyń, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Pod względem rozwoju patogennego zwężenia cewki przechodzi kilka etapów:

 • Uszkodzenia nabłonka dróg moczowych
 • Zaburzenia integralności błony śluzowej dróg tworzenia smug warstwy wtórnej infekcji,
 • Proliferacji (namnażanie komórek)
 • Ziarniny (efekt gojenia tkanek), prowadząc w końcu do procesów bliznowacenia.

Zwężenie cewki moczowej – objawy

Pacjenci ze zwężeniem cewki moczowej wykazują:

 • Niemożność oddawania moczu
 • Słaby przepływ moczu
 • Napięcie mięśni brzucha podczas oddawania moczu
 • Uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
 • Wyciek moczu.

Na tle zwężenia cewki moczowej może pojawić się ból w obrębie miednicy, krew w moczu lub nasieniu, zmniejszenie siły wytrysku. W ciężkim stopniem zwężenia cewki moczowej moczu może być kompletna blokada odpływu moczu, wymagająca natychmiastowej pomocy urologa.

Zwężenie cewki moczowej – diagnostyka

Analizując wywiad, konieczne jest ustalenie możliwych przyczyn, chorób i okoliczności poprzedzających rozwój objawów zwężenia cewki moczowej. W przypadku pacjentów z podejrzeniem zapalnego zwężenia cewki konieczne jest wykonanie rozmazu z narządów, testu PCR i posiewu bakteriologicznego. W moczu mogą być wykryte czerwone krwinki, ropomocz, i inne odchylenia od normy.

Rutynową metodą przesiewową w przypadku podejrzenia zwężenia cewki moczowej jest uroflowmetria (badanie cewkowego przepływu moczu), która pozwala oszacować natężenie przepływu moczu. W kompleksie badania istotną rolę odgrywa cystometria, badanie wideo-dynamiczne. USG pęcherza, wykonane natychmiast po oddaniu moczu w celu określenia resztkowej objętości moczu, aby zorientować się w stopniu zaburzenia.

Radiologiczna ocena lokalizacji i stopnia zwężenia cewki moczowej jest w cystoskopii i profilometrii (badanie przepływu ciśnienia w cewce moczowej) pozwalają na określenie obecności złogów w obszarze cewki moczowej i pęcherza moczowego. Podczas radiografii cewki, do cewki moczowej pacjenta wprowadzana jest specjalna substancja, która umożliwia wykonywanie dokładnych zdjęć rentgenowskich.

Zwężenie cewki moczowej – leczenie

Wybór metody leczenia zwężenia cewki moczowej jest ściśle indywidualny, w zależności od lokalizacji, zakresu bliznowacenia. W przypadku prostych, pojedynczych zwężeń leczenie zwykle rozpoczyna się od rozszerzania cewki moczowej. W tym celu stosowane są pręty o różnych średnicach i kształtach proste, zakrzywione lub cewniki z cewką balonową. Wadą metody jest wysoka częstotliwość nawrotów zwężeń cewki moczowej.

Aby zapobiec nawrotowemu zwężeniu cewki moczowej, stosuje się stent cewkowy, który może utrzymać odpowiedni prześwit zwężonej części cewki moczowej. Jednak częste przypadki przemieszczenia lub migracji stentów cewki moczowej powodują, że metoda ta jest raczej ograniczona. W przypadku krótkich mniej niż 0,5 cm zwężeń cewki moczowej umiejscowionych w opasce cewki moczowej można wyciąć sekcję zwężającą wewnętrzną cewkę pod kontrolą endoskopową.

W przypadku zwężeń cewki moczowej o długości 1-2 cm zaleca się otwartą resekcję cewki moczowej z kompleksową zespoloną jej plastyką. Wycięcie zwężenia cewki moczowej dłuższe niż 2 cm wymaga zabiegu z użyciem przeszczepu z własnych tkanek pacjenta: skóra napletka, błona śluzowa policzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *