Skuteczna terapia grzybicy pochwy: Co powinnaś wiedzieć?

 

Grzybica pochwy, zwana także kandydozą pochwy, to jedno z najczęstszych schorzeń ginekologicznych, z którym borykają się kobiety na przestrzeni życia. Jest to infekcja wywoływana głównie przez grzyby z rodzaju Candida. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się jej naturze, jakie są główne objawy, co ją wywołuje oraz jakie leki na grzybicę pochwy są najczęściej stosowane.

 Grzybica pochwy: Co to takiego?

Grzybica pochwy jest infekcją spowodowaną nadmiernym namnażaniem się grzybów w obrębie dróg rodnych kobiety, przede wszystkim z gatunku Candida albicans. Warto podkreślić, że drożdżaki są częścią naturalnej flory bakteryjnej pochwy i obecne są w niej cały czas, co jest stanem prawidłowym i nie powoduje negatywnych skutków. Problem pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy i nadmiernego wzrostu tych grzybów, co prowadzi do objawów infekcji.

Objawy i przyczyny grzybicy pochwy

Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy to intensywny świąd i pieczenie w okolicy genitalnej. Ponadto kobiety mogą zauważyć białe, grudkowate upławy przypominające konsystencją twarożek. Ból podczas oddawania moczu czy dyskomfort podczas stosunku seksualnego to kolejne, często występujące symptomy, podobnie jak nieprzyjemny zapach.

Rozwój grzybicy pochwy może być wywołany przez wiele czynników. Jednym z głównych jest stosowanie antybiotyków, które zabijają dobroczynne bakterie w pochwie, takie jak pałeczki kwasu mlekowego, pozwalając drożdżakom z rodzaju Candida na nadmierne rozmnażanie się. Zmiany hormonalne, takie jak te występujące podczas ciąży, czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, również mogą sprzyjać wystąpieniu infekcji. Inne przyczyny to nadmiar cukrów w diecie, nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, stosowanie tamponów czy noszenie obcisłej, nieoddychającej bielizny z materiałów syntetycznych.

Typowe leki przeciwgrzybicze

W walce z grzybicą pochwy medycyna dysponuje różnymi środkami, zarówno w formie doustnej, jak i dopochwowej. Klotrimazol jest jednym z najczęściej przepisywanych leków. Można go nabyć bez recepty w różnych postaciach, których zastosowanie zależy od nasilenia infekcji. Terapia zazwyczaj trwa przez okres od jednego do siedmiu dni. 

Innym skutecznym lekiem jest fentikonazol. Jest to silny lek na grzybicę pochwy, który jest podawany miejscowo i często przepisywany jest jako jednorazowa dawka. Nystatyna to kolejny lek, który stosuje się miejscowo, dostępny w postaci kremu lub globulek dopochwowych.

Zapobieganie grzybicy pochwy

Mimo że nie zawsze da się uniknąć grzybicy pochwy, można podjąć pewne środki ostrożności, by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Dobrym zwyczajem jest noszenie przewiewnej, luźnej bielizny bawełnianej. Ważna jest również odpowiednia, codzienna higiena miejsc intymnych. Należy jednak pamiętać, iż używanie zbyt dużych ilości mydła czy preparatów do higieny intymnej oraz zbyt częste mycie może negatywnie wpływać na mikroflorę pochwy, co może przyczyniać się do wystąpienia grzybicy. Po kąpieli czy wizycie na basenie należy dokładnie osuszyć miejsca intymne, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drożdżaków.

Podsumowanie

Grzybica pochwy, choć niejednokrotnie powodująca duży dyskomfort, jest schorzeniem, które można stosunkowo łatwo wyleczyć. Ważne jest jednak, by w przypadku podejrzenia infekcji jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i śledzić jego zalecenia. Wiele preparatów skutecznych w leczeniu tego schorzenia dostępnych jest bez recepty, a niektóre z nich podaje się jednorazowo, co niewątpliwie zwiększa komfort pacjenta. Pamiętajmy jednak, aby przed rozpoczęciem terapii skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *