alergia na kurz

Alergia na kurz – sposoby na alergię na kurz, alergia na roztocza

Alergia na kurz to poważny problem zdrowotny utrudniający znacząco codzienne funkcjonowanie. Cząsteczki kurzu łatwo się osadzają na przedmiotach codziennego użytku, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie powietrze wiruje, wokół grzejników, w sypialni, łazience.

W skład kurzu wchodzą roztocza czyli drobne pajęczaki, pyłki roślin, zarodniki pleśni i grzybów a także fragmenty ludzkiego naskórka. Tym samym mieszanina ta jest niejednorodna.

Alergia na kurz

Alergia na kurz to reakcja skórna lub wziewna w wyniku kontaktu z drobinkami kurzu. Niestety ciężko jest określić co konkretnie uczula najbardziej. Czasem można z tego typu alergii wyodrębnić reakcje alergiczna na roztocza. Alergia na kurz to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń alergicznych. Poza roztoczami można też wyodrębnić alergie na sierść zwierząt, która wchodzi w skład kurzu.

By wyeliminować alergeny z otoczenia możemy pokusić się od ascetyczny wystrój wnętrz, minimalizm połączony z funkcjonalizmem. Pozbycie się z domu wszelkich zasłon, narzut, dywanów i siedlisk kurzu pomoże w zachowaniu zdrowia. Niestety nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować kurzu z naszego otoczenia. Jeśli nie spotkamy go w naszym domu to spotkamy poza domem. Ponadto należy wziąć pod uwagę iż ktoś nasze otoczenie musi sprzątać, stykając się z kurzem, jeśli sami dbamy o porządki w domu nieuchronnym jest zetkniecie się z alergenami kurzu.

Sposoby na alergię na kurz

Objawy alergii na kurz są mało charakterystyczne, bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Nasileniu ulegają w okresie jesienno-wiosennym. Przyczyną tego jest rzadkość wietrzenia zimą oraz grzanie kaloryferami przesuszającymi powietrze i sprzyjającymi gromadzeniu się kurzu.

W tych warunkach doskonale mnożą się roztocza, a symptomy alergii nasilają się rano. Wdychanie kurzu wirującego wokół nas intensyfikuje objawy alergii i podrażnia drogi oddechowe. Niestety walka z kurzem przypomina syzyfowe prace. Kiedy już wysprzątamy dom i usiądziemy musimy zabrać się za pracę od nowa.

Zadbaj o porządek

Dbając o czystość w domu unikniemy nasilenia objawów alergii, chociaż jej nie wyeliminujemy. Co więcej wielu alergologów uważa iż nie powinno się przebywać za długo w zbyt sterylnych pomieszczeniach bowiem organizm staje się coraz bardziej wrażliwy i nawet delikatny kontakt z niewielką ilością kurzu chociażby na ulicy może spowodować znacznie pogorszenie samopoczucia.

O porządek w domu dbaj poprzez okładanie rzeczy na miejsce, przecieranie kurzy zwilżoną ścierką, pranie pościeli w wysokiej temperaturze oraz wietrzenie pomieszczeń. Pomóc mogą wyroby dla alergików jak kołdry, czy poduszki. Można też doposażyć dom w nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania. Ponadto zakupić odkurzacz piorący i odkurzający na mokro, myjki ciśnieniowe itp. gadżety usprawniające sprzątanie bez unoszenia drobinek kurzu i wirującego powietrza.

Styl alergiczny

We wnętrzach możemy spotkać różne style urządzenia, również styl idealny dla alergika. Po pierwsze brak zasłon, tkanin, dywanów i tapicerek mebli. Po drugie brak maskotek, ozdób, dekoracyjnych lamp, obrazów itp. To wszystko ma za zadanie prewencje i ułatwienie sprzątania.

Im mniej mamy mebli i drobiazgów do sprzątania tym mniejsze objawy alergii oraz mniej miejsca na gromadzenie się kurzu. Powierzchnie mieszkań winny być łatwe do wytarcia na mokro, tym samym nie ustawiajmy szafki obok szafki by nie móc za nimi wytrzeć podłogi. Wybierajmy meble z naturalnego drewna, unikajmy tworzyw sztucznych przyciągających kurz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *