Amputacja szyjki macicy

Amputacja szyjki macicy

Amputacja szyjki macicy to zabieg który ma na celu leczenie zmian patologicznych w części pochwy a w szczególności narządu szyjki macicy. W medycynie zabieg ten nie jest dość często stosowany a do jego wykonania muszą istnieć konkretne przesłanki i wskazania. Jednym z nich może stanowić odmowa przez pacjentkę zgody na całkowite wycięcie macicy. Do najczęstszych przypadków w których leczeniu praktykowana jest amputacja szyjki macicy to najczęściej tak zwane wypadanie pochwy lub wydłużenie szyjki macicy.

Wskazaniem do wykonania zabiegu amputacji szyjki macicy są:

– wcześnie wykryte i zdiagnozowane stadium raka szyjki macicy,
– wydłużenie się szyjki macicy,
– zaburzenia statyki narządów rodnych,
– zbyt krótkiej szyjki macicy,
– pęknięć poporodowych na szyjce,
– bardzo rozległych nadżerek,
– dużej ilości polipów,
– dużych torbieli retencyjnych,
– przerostach,
– przewlekłych stanach zapalnych szyjki macicy,
– dysplazji szyjki macicy.

Leczenie operacyjne raka szyjki macicy może odbywać się na kilka sposobów. Do najczęstszych z nim zaliczamy leczenie operacyjne sposobem Werthaima-Maigsa.

W przypadkach łagodnego wystąpienia raka, rodzaju IA1 raka szyjki, w szczególności u kobiet które pragną zachować płodność stosuje się zabieg konizacji chirurgicznej.

Rak szyjki macicy wymusza niekiedy przeprowadzenie przechpochwowej trachelektomii z laparoskopowym usunięciem węzłów chłonnych miednicy.

W inwazyjnych stadiach choroby, kiedy rak przekracza błonę podstawną nabłonka i nacieka głębsze tkanki szyjki macicy, a nawet narządy sąsiadujące z macicą, możliwości leczenia są znacznie bardziej dolegliwe dla pacjentek i niestety również znacznie mniej skuteczne.

W leczeniu głęboko zaangażowanego raka szyjki macicy możliwe są trzy metody leczenia:

– chirurgiczna,
– radioterapia,
– chemioterapia.

Amputacja szyjki macicyW leczeniu tej przykrej dolegliwości najczęściej stosowana jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu macicy wraz z jajnikami oraz jajowodami, a także wycięciu znajdujących się w pobliżu węzłów chłonnych.

Radioterapia to równie skuteczna metoda leczenia w szczególności jeśli stadium choroby nie jest jeszcze bardzo rozwinięte. Minusem zdecydowanym tej metody jest ilość efektów ubocznych które wywołuje. Należą do nich między innymi dysfunkcje w pracy jajników.

Dobranie odpowiedniej metody leczenia musi zawsze zostać poprzedzone licznymi badaniami, konsultacjami zarówno pomiędzy lekarzami oraz pacjentem. Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa wczesne wykrycie i zdiagnozowanie raka. Stwarza to szanse przeprowadzenia i dobrania takiej metody leczenia która będzie najmniej inwazyjna dla kobiety. Jest to w szczególności ważne jeśli choroba ta dotyka młodych kobiet chcących zachować płodność.

Leczenie amputacyjne szyjki macicy

Przed operacją konieczne jest wykonanie badania cytologicznego i ewentualnie kolposkopii.

Amputacji szyjki macicy dokonuje się nie tylko w celu usunięcia zmienionych chorobowo tkanek, lecz także w celach diagnostyczny. Wycięty fragment szyjki musi zostać poddany baniu histopatologicznemu.

Badanie cytologiczne jest wskazane w przypadku gdy amputacja szyki macicy jest wykonywana z przypadku leczenia zaburzeń statyki narządu rodnego kobiety.

U osób cierpiących na inne dolegliwości, wskazana wcześniejsza konsultacja i określenie ewentualnych badań dodatkowych. Ważne, aby przed zabiegiem wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy oraz u pacjentek miesiączkujących zabieg wykonany był w pierwszej fazie cyklu, zaraz po zakończeniu krwawienia.

Przebieg zabiegu a w szczególności jego rozpoczęcie polega na podaniu pacjentowi znieczulenia ogólnego. W trakcie amputacji szyjki macicy pozostałą jej część pokrywa się śluzówką. Niestety w wyniku amputacji powstaje rana która jest zszywana nićmi samo-rozpuszczalnymi. W praktyce zawsze próbkę materiału pobranego w trakcie amputacji wysyła się do badania histopatologicznego.

Przybliżony czas zabiegu szacowany jest średnio na około 1 godzinę.

Samoocena zdrowia pacjentki i jej stanu fizycznego po udanym zabiegu amputacji szyjki macicy jest w przypadku 80% bardzo zadowalająca. W prawdzie po zabiegu mogą się utrzymywać niewielkie plamienia z pochwy przez okres około 10 dni to nie są one ani obfite ani bolesne. W pierwszych dniach po zabiegu konieczne jest zastosowanie ogólnie dostępnych doustnych leków przeciwbólowych.

Lekarz zawsze zaleca badania kontrolne ginekologiczne po około 4 tygodniach. Obowiązują ogólne zasady higieny.

Leczenie a nowotwór szyjki macicy

W przypadku kiedy nowotwór jest w fazie początkowej diagnoza leczenia może obejmować amputacje tylko części szyjki macicy. Do zabiegu tego wykorzystuje się metodę elektro konizacji polega ona na usunięciu dolnej części macicy.

Po zabiegu występują upławy i plamienie, które utrzymują się przez kilka tygodni. Już po jednym dniu po zabiegu powraca dobre samopoczucie, jednak do pełnego wygojenia szyjki macicy potrzeba czasu. Przez 4 tygodnie nie należy stosować tamponów ani współżyć płciowo. W przypadku obfitych krwawień i upławów trzeba się skontaktować z lekarzem.

Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka dlatego nie bójmy się odwiedzać ginekologa zawsze, w szczególności jednak kiedy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *