Odklejenie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Odklejenie siatkówki to choroba oka, w wyniku której siatkówka ulega odklejeniu albo rozwarstwieniu od zlokalizowanej pod nią siatkówki. Taka sytuacja prowadzi do upośledzenia w zakresie widzenia, a nawet może dojść do utraty wzroku. Na określony problem narażone są szczególnie osoby charakteryzujące się wysoką krótkowzrocznością, a także osoby które chorują na cukrzycę oraz atopowe zapalenie skóry oraz pacjenci, którzy byli wcześniakami.

Niebezpieczeństwo odwarstwienia jest większe u kobiet będących po 50 roku życia. Z upływem czasu zmianie ulega bowiem struktura siatkówki, a także ciała szklistego, galaretowatej substancji, która wypełnia wnętrze oka. Po pięćdziesiątych urodzinach ciało szkliste ulega odłączeniu od siatkówki. W przypadku, gdy łączące włókna nie są zbyt elastyczne mogą przyczynić się do oderwania siatkówki od naczyniówki.

Odklejenie siatkówki – objawy

W przypadku tego problemu zaniepokojenie powinny wzbudzić błyski, które pojawiają się przed oczami, tak w dzień jak i w nocy, a także przesuwające się w polu widzenia muszki, kropki, czarny deszcz oraz nieprawidłowości widzenia, na przykład obecność zasłony upośledzającej widzenie oraz uczucie jakbyśmy spoglądali przez firankę. W takiej sytuacji należy koniecznie nawiązać kontakt z okulistą. Odwarstwienie siatkówki w okulistyce jest adekwatne do zawalu w kardiologii. Szybkie działanie jest szansą na uratowanie sytuacji. Do takiej sytuacji dochodzi po intensywnym wysiłku fizycznym, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, a ponadto urazu.

Odklejenie siatkówki – przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn wpływających na aktywowanie się dolegliwości określanej jako odklejenie siatkówki zalicza się: ostre tylne odłączenie ciała szklistego, krótkowzroczność, zwyrodnienie szklistkowo-siatkówkowe (zwyrodnienie kraciaste spotkane w ponad 30% przypadków odwarstwienia siatkówki oraz zwyrodnienie szponiaste i zwyrodnieniowe rozwarstwienie siatkówki), uraz, cukrzyca (retinopatia proliferacyjna będąca powikłaniem cukrzycowym), tylne zapalenie twardówki, guzy naczyniówki, zespół wysiękowy błony naczyniowej.

Bezsoczewkowść zwiększa niebezpieczeństwo odwarstwienia siatkówki.

Odklejenie siatkówki – podział

Wyróżnia się następujące rodzaje odwarstwień siatkówki: przedarciowe odwarstwienie siatkówki, nadprzedarciowe frakcyjne, nadprzedarciowe wysiękowe odwarstwienie siatkówki. Przedarciowe spowodowane jest przerwaniem siatkówki, co przyczynia się do przejścia przez otwór w siatkówce płynu podsiatkówkowego do płynnego ciała szklistego do przestrzeni podsiatkówkowej.

Nadprzetarciowe frakcyjne odklejenie siatkówki to taki rodzaj, w którym fragment siatkówki jest odciągany od nabłonka barwnikowego za pośrednictwem kurczących się błon szkliskowo-siatkówkowych. Nadprzetarciowe wysiękowe natomiast to typ, w którym płyn podsiatówkowy, który pochodzi z naczyniówki przechodzi do przestrzeni podsiatówkowej za pośrednictwem uszkodzonego nabłonka barwnikowego.

Odklejenie siatkówki – leczenie

W sytuacji, w której powstało tylko przedarcie bez pojawienia się odwarstwienia siatkówki, wystarczający będzie zabieg o charakterze ambulatoryjnym z wykorzystaniem lasera albo krioterapii. Wiązka lasera albo strumień azotu w formie ciekłej przyczynia się do tego, ze wokół rozdarcia powstają małe blizny, które trzymają siatkówkę oraz chronią przed odwarstwieniem. Jeżeli doszło do odwarstwienia siatkówki w podejmuje się działanie z wykorzystaniem dwóch metod operacyjnych.

Gdy uszkodzenie jest niewielkie zakłada się plomby jako implanty z gąbki albo taśmy silikonowej. Likwidują one powstałe w siatkówce dziury. Określone plomby przyszywane są do miejsca zwanego twardówką. Zostają one w oku na zawsze, jednakże pacjent ich nie widzi i nie czuje. Działanie to nosi określenie wgłobienia. Najbardziej nowoczesną techniką jest witrektomia. Jest to usuniecie z oka ciała szklistego.

W miejsce ciała szklistego wprowadzony zostaje olej silikonowy, płyn albo gaz. Przedarcia zabezpieczone są laserem. Najbardziej korzystny dla pacjenta jest wariant polegający na wprowadzeniu pęcherzyka gazu, który po upływie kilku lub kilkunastu dni zostaje wchłonięty oraz zastępowany jest płynem wytwarzanym przez oko. Olej należy po upływie kilku miesięcy do kilku lat wymienić. Oba zabiegi operacyjne przeprowadzane są z wykorzystaniem znieczulenia dokrewnego albo ogólnego. wymagany jest tutaj także pobyt w klinice przez okres kilku dni.

Odklejenie siatkówki – dalsze postępowanie

Po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym, w sytuacji w której został umieszczony pęcherzyk gazu, należy ściśle stosować się do przestrzegania postępowania pooperacyjnego, które zalecone zostanie przez lekarza. Trzeba koniecznie przez kilka dni utrzymywać głowę w określonej przez specjalistę pozycji. Ważne w tym zakresie jest to, aby pęcherzyk naciskał na odpowiedni fragment siatkówki.

W tym okresie w polu wodzenia adostregalna będzie czarna plama. Konieczne staje się także to, aby w tym czasie unikać ruchów, które powodują wstrząs dla oka oraz patrzenia i czytania przez okno w chwili jazdy samochodem albo pociągiem. Do czasu wchłonięcia gazu niewskazana, a nawet zakazana jest też podróż samolotem. Nie wolno także doprowadzać do nadmiernego wysiłku fizycznego, schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, a ponadto uprawianie sportu.

Można oglądać telewizję, w sytuacji w której umożliwia to zalecona przez lekarza pozycja głowy. Ponadto należy także wykorzystywać zalecone przez lekarza krople do oczu oraz preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *