Krwawe łzy

Krwawe łzy – przyczyny, objawy leczenie hemolakrii

Krwawe łzy to niezwykle rzadkie schorzenie znane bliżej jako hemolakria. W łzach chorego stwierdza się obecność krwi natomiast jej faktyczna widoczność jest zależna od jej stężenia- przy niskim stężeniu wykrycie krwi jest możliwe tylko poprzez badania laboratoryjne. W przypadku gdy stężenie krwi jest wysokie, chory sprawia wrażenie krwawienia z oczu. Krwotok może występować kilka razy dziennie a dodatkowymi objawami są bóle i zawroty głowy.

Przyczyny krwawych łez

Pierwsza diagnoza schorzenia powstała w XVI wieku pod okiem włoskiego lekarza Antoio Brassavola. U badanej przez niego zakonnicy krwotok z oczu pojawił się wraz z rozpoczęciem miesiączki. Późniejsze diagnozy określały te niepokojące objawy jako efekt miesiączki zastępczej. Dziś jednak znamy szersze spektrum przyczyn tej choroby. Choć zjawisko miesiączki zastępczej jest faktycznie prawdziwe, to bardzo rzadkie. W tym przypadku krwawienie menstruacyjne występuje z innego otworu ciała- oczu. Ponadto krwawe łzy mogą się pojawić podczas ciąży lub w okresie menopauzy, naukowcy o przyczynę winią tutaj zaburzenia hormonalne.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobnym powodem dla tego zjawiska są stany zapalne zachodzące w oku np. zapalenie spojówek. Lista przyczyn jednak na tym się nie kończy, powodem krwawych łez mogą być także:

  • Nowotwory narządu wzroku lub mózgu (np. guzy gruczołu łzowego lub guz zlokalizowany w pobliżu oka doprowadzający do pękania naczyń krwionośnych)
  • Urazy głowy
  • Niedrożność kanalików łzowych- zakrzepy
  • Skrajny stres lub zaburzenia psychiczne
  • Substancje toksyczne jak np. jad węża
  • Zakażenia ogólnoustrojowe (jak np. gorączka krwotoczna, której efektem jest rozerwanie naczyń krwionośnych prowadzące do licznych krwawień)

Krwawe łzy – jak przebiega leczenie?

Należy pamiętać, iż w powyższych schorzeniach hemolakria jest jedynie objawem zatem leczenie uzależnione jest od przyczyny. Niestety krwawe łzy często są błędnie uznawane za objaw chorób takich jak ciężka niedokrwistość, zaburzenia krzepnięcia krwi, hemofilia czy choroba Osler-Weber-Rendu. W niektórych przypadkach ustalenie powodu dla którego krwawimy z oczu oraz leczenie przypadłości jest bardzo trudne bądź nawet niemożliwe. W takiej sytuacji nazywamy to hemolakrią idiopatyczną występującą jedynie w kilku przypadkach na świecie, najczęściej u bardzo młodych osób. Zdarza się, że objawy niespodziewanie ustępują lub ich częstotliwość samoistnie zmniejsza się.

Czy hemolakria idiopatyczna jest groźna dla życia?

Znane są nam przypadki osób cierpiących na tę chorobę z nieznanych przyczyn. Jednym z takich przypadków jest 22-letni mieszkaniec stanu Tennessee w USA, Michael Spann. Krwawe łzy pojawiały się u mężczyzny podczas silnego bólu głowy, dochodziło także do krwawień z ust i nosa. Od 2003 roku Michael doświadczał krwotoków nawet kilka razy dziennie, po 7 latach ich częstotliwość zmniejszyła się do 1-2 razy w tygodniu.

Z chorobą zmaga się również 11-letnia Twinkle Dwivedi z Indii, doświadcza ona krwawienia z oczu, nosa, skóry głowy, szyi a nawet podeszwy stóp.
Jednak jak twierdzi dr Barrett G. Haik z Hamilton Eye Institute- hemolakria idiopatyczna nie jest zagrożeniem dla życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *