zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej AMD a zaćma i jej operacja

Zwyrodnienie plamki żółtej – schorzenia dotyczące narządu wzroku zazwyczaj nie są bolesne. Znacząco jednak utrudniają funkcjonowanie pacjentowi. Gdy pojawiają się objawy pogorszenia wzroku, należy wykonać kompleksowe badania. Ma to na celu wykluczenie innych jednostek chorobowych. W przypadku zaćmy takim badaniem powinno być wykluczenie choroby – zwyrodnienie plamki żółtej AMD.

Zaćma i jej operacja

Zaćma jest to inaczej zmętnienie soczewki oka. Soczewka to część oka, odpowiedzialna za odwrócenie i pomniejszenie obrazu. Tak zmodyfikowany obraz zostaje wyświetlony na siatkówce. Stamtąd z kolei impuls wzrokowy przechodzi do mózgu. Mózg wychwytuje go i odbiera prawidłowo uformowany obraz.

Pogarszanie się wzroku może być spowodowane zaćmą (kataraktą). Wewnątrz komórek oka zachodzą zmiany pogarszające refrakcję światła. Zaćma jednak nie jest wyrokiem – przeprowadza się dziś bardzo sprawnie wymianę soczewki na sztuczną. Zabieg jest dość prosty. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką spreparowaną z akrylu. Polepszenie widzenia u pacjenta jest natychmiastowe.

Czym jest zwyrodnienie plamki żółte

Zwyrodnienie plamki żółtej to inaczej AMD. Choroba ma przyczyny genetyczne. Wpływają na nią również palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca lub udar mózgu. Dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej. Może to prowadzić do pogorszenia wzroku lub nawet całkowitej ślepoty. Postać sucha polega na obumieraniu komórek barwnikowych fotoreceptorów i naczyń krwionośnych.

Jest łagodniejsza, przebiega wolniej. Polega na zniekształcaniu liter, pogorszonym widzeniu przy słabym świetle. W postaci wysiękowej w siatkówkę wrastają patologiczne naczynia krwionośne. Komórki fotoreceptorów i komórek barwnikowych obumierają całkowicie. Pojawia się mroczek centralny. Pogarsza się ostrość wzroku i osłabia się widzenie barw. Ta postać choroby postępuje szybko i jest trudniejsza w leczeniu.

Leczenie opiera się między innymi na prawidłowej diecie. Powinna ona być uboższa w cholesterol, a zasobniejsza w przeciwutleniacze, np. wit. E, C, selen. Postać wysiękowa leczy się stosując zabiegi laserowe lub metodę fotodynamiczną.

Zwyrodnienie plamki żółtej AMD a zaćma

W przypadku leczenia zmętnienia soczewki oka, należy się przebadać również na zwyrodnienie plamki żółtej AMD. Może się okazać, że pogorszenie wzroku u pacjenta nie jest jedynie wynikiem postępującej zaćmy. Soczewka sztuczna, jaką zakłada się podczas operacji zaćmy, nie chroni przed UV. Światło UV bardzo uszkadza siatkówkę, powodując gwałtowne przyspieszenie rozwoju AMD. Niedokładne przebadanie pacjenta może doprowadzić u niego do ślepoty w ciągu pół roku!

Pacjent, u którego stwierdzono zaćmę, powinien domagać się kompleksowych badań okulistycznych. Może się okazać, że życie z wczesną fazą zaćmy jest mimo wszystko lepsze, niż perspektywa rychłej utraty wzroku. Po stwierdzeniu równolegle postępującego AMD i zaćmy, należy bezzwłocznie wdrożyć leczenie AMD. Dopiero po jego wyleczeniu można pomyśleć o wymianie zmętniałej soczewki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *