Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – rodzaje, zastosowanie, pielęgnacja

Soczewki kontaktowe są to soczewki, które lokalizujemy bezpośrednio na rogówce oka, a konkretnie na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Ich najważniejszą funkcją jest poprawa wzroku w przypadku jego wady, mają również zastosowanie opatrunkowe, bądź kosmetyczne (zmiana koloru oczu).

Soczewki kontaktowe – zastosowanie

Soczewki kontaktowe w odróżnieniu od okularów pozwalają na bezproblemowe uprawianie sportów, a dzięki temu, że są przezroczyste ich zakładanie i zdejmowanie jest bardzo łatwe. Obecnie najpopularniejszym surowcem z jakiego wykonuje się soczewki kontaktowe jest silikonowo-hydrożelowe tworzywo, które pozwala na dużą przepuszczalność tlenu i wilgotność, co daje zdecydowanie większy komfort użytkowania w porównaniu do soczewek hydrożelowych.

Soczewki mają szereg zastosowań, począwszy od stożka rogówki, który jest schorzeniem objawiającym się astygmatyzmem, przez prezbiopię, czyli tzw. starczowzroczność, a kończąc na bardziej złożonych wadach wzroku.

Soczewki kontaktowe – rodzaje

Podstawowym podziałem soczewek kontaktowym jest podział na:

*Soczewki miękkie, tzw. hydrofilne są dostępne na rynku stosunkowo od niedawna. Wcześniej najbardziej powszechnie używane były soczewki twarde, jednak ze względu na  większą wygodę obecnie dużo częściej używa się soczewki miękkie. Charakteryzują się również znacznie niższą ceną i zwiększoną długością noszenia (nawet miesiąc bez zdejmowania). Ten typ soczewek ma również swoje wady, nie leczy tak dokładnie jak soczewki twarde, poza tym nie obejmuje bardziej zaawansowanych wad wzroku.

*Soczewki twarde,  służą do korekcji bardziej złożonych schorzeń wzrokowych, takich jak wysoka krótkowzroczność, nadwzroczność oraz bardzo wysoki astygmatyzm Użytkują je również osoby cierpiące na zespół suchego oka, które nie powinny nosić soczewek miękkich. Są ponadto bardzo wytrzymałe, nie dzieli się w ich przypadku na tryby noszenia, ponieważ potrafią one „przetrwać” nawet 2 lata. Ich cena w związku z tym jest zwykle dużo wyższa, również ze względu na indywidualne dostosowanie do oka. Ponadto problematyczne jest ich noszenie – zgubienie jest bardziej prawdopodobne, ponieważ nie przylegają do oka tak dobrze, jak soczewki miękkie.

Ponadto soczewki kontaktowe dzielimy według wad (które mają korygować) na:

*Soczewki sferyczne, rodzaj soczewek kontaktowych, które korygują krótkowzroczność lub nadwzroczność, zakres korekcji wad jest na tyle szeroki, że korzystać mogą z niego osoby z wadami nawet od -25 dioptrii do +25 dioptrii. Dzieli się je na tryby noszenia – jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Czasami można spotkać się też z soczewkami kwartalnymi, które jednak nie są zalecane przez optyków.

*Soczewki toryczne, to soczewki kontaktowe dla osób u których występuje – podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych – krótkowzroczność, lub nadwzroczność, jednak dodatkowo są one przeznaczone dla tej części ludzi, u których występuje astygmatyzm. Pod względem dopasowania wady wzroku nie różnią się niczym od powyższego typu soczewek, jednak można nosić je w dwóch trybach – miesięcznym i jednodniowym.

*Soczewki multifokalne, są przeznaczone dla cierpiących prezbiopię, czyli tzw. starczowzroczność. Podobnie jak soczewki toryczne i sferyczne dają one możliwość korekty wzroku zarówno osobom mających problemy z widzeniem z bliska, jak również z daleka. Są dostępne w dwóch trybach noszenia – miesięcznym i jednodniowym.

Dodatkowym typem soczewek są soczewki kolorowe, zwane również kosmetycznymi, które niekoniecznie muszą służyć do korekcji wad – niemniej istnieje możliwość korzystania z soczewki zmieniającej kolor rogówki, która będzie również służyć do leczenia schorzenia.

Soczewki kontaktowe – pielęgnacja

Oczywiście w przypadku użytkowania soczewek kontaktowych bardzo istotną kwestią jest higiena. Dlatego optyk, który poleca soczewki kontaktowe powinien uczulić noszącego na to, w jaki sposób je pielęgnować. Jest to niezwykle ważne, gdyż niewłaściwe stosowanie soczewek często skutkuje chorobami oczu, wśród których najczęściej spotykaną jest zapalenie spojówki. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do ślepoty. Oto najważniejsze zasady użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych:

  1. Dokładnie umyj ręce – przed jakimkolwiek kontaktem z soczewkami należy dokładnie umyć ręce mydłem, następnie osuszyć je ręcznikiem. Najlepiej zakupić osobny ręcznik do rąk, który będzie używany przed zakładaniem soczewek kontaktowych. Pozwoli to uniknąć dostania się np. włosów na niego.
  2. Użyj płynu przed założeniem – przed założeniem soczewek bardzo ważne jest delikatne roztarcie palcami płynu do soczewek, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Regularnie czyść i dezynfekuj soczewki – po zdjęciu soczewek zalecane jest ich niezwłoczne oczyszczenie płynem oraz dezynfekcja
  4. Umieść soczewki w specjalnym pojemniku – po usunięciu soczewek z oka i ich oczyszczeniu należy je umieścić w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem. Zwykle zalecana jest jego codzienna wymiana.
  5. Dbaj o czystość pojemnika – regularnie dezynfekuj pojemniczek, w którym trzymasz soczewki. Zalecane jest jego codzienne wyparzanie, a następnie dokładne osuszenie przed włożeniem soczewek do niego. Pojemnik powinno wymieniać się co miesiąc.
  6. Nie przekraczaj terminu ważności soczewek – każde soczewki mają swoją datę ważności. Należy jej ściśle przestrzegać, bowiem nie stosowanie się do zaleceń producenta może doprowadzić do wystąpienia skutków w postaci chorób oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *