Mikotoksykoza

Mikotoksykoza – jak może dojść do zatrucia mikotoksynami?

Mikotoksykoza, więc niebezpieczne zatrucie organizmu toksynami pleśni to niebezpieczne zaburzenie, jakie może wywoływać mnóstwo przykrych symptomów, i chociażby doprowadzić do śmierci. Z owego powodu należy wystrzegać się kontaktu z pleśnią.

Mikotoksyny są drugorzędowymi metabolitami grzybów pleśniowych. Niestety powstawać mogą już podczas rozwoju roślin uprawnych na polach, w okresie zbiorów, gromadzenia bądź przewozu. Przyczyny, dla których grzyb tworzy truciznę nie są do końca znane. Być może idzie o niedopuszczenie do zastojów metabolicznych.

Pleśń – jakie są jej pochodzenia?

Do podłoży pleśni można zakwalifikować pomiędzy innymi zepsute artykuły konsumpcyjne, na jakich rozwinął się specyficzny biały osad, mokre budynki, w jakich pleśń rozwinęła się na ścianach, pod tapetami bądź wykładzinami podłogowymi, żywność skażoną pleśnią w efekcie nieodpowiedniego jej przechowywania bądź podczas jej produkcji, i również mięso, jaja, mleko oraz artykuły nabiałowe pochodzące od zwierząt, jakie były karmione paszą zanieczyszczoną pleśnią.

Czym jest mikotoksykoza?

Grzyby często określane pleśnią rozwijają się w mokrych warunkach, wytwarzając w trakcie mechanizmu pochodnego metabolizmu szkodliwe trucizny. Trucizny pleśni, więc mikotoksyny wywołują ostre bądź długotrwałe zakażenia nazywane mikotoksykozą. Mikotoksyny są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka, natomiast w najcięższych wypadkach mogą chociażby doprowadzić do śmierci. Teraz wydzielono ponad 400 mikotoksyn, natomiast szczególnie popularną jest patulina występująca w obitych owocach. Dzięki tworzeniu trucizn grzyby bronią własnego miejsca przed nowymi grzybami bądź bakteriami w środowisku.

Mikotoksyny mogą znajdować się dokoła, w zawilgoconych miejscach lub budynkach ogrzewanych watą szklaną. Należałoby wskazać, że rozpylaniu trucizn służy klimatyzacja, i również systemy nawadniające. Trucizny dostają się do organizmu poprzez inhalację i skórę. Jednakże do zakażenia mikotoksynami dochodzi przeważnie po zjedzeniu zanieczyszczonej żywności. Pleśń niezwykle niejednokrotnie rozwija się wewnątrz owoców, na ich pestkach, chociażby kiedy jeden produkt wygląda zdrowo.

Mikotoksykoza – symptomy

Początkowe niebezpieczne dolegliwości pojawiają się po upływie od 2 do 10 dni od zarażenia. To, na co przeważnie skarżą się pacjenci to przede wszystkim temperatura, dreszcze, kiepskie nastawienie, stałe zmęczenie i brak apetytu. Wraz z rozwojem zaburzenia następują bóle głowy oraz mięśni, i również w klatce piersiowej. Niezwykle niejednokrotnie chorym przeszkadzają nudności i laksacja. Ponadto zauważa się krwioplucie, zmniejszenie ciśnienia arterialnego. Bywa, iż mykotoksykoza doprowadza do zmian w obszarze układu nerwowego. U pacjentów może się pojawić dezorientacja, odrętwienie, i chociażby zwidy.

Jak może dojść do zatrucia mikotoksynami?

Trucizny wywołujące mikotoksykozę są wszechobecne w środowisku. Mogą one znajdować się w zawilgoconych domach mieszkalnych (należy ich szukać póz. pod tapetami oraz wykładzinami), szczególnie tychże na gruntach popowodziowych. Mogą rozwijać się również w budynkach ogrzewanych watą szklaną. Należałoby wiedzieć, iż ich przenoszeniu służą klimatyzacja i systemy nawadniające. Wtedy kontakt z nimi występuje przez inhalację i skórę. Jednakże do zatrucia mikotoksynami dochodzi zwykle po zjedzeniu skażonej nimi żywności.

Jak ją rozpoznać?

Jak każde zatrucie pokarmowe, mikotoksykoza okazuje się nagłymi reakcjami układu pokarmowego, do jakich należą bóle brzucha lub laksacja. Równocześnie jednakże niepokojącymi objawami są tu schorzenia nastawienia, okazujące się jako długotrwałe przemęczenie, kłopoty z krzepliwością krwi, gwałtowny spadek odporności, i chociażby predyspozycje do osłabień oraz straty przytomności. Zanieczyszczanie organizmu toksynami pleśni może doprowadzać do pojawienia się nadwrażliwości, dolegliwości układu oddechowego oraz pokarmowego, w tymże choroby w obszarze wątroby oraz jelit. Ucierpieć może dodatkowo układ nerwowy, lecz efekty są nieraz ciężkie do wykrycia, ponieważ ich pojawianie się to mechanizm długotrwały.

Mikotoksyny – leczenie zatrucia

Właściwie nie istnieje antidotum, jakie umożliwiało wyeliminować mikotoksynę, kiedy ta wniknęła już do organizmu. Sięgnąć można po węgiel aktywny, jaki jest środkiem wszechstronnym wykorzystywanym przy przeróżnego typu zatruciach m.in. pokarmowych, środkami, toksynami. W wypadku bezpośredniego kontaktu, niezbędne jest oczyszczanie poprzez 20 min spojówek wodą i dokładna dekontaminacja (oczyszczenie) skóry z wykorzystaniem wody oraz mydła. Niestety żadne spośród tychże działań nie zapewniają całkowitej ochrony. Zatrucie ostre potrzebuje terapii oraz ciągłej kontroli parametrów życiowych. Możliwe jest niestety tylko leczenie objawowe, jak działanie na niewydolność oddechową lub schorzenia elektrolitowe czy krążenia.

Jak zapobiec mikotoksykozie?

Niezwykle ważna w tymże wypadku jest czystość oraz dbanie o jakość jedzonych artykułów. Gdy jabłko jest zgniłe nawet na małym terenie, to niestety, lecz nie nadaje się już ono do jedzenia. Owoc w takim przypadku jest jedynie zewnętrznie zdrowy. Nie można także jeść jogurtu, kefiru czy przetworu, na powierzchni których ukazała się pleśń. Oraz w tymże wypadku artykuł należy wyrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *