cytoliza pochwowa

Cytoliza pochwowa – diagnoza, objawy, przyczyny i leczenie

Cytoliza pochwowa (zespół zwyrodnieniowy Lactobacillus lub cytoliza Doderleina) to mało znane schorzenie, które często jest błędnie rozpoznawane. Powoduje ono podrażnienia w okolicy pochwy, w wyniku przerostu bakterii kwasu mlekowego, który podnosi kwasowość środowiska pochwy. Taki stan prowadzi do wywołania upławów o gęstej konsystencji i białym kolorze, braku zapachu.

Objawy – cytoliza pochwowa

Wśród typowych objawów znajduje się świąd, pieczenie i ból. Standardowe ilości bakterii Lactobacillus zapewniają w pochwie stosowne pH, które wynosi około 4. takie środowisko chroni pochwę przed zakażeniami bakteriami i grzybami. Jeżeli jest ono zachwiane generuje dolegliwości bólowe, jakie nasilają się przed okresem. Miesiączka pomaga neutralizować zbytnią kwasowość pochwy.

Popularnie cytokinozę traktuje się jako przerost candidy, jednak cytokinoza nie reaguje na leczenie przeciwgrzybiczne i może ulec zaostrzeniu w wyniku aplikacji dopochwowych środków probiotycznych. Poza świądem i zaczerwienieniem zauważalne są białe upławy i obrzęk sromu, a także ból w podbrzuszu. Pacjentki skarżą się na ból grzbietu w nocy, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu połączoną z bólem miednicy.

Przyczyny występowania

Cytoliza pochwowa występuje przy zaburzeniu ilości Lactobacillus w pochwie. Wbrew pozorom namnożenie się bakterii probiotycznych prowadzi do przykrej dolegliwości. Głównym powodem tego stanu jest antybiotykoterapia. Ponadto przyczyną może być niewłaściwa higiena, między innymi kosmetykami do irygacji niestosownie dobranymi.

Namnożeniu się bakterii Lactobacillus sprzyja przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej jak również posiadanie wkładki wewnątrzmacicznej. Komórki pośrednie występujące w pochwie zawierają glikogen, jaki dba o odżywienie bakterii. Gdy glikogen jest trawiony substratem jest kwas mlekowy. Cytoliza to efekt nadmiaru gromadzenia się kwasu mlekowego w pochwie, który zaburza cały rytm rozwoju i funkcjonowania flory bakteryjnej.

Problem w rozpoznaniu

Bardzo często dochodzi do postawienia przez lekarza ginekologa błędnej diagnozy. Objawy nie są charakterystyczne, bowiem przypominają infekcję grzybiczą. Takie rozpoznanie wydłuża tylko czas leczenia, gdyż leczenie proponowane przez lekarza okazuje się nieskuteczne, a często zaognia stan pacjentki i wymaga korekty. Skuteczna diagnostyką jest wymaz z pochwy i określenie PH.

Wówczas lekarz winien przepisać pacjentce środki podnoszące PH, które redukuje rozwój Lactobacilli. Test cytologiczny wykonuje cytolog i winien on być wykonywany stosunkowo często, dal zdrowia pacjentki. Utrzymanie prawidłowego środowiska pochwy chroni kobietę przed rozwojem raka szyjki macicy, a kontrolna cytologia sprzyja wczesnemu wykryciu komórek przedrakowych. W kwestii leczenia cytolizy pochwowej największą skuteczność odnotowuje Amloksykilina klawulanian stosowana codziennie przez tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *