oczy

Oczy – Jak prawidłowo dbać o wzrok? Na co narażone są nasze oczy?

Oczy – jak o nie dbać, by na długo zachować dobry wzrok? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie, zacznijmy od uświadomienia sobie, na jakie niebezpieczeństwa są narażone nasze oczy i jak im zapobiegać.

Nieprawidłowe oświetlenie

Światło dzienne – słoneczne –  ma ogromny wpływ na nasz organizm. Reguluje biologiczny rytm dnia, wpływa na samopoczucie, bierze udział w syntezie witamin i przede wszystkim pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Nie zawsze jednak mamy wystarczającą ilość światła dziennego w pomieszczeniach, gdzie mieszkamy i pracujemy. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie braków w sposób wystarczający takim rodzajem i ilością światła sztucznego, jaka nie zmęczy naszych oczu. Niewygodny i niebezpieczny dla oczu może być zarówno nadmiar, jak i niedobór światła, co w dużym stopniu zależy od rodzaju czynności, jakie wykonujemy.

Światło słoneczne, mimo że naturalne i zdrowsze dla naszego organizmu, w nadmiarze również może być niebezpieczne dla naszych oczu. Dlatego nie wolno nam zapominać o odpowiedniej ochronie w postaci okularów przeciwsłonecznych w czasie, kiedy jesteśmy eksponowani na ostre promienie słoneczne. Oczywiście ważny jest odpowiedni dobór okularów. Wykonane z tworzywa kiepskiej jakości, bez filtrów UV, mogą nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Monitory komputerów i smartfony

Praca przy monitorze bez wątpienia męczy nasze oczy. Jest zaliczana do czynników fizycznych szkodliwych przy pracy na stanowiskach, gdzie nasz wzrok jest narażony na kontakt z ekranem powyżej 4 godzin dziennie. Przed monitorem spędzamy jednak znacznie więcej czasu, niż przewiduje nasz grafik w pracy.

W sieci robimy w wolnym czasie zakupy, szukamy informacji i rozrywki, kontaktujemy się z przyjaciółmi i tak dalej… Jeśli nie używamy w tych celach komputera, to posługujemy się smartfonem. To z uwagi na niewielkie rozmiary ekranu i standardowo mniejszą odległość między nim i naszymi oczami, jeszcze bardziej męczy oczy.

Suche i zanieczyszczone powietrze

Oto kolejny czynnik destrukcyjny dla naszych oczu, którego trudno uniknąć. Zwłaszcza zimą, kiedy pomieszczenia są dogrzewane, a w powietrzu a zewnątrz unosi się smog, ale nie tylko wtedy. O każdej porze roku dają się naszym oczom we znaki pyłki, drobiny kurzu, spaliny i inne zanieczyszczenia. Oczy są niezwykle delikatnym organem i reagują na takie niesprzyjające warunki wysychaniem, które z kolei objawia się zaczerwienieniem, podrażnieniem spojówek, dyskomfortem, który nieraz kończy się silnymi bólami a nawet zawrotami głowy. Nie zapominajmy więc o wietrzeniu pomieszczeń. Używajmy też nawilżających kropli do oczu, oczywiście dobrej jakości, najlepiej poleconych przez lekarza okulistę.

Zbyt długie przebywanie przed telewizorem

Mimo postępu technologicznego, który uczynił ekrany telewizorów znacznie bezpieczniejszymi dla naszych oczu, wpatrywanie się w nie godzinami nadal jest niezdrowe. Zwłaszcza, kiedy oglądamy telewizję w ciemnym, oświetlanym jedynie ekranem pomieszczeniu.

Zadbajmy o boczne oświetlenie pomieszczeniu z telewizorem i przynajmniej liczne, długie przerwy reklamowe poświęćmy na odpoczynek dla naszych oczu.

Jak dbać o oczy, by służyły nam jak najdłużej?

Wspominaliśmy o tym pokrótce, omawiając poszczególne zagrożenia, ale jest jeszcze wiele sposobów, by zadbać o oczy. Na przykład:

Odpowiednia dieta

Stosując preparaty do pielęgnacji oczu takie jak krople, żele, czy płyny do przemywania, dbamy o ich kondycje od zewnątrz i doraźnie. Wprowadzając do diety produkty bogate w odżywczą dla naczyń włosowatych siatkówki luteinę, odżywiamy nasze oczy. Dbamy o nie od wewnątrz, zabezpieczając je w sposób znacznie trwalszy przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Jakie właściwie produkty mamy na myśli?

Bogate w luteinę:

  • jajka
  • warzywa, takie jak na przykład jarmuż, brokuły, pomidory, czy sałata
  • natka pietruszki, zdrowa dla oczu również ze względu na zawartość witaminy A i C

Zawierające kwasy z grupy omega-3

  • ryby
  • oleje roślinne z pierwszego tłoczenia na zimno

Bogate w witaminę E:

  • jak wyżej – oleje roślinne
  • orzechy
  • pestki dyni i słonecznika
  • ziarna sezamu

Zbawienne dla oczu są też inne produkty bogate w miedź, cynk, mangan i selen.

Oczywiście możemy suplementować naszą dietę produktami aptecznymi, korzystniej jednak będzie wzbogacać ją w wyżej wymienione składniki, produktami naturalnego pochodzenia.

Ćwiczenia oczu

Tak – istnieją takowe. Aby je z korzyścią dla naszych oczu stosować wystarczy kilka minut dziennie, choć najlepsze efekty osiągniemy poświęcając na to około pół godziny każdego dnia. Istnieją różne zestawy ćwiczeń opracowane przez naukowców, zbadane i o potwierdzonych efektach działania. Opisy takich ćwiczeń bez trudu znajdziemy w internecie. Oczywiście warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem okulistą, który zweryfikuje te, które konkretnie chcemy zastosować i wytłumaczy nam, jak to właściwie nam pomaga.

Najprostszym ćwiczeniem, możliwym do zastosowania zawsze i wszędzie, o ile nie nosimy soczewek, które musielibyśmy wyjmować,  jest skupianie wzroku na przemian na punktach znajdujących się daleko i blisko. To naprawdę proste ćwiczenie pozwalające usprawnić dostrajanie wzroku.

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, więc nawet jeśli sądzisz, że twoje oczy mają się naprawdę dobrze, zadbaj już dziś, aby taki stan utrzymać jak najdłużej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *