Cukrzycowy obrzęk plamki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Cukrzycowy obrzęk plamki określany jest inaczej mianem makulopatii cukrzycowej. W odróżnieniu od zwyrodnienia plamki, które związane jest z wiekiem, cukrzycowy obrzęk plamki dotyka zasadniczo osoby młode oraz w średnim wieku, którzy są aktywne zawodowo. Podkreślić należy fakt, że w tym przypadku tylko wczesne rozpoznanie oraz leczenie może przyczynić się do uratowania wzroku. Choroba charakteryzuje się zmianami, które dotyczą najważniejszych dla widzenia obszarów oka, a więc związanych z czytaniem, widzeniem kolorów oraz dostrzeganiem szczegółów.

Cukrzycowy obrzęk plamki – przyczyny

Choroba spowodowana jest obecnością płynu w głównej części siatkówki, czyli plamce. Występowanie płynu jest rezultatem jego przenikania z uszkodzonych przez cukrzycę drobnych naczyń siatkówki oraz naczyniówki. Są to dwie najważniejsze warstwy wewnątrz oka. Cukrzycowy obrzęk plamki należy do jednych z powikłań cukrzycowych.

U chorych na te chorobę, z powodu niedotlenienia komórek dochodzi do produkowania w nadmiarze specjalnego czynnika, którym jest VEGAF. Przyczynia się on do uszkodzenia bariery występującej pomiędzy krwią oraz siatkówką. Składniki zawarte w krwi przechodzą do siatkówki i wówczas dochodzi do gromadzenia się płynu powodującego obrzęk lub uniesienie siatkówki.

W celu ochrony przed powstaniem zmian na dnie oczu w przypadku cukrzycy, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi, poziom cholesterolu, a także pozostałych lipidów. Ponadto należy mierzyć ciśnienie tętnicze oraz kiedy pojawia się jakiekolwiek nieprawidłowości w badaniach, należy podjąć działania lecznicze. Oprócz tego bardzo istotną kwestią jest zbilansowana dieta oraz systematyczne ćwiczenia. Ważne są również systematyczne badania okulistyczne.

Cukrzycowy obrzęk plamki – objawy

Wśród objawów świadczących o aktywowaniu się cukrzycowego obrzęku plamki wymiana się: pogorszenie ostrości wzroku, łamanie się linii prostych, a ponadto widzenie plamy przed okiem, która jest nieruchoma nawet podczas poruszania okiem. Na pojawienie się określonej choroby narażone są w szczególności osoby z długo trwającą albo niewyrównaną cukrzycą, wysokim i niewyrównanym poziomem cukru we krwi, nadciśnieniem tętniczym, a także cukrzycy z nieprawidłowościami w zakresie gospodarki tłuszczowej. Wśród czynników ryzyka przyczyniajacych się do powstania tej dolegliwości prowadzi także niewydolność nerek, która związana jest z cukrzycą, a ponadto ciążą.

Cukrzycowy obrzęk plamki – diagnostyka

W chwili rozpoznania cukrzycy należy przeprowadzić pierwsze profilaktyczne badanie okulistyczne z oceną dna oczu po rozszerzeniu źrenicy. Takie działanie musi być podjęte szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2, która występuje tylko u osób dorosłych. W przypadku cukrzycy typu 1 rzadko pojawiają się zmiany w okresie pierwszych 5 lat przebiegu choroby. W dalszej kolejności mogą one rozprzestrzeniać się już bardzo szybko.

Chorobę można bardzo sprawnie zdiagnozować przez zastosowanie tomografii optycznej. Jest to obrazowanie centralnej siatkówki. Badanie trawa bardzo krótko oraz jest bezbolesne. Prezentuje ono lekarzowi główny fragment siatkówki (plamkę) w kilkunastu skanach oraz pozwala na ocenę czy obecne jest uniesienie siatkówki oraz jeżeli tak to jak wysokie ono jest. W pewnych sytuacjach pojawia się konieczność uzupełnienia tego badania z wykorzystaniem angiografii fluoresceinowej, a więc badania z zastosowaniem kontrastu do żyły osoby chorej.

Cukrzycowy obrzęk plamki – leczenie

Cukrzycowy obrzęk plamki leczy się z wykorzystaniem kilku technik. Podstawowym działaniem w tym zakresie jest fotokoagulacja laserowa. Zadanie jej polega na ochronie przed doprowadzeniem do rozwoju dalszych negatywnych zmian, a w konsekwencji utraty wzroku. Zastosowanie lasera przyczynia się także do obniżenia stężenia VEGAF, a takze hamuje dalszy postęp w rozwoju cukrzycowego obrzęku plamki.

Światło lasera jest kierowane na zmiany powstałe w obszarze siatkówki. Podkreślić należy fakt, że samo centrum widzenia jest w tym przypadku pomijane. Leczenie z wykorzystaniem określonej metody należy do działań bezbolesnych. Ważnym aspektem jest to, ze po zastosowaniu określonego zabiegu, ryzyko w zakresie dalszego pogarszania się wzroku zostaje zmniejszone o połowę.

W bardzo zaawansowanej fazie, laseroterapie koniecznie trzeba uzupełniać o zastosowanie specjalnego zastrzyku podanego do wnętrza oka zawierającego substancję hamującą powstawanie szkodliwego czynnika, którym jest VEGAF. Preparat podawany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, z wykorzystaniem bardzo cienkiej oraz krótkiej igły do wnętrza oka osoby chorej. Najczęściej stosuje się trzy dawki wysycające w odstępach miesięcznych.

Istnieją przypadki, w których potrzebna jest większa ilość zastrzyków. Osoba chora wraca do domu po przeprowadzeniu określonego zabiegu. Istnieją jednak przypadki, ze cukrzycowy obrzęk plamki spowodowany jest przez przeciągniecie siatkówki w wyniku występującego wewnątrz oka ciała szklistego. W takiej sytuacji jedyna technika leczenia to zabieg polegający na usunięciu ciała szklistego oraz uwolnieniu zlepionej w nim siatkówki. Zabieg chirurgiczny określany jest mianem witrektomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *