Niedrożne kanaliki łzowe

Niedrożne kanaliki łzowe – przyczyny, leczenie, infekcje oka

Niedrożne kanaliki łzowe – łzy są pewnego rodzaju wskaźnikiem prawidłowego funkcjonowania oczu. Jeśli niemowlak nadmiernie łzawi, może to być spowodowane poprzez niedrożność kanalików łzowych. Nie jest to bardzo niepokojąca przypadłość, niemniej jednak wymaga leczenia.

Niedrożne kanaliki łzowe – przyczyny

W pierwszych tygodniach życia niemowlak nie płacze łzami. Gdy jednak produkcja łez zaczyna się, może się okazać, że niemowlak ma niedrożne kanaliki łzowe. Objawiają się one tym, że łzy nie odpływają do nosa. Gromadzą się we wnętrzu oka. W rezultacie dziecko ma stale mokre oczy. Kanaliki mogą być zatkane z przyczyn wrodzonych. Wada ta ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.

Może to być również przyczyną infekcji spojówek. Łzawienie może występować w obydwu oczach lub tylko w jednym. Niedrożne kanaliki łzowe u dziecka nie są dolegliwością bolesną. Wymagają jednak leczenia. Ze względu na zatkanie kanalików wewnątrz mogą gromadzić się bakterie. Rezultatem tego mogą być infekcje bakteryjne oka.

Łzy: niedrożność kanalików łzowych i ich leczenie

Niestety, niedrożne kanaliki łzowe, które stały się siedliskiem dla bakterii, mogą powodować poważne infekcje. Nie tylko w obrębie wzroku, ale również górnych dróg oddechowych. Mogą także wpływać na pogorszenie ostrości wzroku. Dlatego też należy podjąć się ich leczenia. Aby wspomóc odetkanie się kanalików samoistnie, można wykonywać delikatny masaż.

Powinno się masować opuszkami palców wewnętrzny kącik oka dziecka. Jeśli po kilku dniach takiego masowania objawy nie ustąpią, konieczna może być wizyta u lekarza. Lekarz zapisze antybiotyk. Będzie on w formie kropelek do oczu lub nosa. Niestety, poważniejszą niedrożność trzeba leczyć przy użyciu specjalnej sondy udrożniającej.

Niedrożne kanaliki u starszych dzieci

Mając w domu niemowlaka, należy stale pamiętać, że jego organizm wciąż jeszcze rozwija się. Kanaliki nosowo-łzowe są bardzo cieniutkie, stąd też łatwo ulegają zatykaniu. Profilaktycznie warto nawilżać dziecku nosek wodą morską w sprayu, aby oczyszczać drogi oddechowe. Można również zakraplać oczka solą fizjologiczną w celu przemycia kanalików. U starszych dziecin również mogą się pojawić takie niedrożności.

Często zdarzają się one w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. W oczach dziecka mogą się pojawić zielone śpiochy po nocy. Są one zjawiskiem naturalnym, jednak w czasie infekcji ich ilość może być większa. Może to skutkować fizycznym zapchaniem się kanalików łzowych. Zdarzają się również przypadku zapchania kanalika łzowego przez ciała obce. Szczególnie częste, gdy dziecko ma tendencję do pocierania oczu.

Należy tego unikać, dbać o higienę rąk dziecka i przemywać oczy z zalegających śpiochów. W razie nadmiernego łzawienia należy się udać do lekarza, który pomoże usunąć ciało obce z oka. Podobnie jak czyścimy uszy dziecka z nadmiaru woskowiny, powinniśmy czyścić oczy. Wacikiem nasączonym przegotowaną letnią wodą należy delikatnie przemywać oczy co razu usuwając zaschniętą wydzielinę łzową. Dzięki temu zapobiegniemy infekcjom oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *