Różeniec górski – naturalny antydepresant, przeciwwskazania, leczenie

Różeniec górski, (Rhodiola rosea) nazywany bywa zamiennie arktycznym korzeniem, laską Aarona, korzeniem Syberii. To roślina wspomagająca osoby wyczerpane psychicznie i fizycznie. Właściwości różeńca górskiego to przede wszystkim regeneracja i wzmocnienie. Efektem kuracji tą rośliną jest przywrócenie pełni energii, wyciszenie i stłumienie stresu, napięcia, odzyskanie równowagi. Ponadto ziele stosowane jest jako antydepresant.

Różeniec górski w trosce o zdrowie

Działanie wzmacniające i stymulujące układ odpornościowy różeńca to jego największe dobrodziejstwo. Właściwości te znane są od wieków, dawniej wykorzystywano je w medycynie chińskiej i rosyjskiej. Właściwe badania nad działaniem rośliny przeprowadzono dopiero w XX wieku. Ich wyniki były zaskakujące, bowiem dowiedziono że poza redukcją stresu arktyczny korzeń poprawia wydolność fizyczną i zapobiega chorobom neurodegradacyjnym jak chorobie Alzheimera.

Naturalny antydepresant

Działanie ziela różeńca górskiego polega przede wszystkim na wyciszeniu i łagodzeniu niepokoju, lęku, a co za tym idzie uodpornieniu na stres. Co ważne ziele nie zobojętnia nas, ale powoduje, iż układ nerwowy radzi sobie coraz lepiej ze stresem. W składzie różeńca znajdziemy pochodne kwasu cynamonowego oraz turozolu dzięki którym stężenie kortyzolu spada wyrównując poziom substancji chemicznych w mózgu. Brak wahania kortyzolu, jego nagłego wzrostu i spadku zapewnia nam równowagę psychiczną i dobry nastrój. Niestety nie na wszystkich różeniec tak doskonale działa, największą skuteczność obserwuje się u osób o obniżonej adaptacji na stres.

Badanie naukowe wykazały iż w przypadku przyjmowania antydepresantu chorzy osiągali wskaźnik 1,9 zmniejszenia się symptomów choroby, a w przypadku różeńca 1,4. Ponadto zauważono, że arktyczny korzeń daje znacząco mniej skutków ubocznych niżeli klasyczny antydepresant. Stąd też różeniec górski uznano wartościowym lekiem na stany depresyjne, polecanym zwłaszcza osobom nie tolerującym syntetycznych leków.

Roślina wspomagająca serce i krążenie

Poza ochroną organizmu przed niszczycielskim działaniem stresu warto zauważyć iż roślina chroni serce przed działaniem wolnych rodników, ponadto zwiększa rezerwy energetyczne mięśnia sercowego oraz działa ochronnie na mięsień sercowy unikając arytmii. Obserwuje się również działanie miejscowo minimalizujące niedokrwienie oraz regulujące ciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania

Preparatów na bazie różeńca nie powinno przyjmować się wieczorem, gdyż ich działanie jest energetyzujące i może powodować zaburzenia snu. Nie powinno się ich stosować u dzieci do lat 12 jak również u ciężarnych i kobiet karmiących piersią.

Na pamięć i koncentrację

Działanie różeńca wpływa pozytywnie na procesy pamięciowe i wydolność umysłową. Dzięki zielu jesteśmy bardziej kreatywni, skoncentrowani, co dowiedziono eksperymentem naukowym. Różeniec bywa wykorzystywany przez sportowców, by poprawić nie tylko psychikę ale i zdolność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *