komosa ryżowa

Komosa ryżowa – składniki komosy ryżowej, zastosowania kulinarne

Komosa ryżowa – oryginalną rośliną jednoroczną jest komosa ryżowa, zwana także quinoa. Jej wszechstronne zastosowanie kulinarne znają doskonale weganie i wegetarianie. Stanowi idealny dodatek do gulaszy, dań warzywnych i mięsnych, a dodatkowo wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, w tym działanie antynowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe. To zbawienne pseudo zboże dla cierpiących na cekalię, jak też zakażonych drożdżakami (candida albidans).

Nieznane warzywo

Uprawa komosy pochodzi z Ameryki Południowej, nie bez powodu określa się ją złotem Inków, czy peruwiańskim ryżem, gdyż jej rodowód wywodzi się z Chile, Peru i Boliwii, licząc ponad pięć tysięcy lat. Inkowie wierzyli, iż ten rodzaj zboża dodaje im sił podczas walki. Faktycznie komosa ryżowa należy do gatunku pseudo zbóż. Ze zbożem wiąże ją jedynie to, iż wytwarza nasiona, które obfitują w skrobię. Jej przygotowanie i smak można porównać z kaszą. Co ciekawe liście komosy również są jadalne.

Quinoa to kuzynka boćwiny i szpinaku, o czym warto pamiętać. Roślinę wyróżnia wysoka zawartość białka. Znajduje swe zastosowanie w licznych dietach, a zwłaszcza w bezglutenowej, bowiem nie zawiera glutenu. Białko pochodzące z komosy zawiera wszystkie aminokwasy, jakich potrzebuje nasz organizm. Tym samym komosa ryżowa może być doskonałym zamiennikiem dla produktów zbożowych u osób na diecie.

Składniki komosy ryżowej

Komosa poza białkiem kompletnym zawiera wysoką wartość lizyny odpowiadającej za wzrost i regenerację tkanek, jak również mangan, magnez, wapń, żelazo oraz miedź i fosfor. Dzięki tym składnikom komosa ryżowa uchodzi za wartościowy suplement diety. Jej właściwości biomedyczne obejmują wsparcie w walce z miażdżycą, cukrzycą, jak i migreną.

Dodatkowo komosa ryżowa charakteryzuje się dużą dawką kwasów tłuszczowych nienasyconych, w tym omega-3. Nasion komosy to także źródło witaminy E. Kupując nasiona komosy warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie i sposób uprawy. Dobrze jest kupować nasiona z ekologicznych i certyfikowanych upraw.

Zastosowanie kulinarne

By skorzystać z dobrodziejstw komosy, warto jest wiedzieć jak nasiona te użyć w kuchni, aby połączyć przyjemność smaku z właściwościami leczniczymi. Nasiona komosy są pokryte w postaci nieoczyszczonej saponiną, która ma posmak goryczki. By się jej pozbyć należy nasiona przed gotowaniem wypłukać ocierając ziarna o siebie na sicie. Aby uzyskać orzechowy posmak komosy można przed zgotowaniem nasion poddać je prażeniu na suchej patelni przez pięć minut.

Gotowanie komosy winniśmy przygotować w proporcji 2 do 1 wody do komosy. Ziarna winny gotować się przez kwadrans pod przykryciem, na tyle by ziarna wchłonęły wodę. Jak się okazuje komosa ryżowa ma nie tylko ciekawe walory smakowe, ale również estetyczne, bowiem przegotowana jest gotowa do podania pod postacią półprzezroczystych napęczniałych ziaren z widocznym spiralnym białym kiełkiem.

Quinoę podawać można na słodko z jogurtami i owocami, jak również wraz z zieleniną, głównie ze szpinakiem. Może być także składnikiem dań mięsnych zamiast ryżu, czy kaszy. Z komosy wypieka się również ciastka, co poszerza możliwości jej spożycia i zastosowania.

Ważne saponiny

Mimo iż większość osób pozbywa się saponiny z ziaren komosy z uwagi na goryczkowy smak powłoki nasion, to właśnie saponiny zapewniają komosie właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne, immunostymulujące. Jeśli zależy nam na walce z grzybami, infekcjami to warto jest spożywać nasiona wraz z saponinami. Warto podkreślić, iż poza saponinami komosa zawiera także flawonoidy, głównie kwercetynę i kampferol o właściwościach antyoksydacyjnych.

Komosa ryżowa a lebioda

Niewiele osób wie, iż komosa ryżowa jest kuzynką polskiej komosy białej, zwanej lebiodą i komosy wielonasiennej, niemniej właściwości i skład substancji odżywczych roślin się różni. Omawiana komosa ryżowa uprawiana jest zaledwie w USA, Indiach, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Komosa i cekalia

Jako produkt bezglutenowy komosa znajduje zastosowanie w diecie chorych na cekalię. Doskonale urozmaica ograniczoną dietę i zapewnia odżywienie organizmu poprzez dostarczenie wartościowego i w pełni przyswajalnego białka. Niestety niektóre badania naukowe dowodzą, iż komosa ryżowa może również nasilać objawy cekalii z uwagi an wrodzoną reakcje obronną na unikalny skład rośliny.

Mimo wszystko udowodniono iż 50g dawka komosy dziennie jest w pełni bezpieczna i można ją spożywać bez obawy. Badania długoterminowe są wciąż w toku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *