Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Przepuklina brzuszna jest to schorzenie, do którego dochodzi na skutek przemieszczania się narządów występujących w jamie brzusznej poza jej obszary. Dolegliwość ta częściej występuje u osób otyłych, mężczyzn mających problemy z oddawaniem moczu, kobiet będących w okresie ciąży, czy osób które wykonują pracę fizyczną. Większe prawdopodobieństwo powstania przepukliny brzusznej obserwowane jest w przypadku osób starszych, kobiet, które mają za sobą kilka porodów, a ponadto astmatyków zmagającymi się z innymi chorobami połączonymi z silnymi atakami kaszlu.

Przepuklina brzuszna – przyczyny

Narządy występujące w jamie brzusznej ułożone są według określonego porządku. Stan ten utrzymywany jest przez mięśnie brzucha oraz silne błony, które zbudowane są z tkanki łącznej, a więc rozcięgna mięśni oraz wiązadła. Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład na skutek intensywnego wysiłku fizycznego może doprowadzić do jej rozwarstwienia, a nawet pęknięcia. W takim przypadku dochodzi do powstania szczeliny, do której mogą zostać przetransportowane wnętrzności jamy brzusznej, takie jak fragment jelita cienkiego, jelita grubego, żołądka albo śledziony. W takiej sytuacji dochodzi do powstania przepukliny brzusznej.

Do powstania takiego schorzenia dochodzi w wyniku zaburzeń syntezy oraz degradacji włókien kolagenowych. To właśnie decyduje, ze dolegliwość ta często występuje w przypadku starszych osób. Inne elementy, które przyczyniają się do powstania określonego schorzenia to nieprawidłowe nawyki żywieniowe, a także palenie papierosów. Ponadto do nacisku obszaru brzucha, w rezultacie także wzrostu ciśnienia wewnątrz brzucha, można doprowadzić w przebiegu, na przykład zatwardzenia, uporczywego kaszlu albo podnoszenia ciężarów.

Opisywana w tym artykule dolegliwość może pojawić się także na skutek blizny na brzuchu, powstałej po zabiegu chirurgicznym. Wtedy przepuklina brzuszna może być wynikiem osłabienia mięśni, które poddane były zabiegowi operacyjnemu. Taka sytuacja jest najczęściej wynikiem złej techniki chirurgicznej albo infekcji powstałej po przeprowadzonej operacji.

Przepuklina brzuszna – rodzaje

Klasyfikacja medyczna wyróżnia pięć rodzajów przepukliny brzusznej. Wymienić tutaj można zatem przepuklinę pachwinową, pępkową, udową, kresy białej, pojawiającej się wzdłuż granicy łączącej mostek ze spojeniem łonowym, a także pooperacyjną wykształcająca się w bliznach powstałych po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym.

Przepuklina brzuszna – objawy

Symptomy świadczące o obecności przepukliny brzusznej przede wszystkim elastyczne uwypuklenie, pojawiające się najczęściej w obszarze pępka, nadbrzusza, pachwiny albo blizny pooperacyjnej. Wypukłość przyjmuje formę napiętego oraz twardego guza, który nie może zostać cofnięty. Powiększa się on najczęściej podczas odruchu kaszlu, wysiłku fizycznego, czy też oddawaniu stolca.

Dodatkowy symptom towarzyszący to pojawiająca się dolegliwość bólowa, która podobna jest w przypadku występowania choroby wrzodowej. Może ona nasilać się podczas odruchu kaszlu, parcia na stolec czy mocz. Dalszy rozwój przepukliny brzusznej to pojawiające się nudności, wymioty oraz wzdęcia. Osoba dotknięta chorobą nie może oddać gazów, a w dalszej kolejności także i stolca.

Przepuklina brzuszna – diagnoza oraz leczenie

Pierwszym działaniem zmierzającym do zdiagnozowania określonej jednostki chorobowej jest wywiad lekarski, po którym następuje badanie fizykalne. Ostateczne rozpoznanie w zakresie określonej choroby to wynik przeprowadzanego USG jamy brzusznej. W przypadku zdiagnozowani a przepukliny brzusznej, konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Medycyna wyróżnia dwie techniki leczenia chirurgicznego przepukliny brzusznej, a mianowicie leczenie tradycyjne oraz leczenie laparoskopowe. Działania lecznicze w ramach metody tradycyjnej podejmowane są w sytuacji obecności małych przepuklin. Podczas określonego zabiegu dokonuje się usunięcia obecnej przepukliny, a następnie zszycia brzegów ubytku. Jednakże zdecydowanie częściej w miejsce ubytku wykorzystuje się syntetyczną siatkę, która jest wszywana w dany obszar. Daje to możliwość pewnego zamknięcia ubytku. Takie działanie podejmuje się w sytuacji obecności dużych przepuklin.

Leczenie laparoskopowe natomiast polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej laparoskopu, który daje możliwość obejrzenia przepukliny. W dalszej kolejności, za pośrednictwem małych cięć wprowadza się narzędzia chirurgiczne pozwalające na usunięcie obecnej przepukliny, a także wprowadzenie siatki na obszar istniejącego ubytku powłok jamy brzusznej.

W przypadku obecność przepukliny brzusznej u pacjentów, u których leczenie chirurgiczne nie jest możliwe, zakłada się wówczas specjalne pasy przepuklinowe. Takie rozwiązanie, nie zabezpiecza jednak przed rozwojem przepukliny brzusznej już istniejącej. Powinny być one zmieniane od 3 do 6 miesięcy.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, operacja przepukliny brzusznej sprowadza niebezpieczeństwo postania powikłań pooperacyjnych. Może w tym przypadku dojść do zakrzepicy nóg, powstania krwiaka, czy też naruszenia nasieniowodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *