Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej

Jak odróżnić skórę suchą od odwodnionej?

Wiele osób może mieć problem z odróżnieniem skóry suchej od odwodnionej. W związku z tym często chodzi do sytuacji, że problemu skórne są źle zdiagnozowane lub klienci wybierają kremy, które przeznaczone są do innego typu skóry niż posiadają. Jak sobie z tym poradzić i prawidłowo odróżnić skórę odwodnioną od suchej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Jakie są przyczyny występowania skóry suchej?

Ze skórą suchą mamy do czynienia w sytuacji, gdy zachwianiu ulega równowaga hydrolipidowa na powierzchni naszego naskórka. To płaszcz hydrolipidowy odpowiada za ochronę skóry przed zewnętrznymi zagrożeniami i utrzymanie odpowiedniej wilgoci naszego naskórka. Jeżeli coś z nim się wydarzy, to automatycznie skóra może ulegać wysuszeniu, co może prowadzić do jej pękania i bolesnych ran. Płaszcz hydrolipidowy składa się przede wszystkim z lipidów i wody. Skóra sucha uznawana jest za stan chroniczny. Spowodowany on jest złym funkcjonowaniem naszej skóry genetycznej. Istnieją również sytuację, w których występowanie suchej skróy ma związek z chorobą lub czynnikami zewnętrznymi, w tym stanowiskiem pracy lub klimatyzacją. Zbyt sucha skóra może być bardzo bolesna i powodować dyskomfort osób, które z nią się borykają.

Jakie są różnice między skórą suchą i odwodnioną?

Przede wszystkim sucha skóra to jej typ, który wyróżniamy na podstawie odpowiedniej diagnozy. Sucha skóra może objawiać się na przykład uczuciem ściągania się skóry na ciele lub twarzy. To anomalia, która jest określana jako stan chroniczny, często o podłożu chorobowym lub środowiskowym. Takiej skórze brakuje wilgoci, jest na ogół bardzo cienka i krucha. Na jej powierzchni mogą pojawiać się pory, pęknięcia oraz zaczerwienienia. Występowanie suchej skóry jest konsekwencją zaburzonego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego, który powinien odpowiadać za jej ochronę.

W przypadku skóry odwodnionej mówimy raczej o stanie obecnym, który może dotyczyć każdego typu skóry. To stan odwracalny, z którym możemy sobie poradzić. W takiej sytuacji również poczujemy ściąganie się skóry na wybranych elementach ciała oraz doświadczymy zaburzonej gospodarki wodnej w naszym ciele. Stanie się tak wówczas, gdy będziemy odwodnieni, a nasza skóra nie będzie odpowiednio pielęgnowana. Dobre nawodnienie organizmu i ewentualne zastosowanie preparatów na skórę, może pomóc w przywróceniu jej normalnego stanu. Skórę odwodnioną możemy poznać poprzez jej szorstkość lub nawet łuszczenie się. Na szczęście stan ten możemy odwrócić.

Jak rozpoznać suchą skórę?

Każda osoba może odczuwać inne symptomy posiadania suchej skóry. Najczęściej jest to jednak dyskomfort oraz poczucie napinania się skóry na wybranych częściach ciała, w tym przede wszystkim na twarzy. Taka skóra jest szorstka, a czasem może towarzyszyć jej również zaczerwienienie, świąd lub pieczenie. Skóra sucha nie ma charakterystycznego połysku, a jej powierzchnia może się łuszczyć i pękać. Jeżeli jest to stan chroniczny, to wówczas możemy mówić o posiadaniu suchej skóry, która wymaga prawidłowej diagnozy i odpowiedniej pielęgnacji preparatami. Jeżeli czujemy taki dyskomfort, to warto niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, na przykład dermatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *