Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – co powinno się w nim znaleźć?

W gabinecie stomatologicznym powinno znaleźć się wyposażenie, które pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Poza tą podstawową funkcją dobrze jest też, jeśli zapewnia ono komfort pacjentowi. Osoby, odwiedzające dentystę liczą na to, że będą mogli przeprowadzić tam pełną diagnostykę oraz wykonać szereg zabiegów. Dlatego też aparat RTG, czy nowoczesna aparatura do znieczulania jest ceniona na równi z doświadczeniem stomatologa.

Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Sprzęt stosowny w gabinetach stomatologicznych może się różnić, w zależności o tego, jaką specjalizację ma dane miejsce. Jednak są takie urządzenia, które są niezbędne niezależnie od leczonych chorób zębów i przyzębia. Zawsze musi się w nim znaleźć fotel stomatologiczny. Powinien być wygodny i regulowany, by zapewnić komfort pacjenta oraz umożliwić dokładną pracę stomatologowi. Niezbędna jest też lampa stomatologiczna, która umożliwia oświetlenie pola operacyjnego w jamie ustnej pacjenta. Dzięki temu stomatolog ma lepszą widoczność i może wykonywać precyzyjne zabiegi.

W codziennej pracy ważną rolę odgrywają też wiertła stomatologiczne, wykorzystywane podczas wiercenia zębów, w celu przygotowania ich do plombowania lub usuwania. Przydaje się też kamera wewnątrzustna pozwalająca na wykonanie zdjęć zębów i dziąseł, co pomaga w diagnozowaniu problemów stomatologicznych i planowaniu leczenia.

Unit stomatologiczny

Unit stomatologiczny to zaawansowane urządzenie wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym, które umożliwia przeprowadzanie różnorodnych zabiegów. To centralny punkt gabinetu stomatologicznego, wokół którego koncentruje się cała praca wykonywana przez stomatologa.

Każdy unit stomatologiczny składa się z fotela oraz elementów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych. W jego skład wchodzą:

  • lampa stomatologiczna;
  • narzędzia do wiercenia i piaskowania zębów;
  • skaler ultradźwiękowy;
  • system ssący;
  • komora sterylizacyjna.

Aparat RTG stomatologiczny

Ważne miejsce w gabinecie zajmuje też stomatologiczny sprzęt RTG. Aparat RTG stomatologiczny to narzędzie wykorzystywane w do wykonania zdjęć rentgenowskich zębów i jamy ustnej pacjenta. Zdjęcia rentgenowskie są bardzo ważne w stomatologii, ponieważ pozwalają na dokładną diagnozę problemów stomatologicznych i planowanie odpowiedniego leczenia. W zależności od zaawansowania urządzenia oraz jego parametrów technicznych może one być wyposażone w generator wysokiej częstotliwości, z którego emitowana jest wiązka promieniowania pierwotnego. Operator ma możliwość zmodyfikowania czasu naświetlania oraz innych parametrów technicznych. Brak konieczności korzystania ze zdjęć wywoływanych na kliszy i możliwość zobaczenia ich na monitorze komputera znacznie przyspieszają codzienną pracę.

Aparat RTG stomatologiczny nie jest jedynym urządzeniem z radiologii cyfrowej, które ma zastosowanie w gabinetach. Wykorzystuje się także aparaty panoramiczne. To specjalistyczne urządzenia używane w radiologii stomatologicznej, które umożliwiają uzyskanie panoramicznego obrazu jamy ustnej, żuchwy oraz zatok przynosowych. Obraz taki jest bardzo przydatny dla stomatologów w celu dokładnego zdiagnozowania problemów z zębami, dziąsłami, kośćmi szczęki oraz żuchwy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *