Cholera

Cholera – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Cholera to choroba gdzie czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria Vibrio cholerae, która swoim kształtem przypomina przecinek. Cholera jest częstą chorobą w krajach o niskim standardzie sanitarnym, pogrążonych w wojnach i klęskach żywiołowych. Przeważnie występuje w strefie subtropikalnej. Należy do ciężkich zakażeń bakteryjnych. W związku z globalnym rozwojem i licznymi migracjami odnotowuje się sporadyczne zachorowania na całym świecie.

Cholera – przyczyny

Do zakażenia cholerą dochodzi drogą pokarmową, w skutek spożycia zanieczyszczonej odchodami ludzkimi wody. Odnotowuje się nieliczne przypadki w których spożycie zakażonych potraw doprowadziło do rozwinięcia pełnoobjawowej choroby.

W pełni odpowiedzialne za rozwój cholery, są gram ujemne bakterie z rodzaju Vibrio cholerae które produkują tak zwaną enterotoksynę. Co to takiego? Otóż enterotoksynami nazywamy charakterystyczny rodzaj egzotoksyn bakteryjnych, tzn. substancji wydalanych do środowiska przez żywe komórki bakteryjne. Związki te są odpowiedzialne niemal za wszystkie objawy chorobowe, powodując przetasowania biochemiczne w komórkach jelit.

Bezpośrednią przyczyną rozprzestrzeniania się cholery oraz innych chorób zaliczanych do kręgu chorób tropikalnych jest rozwój komunikacji międzynarodowej. Od kilku lat w krajach, w których do tej pory nie notowano zakażeń, wykrywane są nowe zachorowania.

Obecnie uważa się, że cholera (cholerae) jest jedną z najbardziej ostrych chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, szerzących się epidemiologicznie.

Cholera – bjawy

Wśród bakterii Vibrio cholerae wyróżniamy dwie odmiany niebezpiecznych dla człowieka. Najczęściej cholerę wywołuje odmiana 01 (biotyp klasyczny i Vibrio El-Tor). W 90% przypadków cholera przebiega łagodnie i jest trudna do zróżnicowania z biegunkami wywołanymi innymi czynnikami, na przykład zatruciem pokarmowym. U 10% przebieg choroby jest ciężki i rozpoczyna się gwałtownie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów cholery zaliczamy:
– torsje,
– ostra biegunka,
– odwodnienie,
– wyostrzenie rysów twarzy,
– zapadnięcie oczu,
– nasilenie pragnienia,
– apatia,
– osłabienie,
– bolesne skurcze mięśni,

W większości przypadków cholera daje objawy bardzo podobne do zatrucia pokarmowego, a szczególnie do zatrucia popularną trucizną- arszenikiem. Pierwsze objawy cholery to nudności, wymioty i biegunka. Chory oddaje płynne stolce w bardzo dużych ilościach, co bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. W późniejszym okresie zakażenia do objawów z przewodu pokarmowego dołącza ból brzucha i gorączka. Odwodniony chory nabiera charakterystycznych cech wizualnych:  skóra jest sucha i pomarszczona, oczy zapadnięte, a rysy twarzy się wyostrzają.

Dlatego też niezwykle ważna rolę odgrywa prawidłowa i szybka diagnostyka.

Cholera – leczenie

Cholera jest chorobą o bardzo dużym potencjale epidemicznym dlatego najważniejszym celem jest izolacja chorych i niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się bakterii.

W leczeniu samego chorego stawia się głównie na nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów, których braki są groźne dla życia. Płyny podawane są doustnie i dożylnie, w zależności od stanu chorego i stopnia zaawansowania choroby. Aby usunąć przyczynę choroby stosuje się antybiotyki, głownie z grupy tetracyklin.

Pomimo znacznego spadku zachorowań na cholerę jeszcze w 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia zarejestrowała około 200 tysięcy zachorowań, z czego jedna setna zmarła. W większości przypadków nowe zachorowania pojawiają się na terytorium Afryki i Azji wynika to prawdopodobnie z niewystarczającej higieny.

CholeraŚmiertelność prawidłowo leczonej cholery jest niska, ale nie należy zapominać, ze to właśnie ta choroba jest odpowiedzialna za 7 epidemii o globalnym zasięgu, tak zwanych pandemii cholery.

Głównym problemem pojawiającym się przy wystąpieniu cholery jest odwodnienie organizmu. Człowiek zarażony tą chorobą wydala nawet do 15 litrów płynów dziennie. By nie doprowadzić do tragicznego w skutkach odwodnienia, zadaniem lekarza jest doustne bądź dożylne uzupełnienie płynów.
Podstawą w opracowaniu metody leczenia jest prawidłowe postawienie diagnozy. Lekarz zbada czy rzeczywiście na nią cierpimy lub czy nie pomyliliśmy jej ze zwykłą biegunką. Jeżeli wynik okaże się pozytywny, to oprócz uzupełnienia płynów zostaniemy zaopatrzeni w odpowiedni antybiotyk stosowany przy tej chorobie. Antybiotykoterapia wdrażana jest z uwagi na występującą bakterie.

Cholera to choroba silnie zakaźna dlatego, osoby u których ją wykryto są zmuszone do pozostania w szpitalu w celu odbycia kwarantanny.

Cholera – profilaktyka

Pomimo że istnieją szczepionki przeciwko cholerze to w większości przypadków są one mało skuteczne. Co więc robić i jak zapobiegać zarażeniu?
Wskazane jest w szczególności w przypadku wystąpienia epidemii lub samego zagrożenia zakażeniem, należy przyjmować duże ilości wodnych roztworów solnych z dodatkiem cukru.

Przebywając w kraju, gdzie występuje zwiększone ryzyko zakażenia tą chorobą, należy przestrzegać pewnych zasad które zmniejszą ryzyko wystąpienia cholery i są to:
– picie wody wyłącznie przegotowanej,
– picie napojów gazowanych zamkniętych fabrycznie,
– przyjmowanie wyłącznie gotowanych posiłków,
– spożywanie owoców wyłącznie sparzonych gorącą wodą,
– unikać jedzenia poza własnym domem surowych warzyw liściastych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *