Żółtaczka mechaniczna

Żółtaczka mechaniczna – przyczyny zachorowań, badania, leczenie

Żółtaczka mechaniczna może objawiać się rozmaicie. Jednym z objawów jest zażółcenie błon zewnętrznych oczu oraz jamy ustnej, pojawić się też może ciemniejsza barwa moczu, czasem świąd skóry. Przyczyną choroby jest żółć, nie mogąca się wydostać z wątroby w kierunku dwunastnicy. Objawów tych nie powinno się bagatelizować, bo zwykle wróżą powabniejsze problemy ze zdrowiem.

Żółtaczka mechaniczna

Żółtaczka mechaniczna nazywana bywa tez żółtaczka pozawątrobową. Wywołuje ją zastój żółci, niemożność przepływu poprzez drogi żółciowe, które uległy zatamowaniu, zwężeniu. Objawem żółtaczki tego typu jest charakterystyczne zażółcenie białek w oczach oraz przycienienie barwy moczu, i rozjaśnienie kału. Wraz z czasem objawem może być zabarwienie skóry w wyniku zanieczyszczenia krwi bilirubiną, jaka nie może ulec rozpadowi i wydaleniu z moczem. Poziom bilirubiny we krwi jest czynnikiem diagnostycznym w rozpoznaniu żółtaczki mechanicznej.

Przyczyny zachorowania

Istotne są nie tylko przyczyny zastoju i zalegania żółci ale również konsekwencje. Z uwagi na poważne komplikacje jakie może ten stan wywołać nie można lekceważyć objawów żółtaczki. Często zażółcenie ciała to symptom kamicy nerkowej. Kiedy złogi się tworzą w woreczku żółciowym tamują przepływ żółci i dochodzi do żółtaczki mechanicznej. Objawem mogą być bóle po prawej stronie brzucha podobne do kolki, jak również gorączka i nudności.

Należy w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do lekarza. Przyczyną żółtaczki mogą być również guzy narządów wewnętrznych jak rak brodawki Vatera, czy rak trzustki, żołądka. W tym wypadku charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych i powiększenie wątroby. Trzecią z grup przyczyn żółtaczki może być zapalenie dróg żółciowych, wówczas uszkodzeniu ulegają komórki wątroby. Zdarza się też że żółtaczka nie wiąże się z żadnym innym schorzeniem ale jest wynikiem zakażenia wirusem, bakterią dróg żółciowych.

Badania i leczenie

Leczenie żółtaczki mechanicznej opiera się przede wszystkim na eliminacji przyczyn. Zwykle włączane jest leczenie farmakologiczne, czasem niezbędna jest operacja chirurgiczna. By podjąć decyzję o rodzaju, sposobie leczenia niezbędna jest diagnostyka. Sprawdza się wówczas stężenie bilirubiny we krwi oraz jej frakcję, czasem również w moczu. Szacuje się poziom enzymów wątrobowych, oznacza alergeny i przeciwciała wykluczając wirusowe zapalenie wątroby.

W drodze diagnostyki wykonuje się tez USG jamy brzusznej. W przypadku stwierdzenia zakażenia bakterią lub wirusem wdraża się leczenie farmakologiczne. W sytuacji stwierdzenia guza podejmuje się leczenie chemioterapią lub poprzez wycięcie guza. Żółtaczka mechaniczna bardzo rzadko ustępuje samoistnie. A najczęściej współwystępuje z kamicą i lubi się odnawiać wraz z zejściem kamieni do dróg żółciowych jakie zaczynają blokować. W tych przypadkach może okazać się konieczna operacja i wyciągniecie kamieni blokujących przepływ żółci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *