wanilia

Wanilia – właściwości lecznicze, charakterystyka,smak

Wanilia – ludzie używali przypraw do swoich potraw już od 50 000 lat. Poza dodaniem smaku, te suszone nasiona, owoce, korzenie lub kora mogą również dodać nam lat do życia. Przyprawy są bogate w składniki odżywcze i inne aktywne składniki, które chronią przed chorobami i wspomagają gojenie się ran. W badaniach na całym świecie przyprawy były powiązane z zapobieganiem i leczeniem przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, rak, cukrzyca typu II i choroba Alzheimera. W przeciwieństwie do leków farmaceutycznych, przyprawy mogą być stosowane długookresowo, bez obawy o skutki uboczne.

Krótko mówiąc, przyprawy należą do wielkich darów, którymi natura nas obdarowała.

Oto jedna z bardzo popularnych przypraw, która posiada wiele korzyści zdrowotnych, o których powinno się wiedzieć!

Wanilia to nie tylko cudowny smak i zapach

Wanilia (Vanilla fragrans) dostała nazwę od hiszpańskiego vainilla czyli „mała strąka”, ponieważ pochodzi z cienkich, nasion zawierających strąki, jadalnej tropikalnej rośliny orchidei. Posiada jeden z najbardziej atrakcyjnych smaków na świecie, jest to najdroższa na świecie przyprawa po szafranie i kardamonie. Jest to również jedna z najpopularniejszych przypraw – 10.000 ton rocznie – nie wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie, dlatego imitacja wanilii stała się koniecznością rynkową, choć jej rzeczywista moc jest mniejsza.

Orchidea jest bardzo zmysłowym kwiatem i w starożytności miała bardzo romantyczną reputację. Dlatego też wanilia była często zalecana jako ratunek dla męskości, płodności i dodatek do  aromatyzujących perfum, cygar i likierów. W Meksyku Amerykanin traktował go jak leczniczy urok, przepisany na histerię i depresję (tak zwane „kłopoty kobiet”), jak również u pacjentów cierpiących na kaszel krwi. W XVIII wieku Europa była popularna jako środek pobudzający.

Dzisiaj, szczególnie w ostatnich dwóch dekadach, wanilia była przedmiotem wielu badań naukowych. Jej nasiona zawierają ponad 200 składników roślinnych bioaktywnych, mających zdolność leczniczą w wielu stanach. Najbardziej przebadany główny składnik wanilii, który wytwarza delikatny zapach, wykazał obietnicę raka i niedokrwistości sierpowatokomórkowej.

To prawda, że ​ starożytne dziedzictwo przypraw wykazało również zdolność afrodyzjakową – w leczeniu impotencji, niepokoju, zaburzeń wzwodu i utraty libido – jest też uważana za lek przeciwdepresyjny, przeciwzapalny i ogólny relaksujący i uspokajający wpływ na mózg I nerwy, łagodząc niepokój i złość.

Właściwości lecznicze:

Rak – liczne badania wykazały, że główny składnik wanilii ma właściwości anty-rakotwórcze, zabijając ludzkie komórki rakowe, ograniczając przerzuty (ruch komórek nowotworowych z pierwotnego miejsca do reszty ciała), hamując angiogenezę (tworzenie dopływu krwi do guza). Stwierdzono, że bromowina, pochodna waniliny, powstrzymuje postępy w szerokim spektrum ludzkich nowotworów.

Badania przeprowadzone w szkole medycznej w Nowym Jorku stwierdziły, że wanilina jest antyalbumem – w komórkach ludzkich zmniejsza się do 73% zdolność toksyn do mutowania DNA w 64 genach, które mogą odgrywać rolę w raku.

Niedokrwistość sierpowatokomórkowa: ta odziedziczona, nieuleczalna choroba powodująca, że kształt czerwonych krwinek zmienia się w sztywne, lepkie „sierpy”, plastry komórek, takie jak księżyce.

Komórki Misshapen zacierają się i zatrzymują w krwiobiegu, dławią przepływ krwi i tlenu, powodując ból i zmęczenie, główne objawy choroby. W badaniach w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii narkotyk pochodny waniliny u myszy z chorobą „znacznie zmniejszył” liczbę sierpowatych komórek. W pracach znajdują się badania ludzkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *