Cis pospolity, popularny iglak o prozdrowotnym działaniu

Cis pospolity jest rośliną popularną na terenie Polski, lecz chronioną. Rośnie w formie krzewu, jak i drzewa wysokiego na 20 m, posiada ciemnozielone igły. Największe rozmiary cis osiąga w Szkocji oraz na Kaukazie. Jest to zimozielona roślina polecana na żywopłoty, z uwagi na ostre końce igieł sięgających trzech centymetrów, jak też szybki przyrost roczny. Cisy są roślinami długowiecznymi i mogą liczyć kilka tysięcy lat, najstarszy odnotowany rośnie w Walii.

Właściwości cisu

Cis pospolity kwitnie od kwietnia do czerwca wytwarzając nasiona. Owoce cisu uwielbiają ptaki. Niestety pozostała część rośliny jest całkowicie trująca. Zawiera alkaloid o toksycznym działaniu. Co ważne cis pospolity posiada całe mnóstwo odmian różniących się pokrojem rośliny i kolorem igieł. Cis nie ma zbytnich wymagań glebowych i uprawowych. Poza drzewem pozbawionym żywicy cis jest również surowcem leczniczym. Od dawien dawna do dziś drewno cisowe wykorzystuje się do produkcji broni. Cis hoduje się również w celach ozdobnych. W ziołolecznictwie natomiast cis pospolity służy do wykonania odwaru z igieł pomagającego na nadciśnienie. Ponadto cis jest roślina o właściwościach przeciwnowotworowych, stosowany zwłaszcza przy leczeniu raka jajników, piersi oraz płuc i prostaty, a także w podejrzeniu guza głowy, szyi.

Wyjątkowość cisu

To co wyróżnia cis spośród iglaków to jego nietypowe owoce. W przeciwieństwie do wielu iglaków rodzących szyszki, cis pospolity wydaje owoce w czerwonej torebce przyciągając ptaki i nie tylko. Substancją toksyczną w cisie jest taksyna. Prócz niej w krzewie znajduje się efedryna, flawonole i flawony oraz kwasy fenolowe jak kawowy, kumarowy i inne. Napar z igieł cisu stosowany był niegdyś jako środek poronny, zaś wywar z drewna i kory stosowany w leczeniu wścieklizny. W wielu jednak przypadkach mieszanki te kończyły się dla pacjenta zgonem, bowiem aby cis miał właściwości dobroczynne należy dokładnie wymierzyć proporcje dawki. W przeciwnym razie jest on rośliną toksyczną zabijającą. Od XVIII wieku cis wykorzystuje się w leczeniu bólów reumatycznych. Odkryto wówczas również działanie przeciwmalaryczne cisu. Z czasem cis pospolity znalazł zastosowanie w tworzeniu leków nasercowych. Posiada on właściwości podobne do naparstnicy purpurowej. W fitoterapii stosuje się również cis jako środek na astmę i zapalenie płuc.

Wykorzystanie cisu w medycynie

Aktualnie farmakologia wykorzystuje cis w produkcji leków na serce. Właściwości regulujące ciśnienie krwi są pożyteczne w leczeniu arytmii, jak też zbyt niskiego ciśnienia (L-efedryna). Substancja zawarta w cisie pospolitym pobudza układ współczulny jak też powoduje skurcz mięśni oskrzeli i tym samym podnosi ciśnienie tętnicze.

Taksyna leczy i zabija

Toksyczna substancja jaką wyróżnia się cis pospolity taksyna potrafi zabić, ale i leczyć. To właśnie taksynę wykorzystuje się w leczeniu nowotworów. Prowadzi ona do zahamowania wzrostu komórek rakowych poprzez ingerencję w mitozę komórek. Z cisu pospolitego wytwarza się szereg preparatów polecanych przeciw nowotworom, mających zastosowanie w chemioterapii. Mimo, wszystko taksyna to trucizna i jej nadużycie prowadzi do zatrucia. Powoduje ona zaburzenie pracy serca, żołądka oraz podrażnienie ośrodka oddechowego prowadząc do zgonu. Nie powinno się podejmować terapii cisem bez konsultacji lekarskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *