Ciała ketonowe

Ciała ketonowe – produkcja ketonów, badania, wyniki, rola

Ciała ketonowe to substancje chemiczne wytwarzane przez organizm, gdy we krwi nie ma wystarczającej ilości insuliny, który musi wówczas rozkładać tłuszcz zamiast glukozy cukrowej na energię. Ciała ketonowe – aceton , acetooctan i beta-hydroksymaślan – są toksycznymi kwasowymi substancjami chemicznymi. Wrastają we krwi, a następnie przenikają do moczu. Ciało ketonowe może również uwolnić się z acetonu przez płuca. Dzięki temu oddech ma owocowy zapach. Obecność ciał ketonowych we krwi określana jest mianem ketozy, a obecność ciał ketonowych w moczu nazywa się ketonurią .

Wraz ze stopniowym odradzaniem się diet niskowęglowodanowych w ostatnich latach, słowo „ketony” jest często spotykane.

Co to jest keton?

Ketony, zwane także „ciałami ketonowymi”, są produktami ubocznymi rozkładu tłuszczu w organizmie, które występują, gdy spożycie węglowodanów jest niskie.

Kiedy w organizmie nie ma wystarczającego poziomu dostępnej glukozy – która jest tym, czego organizm zużywa jako głównego źródła paliwa – i poziom glikogenu jest obniżony, poziom cukru we krwi i insulina też są obniżone – wtedy organizm szuka alternatywnego źródła paliwa. Ten proces może się  również zdarzyć, gdy dana osoba pości, po długotrwałym wysiłku fizycznym, podczas głodu lub podczas stosowania nisko-węglowodanowej diety ketogenicznej. A kiedy organizm zaczyna rozkładać tłuszcze na taką energię, powstaje proces znany jako beta-oksydacja. Jest ona znana jako ketoza.

Osoby stosujące dietę ketogenną celowo i świadomie wywołują ten stan poprzez zmniejszenie spożycia węglowodanów. Wiele osób korzysta z zalet ketozy – mniej uzależnienia się od węglowodanów i uzyskuje większe spalanie tłuszczu, co prawdopodobnie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć apetyt, poprawić poziom cholesterolu, zwiększyć utratę wagi, podnieść energię i ma wiele innych zalet.

Ciała ketonowe – jak przebiega produkcja ketonów?

Podczas procesu ketogenezy, czyli powstawania ciał ketonowych w wyniku rozpadu kwasów tłuszczowych, jako pierwszy keton powstaje acetooctan.

Następnie powstaje beta-hydroksymaślan z acetooctanu. (Należy zauważyć, że nie jest on technicznie ketoniem ze względu na jego strukturę chemiczną, ale w kontekście diety ketogenicznej jest uważany za jeden z trzech ketonów.)

Aceton , który jest najprostszym i najmniej wykorzystywanym ciałem ketonowym, powstaje spontanicznie jako produkt uboczny acetooctanu.

Jeśli aceton nie jest już potrzebny do uzyskania energii, ulegnie rozpadowi i zostanie usunięty z organizmu jako odpad z oddechu lub moczu. Aceton jest przyczyną charakterystycznego owocowego zapachu w oddechu, gdy ktoś jest w ketozie lub kwasicy ketonowej.

Dlaczego organizm wykorzystuje keony jako źródło energii?

Przez tysiące pokoleń ludzie prawdopodobnie polegali na ketonach dla pozyskania energii, ponieważ glukoza nie zawsze była dostępna. Na przykład, nasi przodkowie prawdopodobnie mieli częste okresy, kiedy jedzenie nie było natychmiast dostępne, zatem do dziś nasze ciała są predysponowane do dostosowywania się do przemieniania ketonów na paliwo.

Inne funkcjonalne zalety ciał ketonowych

  • Ketony wykazują bardzo pozytywny wpływ na sprawność umysłową, ponieważ duża część mózgu może używać ketonów jako energii do funkcjonowania umysłowego podczas diety ketogenicznej.
  • Energia do ćwiczeń. Zwykle organizm używał ostatnio zjedzonego pokarmu lub jakiegokolwiek zmagazynowanego glikogenu jako energii podczas treningu. Kiedy oba systemy paliwowe znikną, organizm dostosowuje się do ketogenicznego stanu wytwarzania energii z białka lub tłuszczu. Może to być pomocne dla sportowców lub osób, które intensywnie ćwiczą i potrzebują wydajnego spalania tłuszczu.

Badania poziomu ciał ketonowych w organizmie

Nadmiar ketonów, które nie są używane przez organizm, może wydalić się na kilka różnych sposobów, na przykład przez mocz, krew i oddech. Wiele osób stosujących dietę ketogenną przeprowadza regularne testy w celu określenia poziomu ketonów i ketozy.

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie swojego ciała pod kątem obecności ciał ketonowych. Testy można wykonać w laboratorium, ale istnieją szybsze i tańsze alternatywy.

Poziomy ketonów w ciele mogą być w dowolnym punkcie od zera do bardzo wysokiego i są mierzone w milimolach na litr (mmol / L). Poniżej znajdują się ogólne zakresy, ale należy pamiętać, że wyniki testów mogą się różnić w zależności od osoby.

  • Ujemny poziom ketonu: mniej niż 0,6 mmol
  • Niski do umiarkowanego poziom ketonu: od 0,6 do 1,5 mmol
  • Wysoki poziom ketonów: 1,6 do 3,0 mmol
  • Bardzo wysoki poziom ketonów: większy niż 3,0 mmol

Ciała ketonowe a dieta

Jeśli chodzi o właściwy poziom ketozy odżywczej i ketonów w organizmie, kluczowa jest odpowiednia dieta ketogeniczna. Dla większości ludzi oznacza to spożywanie od 20 do 50 gramów węglowodanów dziennie. Ilość każdego makroskładnika odżywczego (łącznie z węglowodanami), którą należy spożyć, będzie różna, więc zaleca się użyć kalkulatora, aby dokładnie określić swoje zapotrzebowanie na makroskładniki. W tym celu należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować większość źródeł węglowodanów w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *