pigwa

Pigwa – właściwości lecznicze i odżywcze, lecznicza nalewka z pigwy

Pigwa (Cydonia oblonga) jest idealnym owocem na przeziębienie, ale nie tylko. Owoc ten zawiera mnóstwo witaminy C oraz innych składników wspierających odporność organizmu. Zwykle pigwa uprawiana jest w celach dekoracyjnych, jednak jej owoce świetnie nadają się na przetwory, które w jesienne i zimowe dni dodadzą nam składników odżywczych.

Pigwa – właściwości lecznicze

Pigwy przypominają swym wyglądem niewielkie gruszki, często nazywa się je jabłkowymi owocami. Niestety owoce pigwy na surowo nie nadają się do spożycia w przeciwieństwie do gruszek czy jabłek wprost z drzewa. Owoc pigwy jest twardy i kwaśny w smaku, stąd określenie polska cytryna. Z pigwy wytwarza się natomiast miód, marmoladę oraz sok, kompot czy wino.

Warto rozróżnić pigwę od pigwowca japońskiego. Owoce pigwowca są mniejsze i bardziej aromatyczne. Owoce te zawierają w sobie cukier, kwasy organiczne jak też garbniki i pektyny oraz olejek lotny. Największa zawartością w pigwie cieszy się witamina C.

Ponadto w pigwach znajdziemy pierwiastki jak wapń, potas, magnez i fosfor. Spożycie pigwy pomaga w walce z infekcją wirusową jak i bakteryjną. Pigwa doskonale radzi sobie z kaszlem, gorączką i objawami przeziębienia.

Układ pokarmowy

Prócz przeziębienia pigwa stosowana jest w medycynie naturalnej jako lek na układ trawienny i problemy pokarmowe. Surowcem leczniczym pigwy są jej nasiona, z których przygotowywany zostaje macerat, bądź napar. Lek ten łagodzi niestrawność, objawy refluksu jak również pokonuje zgagę. Polecana jest kuracja maceratem z pigwy osobom cierpiącym na nadmierną fermentację jelitową jak również w leczeniu stanu zapalnego przewodu pokarmowego.

Pigwę można stosować w stanie podrażnienia błony śluzowej żołądka. Ponadto nasiona pigwy jako takie wspierają metabolizm i przyspieszają trawienie co za tym idzie są pomocne w dietach odchudzających. Przeciwieństwem są pestki pigwy, które pobudzają apetyt. Wykonuje się z nich wyciąg dodawany do herbaty jak też liczne nalewki alkoholowe.

Nalewka z pigwy – jak ją wykonać

Lecznicza nalewka to doskonały pomysł, by zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia objawów choroby. Wykonanie z pigwy nalewki nie jest trudne. Należy przygotować około 2 kilogramów umytych i świeżych owoców. Owoce musimy zetrzeć na grubej tarce wraz ze skórką i kolejno przysypać kilogramem cukru oraz przykryć papierem pergaminem. Po siedmiu dniach do przyrządzonej mikstury należy dodać 0,5 litra spirytusu. Owoce ze spirytusem winny macerować się około miesiąca zamknięte w szklanym naczyniu.

Po tym czasie nalewkę filtruje się odcedzając masę owocową. Przygotowany roztwór można rozcieńczyć pół litra wódki 40%. spożywanie nalewki działa wzmacniająco, jednak nie należy przesadzać z ilością nalewki. Wystarczy łyżeczka dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *