Wrzody żołądka

Wrzody żołądka – objawy, przyczyny, leczenie, diagnoza

Wrzody żołądka – od wielu lat powszechnie sądzono, że popularne wrzody żołądka powodowane są stresującym i niezdrowym trybem życia. Uznawana za chorobę środowisk dyrektorskich, osób piastujących ważne stanowiska i podlegających dużej presji społecznej. Racjonalne wytłumaczenie tej opinii brzmiało, iż nadmiar kwasu solnego, który powoduje bolesne dolegliwości żołądkowe miał się brać ze zwiększonego poziomu stresu. Lecz schorzenie to nie dotykało tylko osób bardziej zdenerwowanych, lecz także tych, którzy wiedli spokojne życie.

Wrzody żołądka – objawy

Objawy choroby wrzodowej są bardzo zróżnicowane. W zależności od poziomu zaawansowania choroby, wieku, płci, rodzaju spożywanego pokarmu oraz umiejscowienia wrzodu charakterystyczny był ból mniej lub bardziej natężony, zlokalizowany w różnych częściach układu pokarmowego. Najczęściej występujący ból, to ten zlokalizowany w okolicach żołądka.

Ból ten obecny jest przez cały okres choroby, lecz może zwiększać swe natężenie pod wpływem substancji drażniących- powodujących zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Substancje te to pokarmy ciężkostrawne, alkohol a nawet dym tytoniowy. Ból jest uciążliwy dla osoby cierpiącej na wrzody, gdyż ma on charakter ssący, przypomina nieco uczucie silnego głodu. Bólowi brzucha często towarzyszy zgaga, nudności, wymioty oraz ogólne złe samopoczucie. Objawy nasilają się zazwyczaj po spożyciu posiłku.

Wrzody żołądka – przyczyny

Choć choroba ta znana jest jako przypadłość wywoływana stresem, ma ona w większości przypadków inne przyczyny.

  • Od wielu wieków nie brano pod uwagę innego powodu niż stres, aż do czasu odkrycia przez niemieckich naukowców (J. Marshalla i J.R. Warrena), że prawdopodobnym winowajcom tejże choroby jest mikrob- bakteria Helicobacter pylori. Aby udowodnić swą tezę wypili oni ekstrakt z żywych bakterii pylori, poczekali na wystąpienie objawów a następnie zastosowali kurację antybiotykową. Obecność helicobater nie oznacza jednak, że musimy chorować na wrzody, możemy być bowiem jej nosicielami, a objawy mogą nie być widoczne. Aby sprawdzić, czy w naszym ciele bytuje owy mikrob możemy nabyć w aptece Helico (35 zł)  test lub wykonać badanie kliniczne z krwi (40 zł). Helicobacter przenosi się z człowieka na człowieka z wielką łatwością, wystarczy pocałunek lub spożycie pokarmu z obecną bakterią.
  • Kolejną przyczyną może być nadużywanie niektórych leków, szczególnie tych, które niszczą błonę śluzową żołądka (np. zawierających kwas acetylosalicylowy).
  • Obecność żółci w żółądku również stanowi poważną przyczynę powstawania wrzodów. Normalnie powinna ona być obecna tylko w dwunastnicy, lecz jeśli nasz układ pokarmowy nieco szwankuje, może ona przedostawać się do żołądka i uszkadzać błonę śluzową.
  • Choroba ta przekazywana jest dziedzicznie, dlatego większą szansę na zachorowanie mają osoby, które mają wśród członków swojej rodziny osoby cierpiące na wrzody żołądka.
  • Nadużywanie substancji powodujących nadmierne wytwarzanie kwasu solnego– niektóre pokarmy, papierosy, alkohol
  • Stres stanowi czynnik, który może wzmagać wytwarzanie soków żołądkowych, bowiem stres podnosi poziom adrenaliny we krwi, a ta następnie oddziałuje na nasz żołądek.

Wrzody żołądka – diagnoza

Najbardziej popularnym narzędziem diagnostycznym w wypadku tej choroby jest gastroskopia (rodzaj endoskopii). Lekarz podczas badania wprowadza przez przełyk chorego endoskop (rodzaj narzędzia z przewodem zakończonym narzędziem rejestrującym obraz- kamerą), a to umożliwia mu obejrzenie błony śluzowej pacjenta od środka.

Badanie to umożliwia również pobranie fragmentów tkanek żołądka do biopsji i sprawdzenia czy pacjent rzeczywiście cierpi na wrzody i z jakiej przyczyny. Następnym badaniem, które może potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu wrzodów żołądka jest  RTG układu pokarmowego, chory dostaje wtedy do wypicia tzw. kontrast a to pozwala na dokładny widok chorych tkanek.

Stopień zaawansowania choroby

W zależności od długości oraz stopnia postępowania choroby możemy wyróżnić różne stadia. Początkowo mamy do czynienia z lekkimi nadżerkami, które powoli przechodzą we wrzód czyli spory ubytek w błonie śluzowej żołądka. Choroba ta nieleczona może prowadzić do perforacji błony śluzowej żołądka oraz krwawieniem wewnętrznym. Jest to stan zagrożenia życia, także nie należy lekceważyć postępującego bólu brzucha.

Wrzody żołądka – leczenie

Wrzody najczęściej leczy się antybiotykami przeciwko helicobacter pylori (jeśli to właśnie bakteria jest przyczyną) oraz stosuje się leki z gruby blokerów pompy protonowej, które znacznie obniżają poziom wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Leczenie zazwyczaj jest skuteczne, poza cięższymi przypadkami nie wykonuje się operacji chirurgicznych.

Kuracja lekami powinna być długotrwała, a pacjent nie powinien opuszczać ani jednego dnia kuracji. Przyjmowanie leków z grupy blokerów może trwać nawet przez okres paru miesięcy. Pacjent powinien wzbogacać kurację o substancje osłaniające błonę śluzową żołądka lub leki neutralizujące kwas solny w żołądku. Leki na chorobę wrzodową dostępne są również bez recepty, lecz objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, gdyż to on wybierze najodpowiedniejszą kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *