choroby dziąseł

Choroby dziąseł – zapalenie dziąseł, leczenie chorób dziąseł

Choroby dziąseł to największe zagrożenie dla uzębienia i zdrowia jamy ustnej. Zwykle schorzenia dziąseł wynikają z niewłaściwej higieny, która przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych. Ryzyko zachorowania zwiększają geny jak też inne choroby ogólnoustrojowe. Przykładem choroby która idzie w parze z chorobami jamy ustnej jest cukrzyca.

Choroby dziąseł

Problem z dziąsłami dotyczy co drugiej osoby dorosłej i co trzeciego nastolatka. Schorzenia dziąseł zaczynają się już w wieku dziecięcym. Potęguje je próchnica a w starszym wieku paradontoza. Dziedziczna jest tylko ograniczona skłonność do schorzeń dziąseł. O wiele groźniejsza jest niedokładna higiena, jej brak lub rozwijająca się i nieleczona próchnica.

Niestety choroba dziąseł rzutuje na zdrowie zębów i przeciwnie. Zaniedbana jama ustna to przyczyna wielu chorób. Rozmaite bakterie, które w niej mieszkają wraz z resztkami pożywienia i śliną okładają się w osad bakteryjny na zębach wzdłuż dziąseł. Bakterie w osadzie wydzielają toksyny, te zaś drażnią tkankę przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego.

Zaledwie 3-4 dni niedokładanego szczotkowania zębów wystarczy aby rozwinęło się zapalenie dziąseł. Jeśli nie podejmiemy leczenia na czas, wówczas zapalenie obejmie także przyzębie. Płytka bakteryjna jest zmywana przez szczotkowanie, jednak gdy nie wyszczotkujemy zębów wówczas ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny. Kamień jest doskonałym chropowatym podkładem pod kolejny osad bakteryjny. Rozbudowywany kamień wypycha zęby z korzeniami i podrażnia dziąsła. Co więcej prowadzi do rozwoju ubytków.

Choroby dziąseł – zwiększone ryzyko

Rzadko myte zęby to rosnące ryzyko chorób dziąseł. Poza higieną chorowaniu sprzyjają niektóre schorzenia takie jak cukrzyca. Prócz cukrzycy warto też wymienić przewlekły stres, ubogą dietę, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Z chorób ustrojowych wymienia się choroby krwi i nadczynność tarczycy. W parze idzie również bruksizm i nieodpowiednie plombowanie zębów przy szyjkach zębowych.

Źle zaplombowane zęby tworzą kieszonki, w których bakterie się gromadzą, mnożą i przyczyniają do choroby dziąsła. Toksyny niszczą kość szczęki. Zdarza się, że choroby dziąseł i przyzębia rozwijają się niemal bez objawów. Zwykle trudno jest nie skojarzyć symptomów chorobowych. Pojawia się bowiem krwawienie z dziąseł.

Zazwyczaj krew zauważa się podczas szczotkowania zębów ale w zaawansowanym stadium choroby do krwawienia dochodzi również samoistnie, wystarczy dotknąć językiem dziąsła, a ono zaczyna krwawić. Ponadto dziąsła są obrzmiałe i bolą w dotyku, zaś z ust czuć nieprzyjemny zapach gnicia. Charakterystycznym objawem jest ból zębów przy szyjkach, który pojawia się w odpowiedzi na zimno lub ciepło. W stadium zaawansowanej infekcji pojawia się ropa. Wydzielina jest zauważalna po przyciśnięciu dziąsła.

Choroby dziąseł – leczenie

Zapalenie dziąseł jest stanem, który można i trzeba leczyć. Niestety jego skutki rzadko są możliwe do naprawienia i dotyczą uzębienia. Postęp paradontozy to wynik choroby dziąseł o przewlekłym przebiegu lub częstych nawrotach. Aby zapobiegać zapaleniu dziąseł należy zadbać o dokładne szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym.

Trzeba myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Płytka bakteryjna powstaje już w 4 godziny od umycia zębów. Jeśli mamy bardzo ciasny zgryz warto używać nici dentystycznych. Osoby z tendencją do zapalenia dziąseł powinny używać pastę do zębów zawierającą substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Nie chcąc korzystać z syntetycznych preparatów możemy posilić się płukankami z ziół szałwii, rumianku, nagietka. Zaawansowane stadium, gdy zaatakowane są tkanki przyzębia, wymaga usunięcia kamienia nie tylko z powierzchni zębów, ale też z korzeni oraz ich wygładzenia, oczyszczenia kieszonek zębowych. O ten zabieg zadba stomatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *