Polipy w żołądku

Polipy w żołądku – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Polipy w żołądku to łagodne nowotworowe narośle gruczołowej struktury, pochodzące z błony śluzowej żołądka. Polipy w żołądku najczęściej nie powodują objawów, ale kiedy osiągają duży rozmiar mogą wywołać krwawienie z żołądka, skurcze i bóle brzucha, trudności w ewakuacji pokarmu z żołądka. Możliwe są polipy złośliwe. Diagnostyka jest oparta na gastroskopii i endoskopowej biopsji rentgenowskiej żołądka.

Polipy w żołądku są bardzo częstą chorobą w gastroenterologii, która raczej nie objawia się klinicznie ale, gdy gastroskopia jest wykonywana z powodu innej patologii. Z reguły polipy żołądka są charakterystyczne dla pacjentów w średnim wieku (40-50 lat), ale mogą również występować u osób młodszych i dzieci.

Częściej rozwijają się polipy żołądka u mężczyzn. W większości przypadków polipy w żołądku znajdują się w przedsionkowym przedziale żołądka. Pojedyncze polipy występują w 47% przypadków, w liczbie mnogiej  w 52%; około 1-2% pacjentów obserwowało rozlaną polipowatość żołądka. Do 5% formacji nowotworowych może prowadzić do raka. Gruczolakowate polipy podlegają regeneracji, którą można wykryć w 20% przypadków. Im większy rozmiar polipa, tym większe ryzyko złośliwości.

Polipy w żołądku – przyczyny

Czynniki przyczyniające się do występowania polipów żołądka:

 • Wiek powyżej 40 lat
 • Zakażenie Helicobacter pylori (polipy często rozwijają się na tle zapalenia żołądka)
 • Predyspozycje genetyczne
 • Hiperplastyczne liczne polipy żołądka.

Polipy żołądka dzieli się zgodnie ze znakami morfologicznymi na gruczolakowaty i przerostowy.

 • Przerostowe polipy są bardziej prawdopodobne, nie są prawdziwym guzem. Ze względu na strukturę morfologiczną polipy hiperplastyczne prawie nigdy nie stają się złośliwe.
 • Gruczolakowate polipy są utworzone z gruczołów i komórek są to łagodne guzy żołądka z wysokim ryzykiem wystąpienia zwyrodnienia w raka żołądka (zwłaszcza do tworzenia dużych, większy niż dwa centymetry).
 • Gruczolakowate polipy (guzy żołądka) są z kolei podzielone na: histologiczne cewkowe, nowotwory brodawkowate. Oprócz cech morfologicznych, polipy są klasyfikowane według liczby (pojedynczej i wielokrotnej) oraz według rozmiaru.

Polipy w żołądku – objawy

Małe polipy z reguły nie dają objawów. Duże polipy mogą być skomplikowane krwawieniem z żołądka (a następnie w stolcu znajduje się krew, smolisty stolec lub wymioty z krwią). Duży rozmiar polipa może powodować trudności w drożności żołądka i powodować ostry ból skurcze pod mostkiem, promieniujące na całym brzuchu.

Polipy może przyczyniać się do rozwoju powikłań:

 • Powstawanie wrzodów z wewnętrznym krwawieniem,
 • Trudności w przedostawaniu się żywności od żołądka do dwunastnicy aż do niedrożności żołądka.

Objawy niestrawności. To właśnie ten zestaw objawów najczęściej wskazuje na obecność polipa w żołądku. Chory cierpi na:

 • Wzdęcia
 • Zgagi
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunki, które często są zastępowane przez zaparcia.

Ponadto odczuwane są:

 • Bolesne odczucia przy polipach w żołądku mają charakter okresowy. Najczęściej powstają po jedzeniu, ponieważ to ono drażni polipy znajdujące się na błonie śluzowej żołądka. Uczucie przelewania się w  żołądku wynikają z faktu, że z powodu polipa jego naturalna objętość zmniejsza się.
 • Przyczyną krwawienia jest często tworzenie długiej nogi o kształcie grzyba. Kiedy się skręca, krew zostaje wydalona. Jednak polipy o szerokiej podstawie mogą również powodować krwawienie, które jest spowodowane ich martwicą. Fakt, że osoba zaczęła krwawić z żołądka, może być stwierdzony poprzez ciemny kał, krwawe wymioty, spadek ciśnienia i nasilenie pulsu. Dodatkowymi znakami są nienaturalna bladość i pot.
 • Trudności z przemieszczaniem się pożywienia. Objaw ten obserwuje się, gdy guz zlokalizowany jest w odźwiernym odcinku żołądka. W tym przypadku pokarm, który dostaje się do jamy ciała, nie przechodzi do dwunastnicy, ale zatrzymuje się w niej. Prowadzi to do rozwoju procesów rozpadu. W tym przypadku pacjent skarży się na ból w okolicy nadbrzusza, ma nieprzyjemny zapach z ust, często cuchnące wymioty treści gnilnej.
 • Spadek stężenia hemoglobiny i erytrocytów występuje na tle długotrwałego utajonego krwawienia. Obserwuje się, czy polip jest trwale uszkadzany. Ponieważ utrata krwi jest niewielka, nie stają się one powodem kontaktu z lekarzem.

Polipy w żołądku – diagnostyka

Najczęściej polipy można znaleźć w endoskopowych lub radiologicznych badaniach zapalenia błony śluzowej żołądka. Choremu nie towarzyszą określone objawy, z reguły polipy mają przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, dlatego na pierwszy plan wysuwają się objawy żołądka.

Najbardziej przydatną techniką diagnostyczną jest gastroskopia tzn. badanie endoskopowe, które pozwala szczegółowo zbadać błonę śluzową żołądka, ujawnić polipy, oszacować ich wielkość i wykonać biopsję do analizy histologicznej. Badanie rentgenowskie żołądka za pomocą kontrastowego materiału pozwala określić ukształtowanie ścian żołądka i zidentyfikować obecność polipów.

Badania diagnostyczne laboratoryjne wykonuje się tylko w przypadku podejrzenia rozwoju krwawienia z polipa i może prowadzić to do badania stolca na krew utajoną. Przy częstym krwawieniu ogólne badanie krwi może wskazywać na objawy niedokrwistości. W celu wykrycia zakażenia Helicobacter pylori wykonuje się test PCR i przeciwciała, które wykrywa się za pomocą testu ELISA.

Polipy w żołądku – leczenie

Konieczne jest przestrzeganie zaleceń i wizyt u gastrologa. W zależności od wielkości, ilości, cech morfologicznych polipów, lekarz określa środki terapeutyczne, ale w każdym przypadku optymalną miarą leczenia jest usunięcie polipów. Małe polipy można usunąć za pomocą endoskopii. Duże polipy i zmiany o szerokim zakresie wymagają poważniejszej interwencji chirurgicznej.

Czasami przy małych polipach przerostowych lekarz może zalecić dietę żywnościową i regularne badanie żołądka przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Lekarz zauważa dynamikę wzrost polipów zróżnicowanie ich powierzchni tzn. powstawanie nieprawidłowości, nadżerki, owrzodzenia, krwawienie, tworzenie nowych polipów. Silne przyspieszenie wzrostu i zmiana powierzchni polipa w żołądku może być oznaką złośliwości.

Operacyjna interwencja jest realizowana za pomocą endoskopu umieszczonego w jamie narządu. Endoskopowe usuwanie polipów z żołądka może mieć trzy typy:

 • Mechaniczna polipektomia endoskopowa, gdy guz jest wycinany metalową pętlą. Polipa usuwa się za pomocą endoskopu. Ta metoda jest niebezpieczna, ponieważ istnieje ryzyko krwawienia.
 • Elektroeksperacja najczęściej służy do usuwania polipów z żołądka. Pozwala na usunięcie polipa od rozmiaru 5 mm do 30 mm, ponieważ wybór pętli do wycięcia występuje w indywidualnej kolejności.
 • Elektrokoagulacja pozwala na usunięcie polipa z żołądka za pomocą prądu elektrycznego. W tym celu stosuje się kleszcze do biopsji, które są nakładane na tkanki guza, podgrzewają je i powodują parowanie komórek patologicznych.

Pacjenci po endoskopowym usunięciu polipów muszą wykonać endoskopię kontrolną po 10-12 tygodniach, aby wyjaśnić kompletność oczyszczenia ścianek żołądka z polipów. Ostateczne wyleczenie ubytków błony śluzowej w wyniku endoskopowego usunięcia polipów następuje w okresie od dwóch do ośmiu tygodni.

Warto pamiętać: przy regularnej endoskopowej kontroli błony śluzowej żołądka z częstymi biopsjami można przyspieszyć wzrost polipa. Endoskopia również promuje rozprzestrzenianie się złośliwych formacji podatnych na przerzuty.

Resekcję żołądka przeprowadza się w przypadku dużych polipów, wielu, często nawracających polipów, formacji powikłanych masywnym krwawieniem, martwicą, niedrożnością żołądka, złośliwością polipa. Nie ma specyficznej terapii lekowej dla polipów w żołądku, ale ponieważ ta choroba często występuje na tle zapalenia żołądka, leki są przepisywane zgodnie z zasadami leczenia tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *