czarny pieprz

Czarny pieprz – przyprawa o cudownych właściwościach leczniczych

Czarny pieprz (Piper nigrum) opatrzony jest królewskim rodowodem – określany mianem „Króla przypraw”. We wczesnych czasach tylko bogaci mogli sobie na niego pozwolić. Dawano za niego nawet łapówki, ponieważ był tak trudny do zdobycia.

Dlaczego świat zwariował na punkcie pieprzu? Pieprz nie ma przecież smaku soczystego, aromatycznego ani nie jest owocem, ani żadnym kamieniem szlachetnym. Jedną nieodpartą jakością tej delikatnej perełki jest jej szczególny ostry smak, który może uratować najgorszą potrawę, a tym samym uwalnia mocne zdolności lecznicze. W czasach przedwojennych uważano, że łagodzi cały szereg chorób, takich jak zaparcia, bóle uszu, ukąszenia owadów do przepukliny, gangreny, zapalenie stawów, choroby serca i płuc.

Dzisiaj naukowcy uczą się, że starożytni musieli mieć rację – ostry smak i zdolność gojenia pochodzą z piperiny i innych lotnych olejów w pieprzu. To piperina pali kubki smakowe, często powodując kichnięcie, gdy uderza w nerwowe zakończenia wewnątrz Twojego nosa. Badania wykazują, że piperyna może być skuteczna w leczeniu rozmaitych stanów, w tym raka, zaburzeń trawienia, choroby serca, wysokiego ciśnienia krwi, utraty słuchu – ponoć pomaga nawet rzucić palenie

Czarny pieprz – właściwości lecznicze:

Czarny pieprz na trawienie

Pieprz stymuluje kubki smakowe – działa dobrze na trzustkę, stymuluje ją aby rozpocząć produkcję enzymów trawiennych. W badaniu Journal of American College of Nutrition, gastroenterolodzy stwierdzili, że 1,5 gramów czarnego pieprzu (około 1/20 uncji) przyspieszyło czas potrzebny na przemieszczenie się jedzenia przez przewód pokarmowy. Powolny czas tranzytu jest związany z wieloma problemami, od zaparcia do raka okrężnicy.

Naukowcy stwierdzili, że czarny pieprz „ma znaczenie kliniczne w leczeniu różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych”. Wydaje się, że czarny pieprz ma łagodzić wzdęcia i nudności.

(Ostrożność: nie zaleca się stosowania czarnego pieprzu po zabiegu chirurgicznym jamy brzusznej lub u pacjentów wrzodowych).

Rak

Badania laboratoryjne wykazały, że piperyna może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu lub leczeniu raka. Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie czarnego pieprzu hamuje wzrost komórek raka okrężnicy. W badaniach na zwierzętach dotyczących raka płuc okazało się, że piperyna zmieniła poziom kilku enzymów, powodując działanie przeciwnowotworowe. Ekstrakty z czarnego pieprzu dodawane do diety myszy z rakiem piersi zwiększały długość życia o 65%.

Czarny pieprz na zapalenie stawów

Koreańscy naukowcy odkryli związki piperyny pogarszają stan zapalny, zwłaszcza w reumatoidalnym zapaleniu stawów i złagodzą inne objawy zapalenia stawów.

Zapobieganie chorobie Alzheimera

W Tajlandii naukowcy odkryli, że ekstrakt z piperyny podawany zwierzętom ze zmianami mózgu typu Alzheimera „znacznie poprawia upośledzenie pamięci i neurodegenerację [zniszczenie komórek mózgowych]”.

Poprawa równowagi w podeszłym wieku

Badania japońskie wykazały, że wąchanie oleju z pieprzu czarnego poprawia zdolności koordynacyjne, obniżając ryzyko upadku osób w wieku 78 i starszych. Jak donosi dziennik „Gait and Posture”, może poprawić stabilność postawy u starszych osób”.

Zakończenie palenia

Naukowcy z Laboratorium Badań Nikotyny w Durham w stanie Karolina Północna odkryli, że pragnienie papierosów zmniejszyło się po tym, jak palacze wdychali opary zawierające olejek z czarnego pieprzu. W czasopiśmie Drug and Alcohol Dependency, napisali: „Substytuty papierosów dostarczające składniki pieprzu mogą okazać się przydatne w leczeniu uzależnienia od papierosów.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *