Masło orzechowe domowej roboty

Masło orzechowe domowej roboty – jak zrobić domowe masło orzechowe?

Masło orzechowe domowej roboty – samodzielne przygotowywanie posiłków i troska o wybór każdego z elementów lądujących ostatecznie na talerzu, stało się ostatnio wyjątkowo modne. Jednym ze zdrowych starterów idealnych dla osób pragnących aktywnie oraz zdrowo rozpocząć dzień, jest masło orzechowe. Do tej pory do nabycia głównie w sklepach i to z bardzo wysoką ceną.

Tymczasem samodzielne przygotowanie takiego masła orzechowego jest nie tylko banalnie proste, ale przy użyciu stosunkowo niewielkiej i taniej porcji orzechów, uzyskać można bardzo dużą porcję domowego, pozbawionego sztucznych dodatków, masła orzechowego.

Masło orzechowe to doskonały początek dnia nie tylko dla osób ćwiczących, chociaż z całą pewnością biegacze rozpowszechnili przekąski na bazie masła orzechowego wśród osób uprawiających najróżniejsze dyscypliny sportu. Orzechy zawierają w sobie dużo zdrowych tłuszczy, więc nie można przesadzić z ich stężeniem, ale jednocześnie są dzięki temu bardzo sycące, a krem powstały z mielenia orzechów od razu ma idealną strukturę i konsystencję nadającą się do smarowania na pieczywie.

Aby taka przekąska była w stu procentach zdrowa i pełnowartościowa oraz odżywcza, warto także zwracać uwagę na rodzaj pieczywa, z którym spożywa się takie masło orzechowe – najlepiej, aby było to pełnoziarniste, ciemne pieczywo. Kwasowość pieczywa na naturalnym zakwasie i wartości odżywcze płynące z nie do końca zmielonych nasion, idealnie komponują się z delikatnie słonym smakiem masła.

Masło orzechowe domowej roboty – namaczanie orzechów

Jednym z najważniejszych oraz pierwszym krokiem w produkcji domowego masła orzechowego, jest wcześniejsze namoczenie orzechów. Będą one miksowane, procesowane w robocie kuchennym lub blendowane i właśnie w tym celu muszą najpierw spędzić odpowiednią ilość godzin w zalewie z zimnej wody. Wcześniejsze ich namoczenie nie tylko pozwala uzyskać lepszą strukturę, ale chroni produkt przed utratą licznych wartości odżywczych, a przy okazji ułatwia późniejszy proces trawienia produktu.

Każdy gatunek i odmiana orzechów powinna być namaczana przez nieco inny czas. Warto przygotować sobie zalewę z orzechami niekiedy na dzień przed planowanym robieniem masła orzechowego:

 • Migdały – 8-12 godzin
 • Orzechy macadamia – 8 godzin
 • Orzechy nerkowca – 2 godziny
 • Orzechy brazylijskie – nie wymagają namaczania
 • Orzechy ziemne – 8 godzin
 • Orzechy laskowe – 8 godzin
 • Orzechy włoskie – 4 godziny
 • Pistacje – nie wymagają namaczania

Składniki:

 • 2-3 szklanki orzechów Twojego wyboru
 • 1-2 łyżki oleju extra virgin z kokosa lub inny olej Twojego wyboru
 • Szczypta soli (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

 1. Zblenduj wszystkie orzechy ze sobą w misie blendera, póki są jeszcze gorące.
 2. Miksuj je pulsacyjnie zwiększając i zmniejszając moc pracy robota kuchennego. Rób przerwy, aby nie zagrzać silnika ani ostrzy oraz regularnie zdejmuj nadmiar okruchów ze ścian naczynia do blendowania.
 3. Po uzyskaniu struktury drobnego piasku, dodaj olej i blenduj dalej aż do uzyskania gładkiej i delikatnej struktury.
 4. Dodawaj soli do smaku.

Masło orzechowe domowej roboty

Kupowane w sklepach masowo do tej pory masło orzechowe jest niestety nie tylko kosztowne, ale także przeładowane najróżniejszymi dodatkami i wypełniaczami, stabilizatorami, konserwantami czy olejami. Ich obecność w orzechach jest zupełnie niezrozumiała.

Samodzielny zakup nawet 200 gramów orzechów i zrobienie z nich małej porcji masła domowymi metodami pozwala uzyskać zadowalającą porcję produktu o zdecydowanie wyższej wartości odżywczej i prozdrowotnej, niż jakiekolwiek gotowe produkty sklepowe.