Ziołowa pielęgnacja skóry

Ziołowa pielęgnacja skóry. Przepisy na kąpiele ziołowe, maski, toniki

Ziołowa pielęgnacja skóry – współcześnie dbanie o ciało – w szczególności o twarz, ręce czy stopy – jest oczywistością. Dlatego poradniki traktujące o urodzie nie wspominają już o tych powinnościach, skupiając się na tym, jakie metody i preparaty są najskuteczniejsze. Od wielu lat obserwuje się trend bycia w zgodzie z naturą i korzystania z jej dobrodziejstw.

Taki swoisty powrót do korzeni, oczywiście w zupełnie nowym, współczesnym wydaniu. To, co przed laty było jedyną opcją, obecnie jest traktowane jak najnowsze zdobycze kosmetyczne. A wszystko dlatego, że dzisiejsza wiedza jest w stanie naukowo dowieść skuteczności fitokosmetyki, nie oczekując ślepej wiary w cuda zielarskich sztuczek.

Ziołowa pielęgnacja skóry – zielnik polski – powrót do korzeni kosmetyki

Nasze prababki masowo używały ziół do sporządzania najróżniejszych preparatów wspomagających higienę i kosmetykę na miarę ówczesnych możliwości. Słuszność obecnego trendu stawiającego na te same rośliny sprawia, że internauci intensywnie poszukują najlepszych przepisów na ziołowe napary, kąpiele i preparaty, które można przygotować samodzielnie. Poniżej kilka przykładów na to, że dysponując jedynie ziołami rosnącymi dookoła nas możemy wydatnie poprawić stan naszej skóry.

Ziołowa pielęgnacja skóry – ziołowe kąpiele

Kąpiele ziołowe działają nie tylko na skórę. Mają działanie odprężające lub pobudzające, bowiem zażywając kąpieli wdychamy aromaty terapeutyczne. Od temperatury wody, czasu trwania kąpieli i oczywiście składu mieszanek zależą efekty działania. Przyjmuje się, że kąpiel powinna trwać maksymalnie pół godziny, jednak w przypadku niektórych mieszanek czas skraca się nawet do 5-10 minut.

Optymalna temperatura wody wynosi około 34st.C – działa wówczas rozluźniająco i relaksująco, łagodzi stany napięcia nerwowego oraz działa kojąco na dolegliwości bólowe. Przed kąpielą należy zaparzyć wybrany zestaw ziół, tzn. zalać przegotowaną gorącą wodą i odstawić do naciągnięcia na minimum 15 minut. Następie przecedzony napar wlać do wanny z wodą i rozpocząć zabieg.

Najpopularniejsze mieszanki można podzielić ze względu na efekty terapeutyczne. I tak:

  • chmiel, melisa, lawenda, koniczyna polna, arcydzięgiel, kozłek lekarski i krwawnik pospolity działają uspokajająco na ducha i kojąco na ciało – są polecane przy nerwicach, nerwobólach, reumatyzmie oraz świądzie i wysypkach;
  • rozmaryn, rumianek, szałwia, mięta pieprzowa, macierzanka i tatarak posiadają właściwości ujędrniające skórę oraz działają pobudzająco;
  • czarny bez wygładza i wybiela skórę;
  • kora dębu, liście orzecha włoskiego nadają skórze głębszy odcień;
  • łopian i lipa posiadają właściwości głęboko oczyszczające;
  • skrzyp i pokrzywa odżywiają i oczyszczają skórę oraz wzmacniają tkanki;
  • sosna, rozmaryn, eukaliptus i lawenda znakomicie odprężają i jednocześnie dodają energii, poprawiając jednocześnie ukrwienie tkanek;
  • majeranek, wrzos, melisa, lebiodka działają wyciszająco i pomagają zasnąć;
  • pączki sosny, jałowiec, tymianek i szałwia pomogą przy problemach trądzikowych;
  • nagietek, rumianek, kasztanowiec i skrzyp uelastyczniają naczynia krwionośne i są zalecane przy schorzeniach żylakowych.

Ziołowa pielęgnacja skóry – maski i toniki na twarz

Przygotowane własnoręcznie preparaty pielęgnacyjne są ekologiczne, tanie i dają satysfakcję twórcom. Należy jednak pamiętać od właściwym przechowywaniu i starać się zużyć w krótkim czasie, bowiem ziołowe preparaty nie są konserwowane, wskutek czego ich trwałość jest krótsza niż kosmetyków drogeryjnych zawierających chemiczne utrwalacze.

Zioła pomocne w pielęgnacji skóry:

  • fiołek trójbarwny, nagietek, skrzyp, aloes, kora brzozy i kwiat czarnego bzu wspomagają walkę z trądzikiem;
  • skrzyp polny w połączeniu z drożdżami działa matująco i jest polecany dla cery tłustej;
  • rumianek i szałwia w towarzystwie płatków owsianych, miodu i odrobiny oliwy z oliwek doskonale odżywią i nawilżą skórę suchą;
  • koniczyna, mniszek i kwiat bzu czarnego są odpowiednie dla skóry dojrzałej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *