Bańki terapeutyczne – korzyści wynikające z ich stosowania

Pierwsze, co przychodzi na myśl mówiąc o bańkach leczniczych to Olimpiada w Rio. Ich historia sięga bowiem czasów starożytnych kiedy to przed ważnymi wydarzeniami sportowymi różnych kategorii na zabieg z wykorzystaniem bańki decydowali się niemalże wszyscy sportowcy. Czerwone, koliste plamy na ich ciele pozostawiane przez bańki terapeutyczne już wtedy wywoływały sporo kontrowersji. Później jednak dowiedziano się jak faktycznie działają bańki.

Czym są bańki terapeutyczne?

Starożytna chińska medycyna nazywa je inaczej – hijamah. Zaczęto stosować je tysiące lat temu, ponieważ uważano, że wykazują one zdolność do stymulowania energii życiowej poprzez ułożenie południków organizmu. Bańki wykazują niezwykle podobne działanie co klasyczna akupunktura.

Bańki terapeutyczne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub bambusa. Dziś w sprzedaży dostępne są jednak modele wykonane ze szkła. Istotą ich działania jest umieszczenie we wnętrzu źródła ciepła. Pod wpływem ogrzewania usuwa się tlen wewnątrz, tworząc bardzo wysokie podciśnienie. W nowoczesnych modelach baniek można znaleźć takie, które nie wymagają podpalania. Powietrze wysysa się za pomocą specjalnego pistoletu, co daje dokładnie taki sam efekt. Bańkę umieszcza się na ciele wzdłuż biegnącego południka. W ten sposób poprawia się przepływ krwi i energii do obszaru, który wymaga leczenia.

Ta niezwykle skuteczna metoda leczenia była wykorzystywana przez cywilizacje starożytne w celu leczenia wszelkich problemów układu oddechowego. Wykazywała niezwykle skuteczne działanie zwalczające wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, stany zapalne, depresję i problemy żołądkowo – jelitowe.

Po bańki również dziś sięgają sportowcy, którzy w ten sposób chcą rozluźnić wszystkie mięśnie i ścięgna, aby maksymalnie poprawić swoją wydajność.

Działanie baniek terapeutycznych

Głównym celem stosowania baniek leczniczych jest usunięcie przez skórę wszystkich toksyn z organizmu.

Wykorzystuje się je jednak również w innych celach:

  • obniżają ciśnienie krwi u pacjentów cierpiących na nadciśnienie
  • eliminują chroniczny ból pleców i karku
  • pomagają w walce ze sztywnością i bólem spowodowanymi chorobą zwyrodnieniową stawów
  • eliminują nerwobóle
  • utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2
  • zwalczają ból spowodowany zwężeniem tętnic
  • pobudzają do pracy układ trawienny

Praktyka stawiania baniek zaczęła mieć swój renesans na Zachodzie w 1950 roku. Od tego czasu ich popularność wciąż rośnie. Istnieją liczne badania kliniczne, z których wyciągnięte wnioski przedstawiamy poniżej:

Bańki poprawiają stan zdrowia

Osoby, u których zastosowano terapię bańkami leczniczymi znacznie poprawiły swój ogólny stan zdrowia. Zauważa się, że stawianie baniek przynosi bardzo liczne korzyści w leczeniu stanów bólowych związanych na przykład z półpaścem, ale także i z wieloma innymi schorzeniami. Natężenie bólu wśród pacjentów, którzy nie stosowali żadnych innych sposobów konwencjonalnego leczenia staje się znacznie niższe. Terapia cieplna przynosi więc bardzo dobre efekty.

Bańki pomagają pacjentom, którzy cierpią z powodu bólu mięśni. Po tę alternatywną metodę leczenia sięgają więc nie tylko chorzy, ale również sportowcy po intensywnych treningach, którzy w szybkim czasie chcą przywrócić sobie pełen zakres ruchów.

Po przeprowadzeniu terapii cieplnej z użyciem baniek można zauważyć, że zmienia się zabarwienie skóry z jasnego różu do ciemnej czerwieni. Dzieje się tak, ponieważ w naczyniach włosowatych organizmu dochodzi do wynaczynienia. Tkanki krwi rozpadają się a czerwone plamy są tego efektem. Dzięki bańkom pacjenci stymulują swój układ immunologiczny do walki z wieloma zakaźnymi patogenami.

W żadnym teście nie stwierdzono, ażeby bańki mogły przynosić jakiekolwiek skutki uboczne – oczywiście z wyjątkiem nieestetycznych, czerwonych, kolistych wybroczyn na skórze.

Pięć korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania baniek medycznych

Niwelowanie bólu

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez licznych ekspertów można stwierdzić, że terapia cieplna niweluje wiele rodzajów bólu, począwszy od tych, które wynikają z aktywnego procesu nowotworowego, jak i tych, które swoją przyczynę mają na przykład w zapaleniach stawów.

Odprężenie i relaks

Bańki są doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. Łagodzą bowiem nerwy poprzez zwiększony przepływ krwi i stymulację energii.

Przyspieszone gojenie

Zabieg pobudza przepływ krwi do określonej powierzchni ciała objętego leczeniem. Im lepszy przepływ krwi, tym szybsze gojenie się ran można zaobserwować.

Regeneracja skóry

Okazuje się, że to, co dzieje się wewnątrz ciała często widoczne jest na skórze w postaci licznych zmian. Po zabiegu z bańkami medycznymi przepływ krwi zwiększa się, skóra dostaje więcej tlenu i substancji odżywczych, a dzięki temu szybciej się regeneruje. W ten sposób można leczyć na przykład trądzik, egzemę, czy cellulit.

Eliminacja problemów trawiennych

Dzięki bańkom wielu pacjentów udało się wyleczyć z problemów jelitowych i trawiennych. Zaobserwowano, że po zabiegu ustępują objawy zespołu jelita drażliwego, biegunki, zaparcia i niekontrolowane zatrzymywanie wody w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *