Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej

Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej

Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej – podczas badania stomatologicznego warto zwrócić uwagę na ogólny stan jamy ustnej, przede wszystkim błon śluzowych. Często bowiem zaczynają się na nich pojawiać zmiany chorobowe, które w przypadku nieleczenia mogą doprowadzić nawet do nowotworu.

Dlatego profilaktyka jest w tym przypadku bardzo ważna – wcześnie zauważone pozwalają się skutecznie wyleczyć, ograniczając wystąpienie poważniejszych powikłań. Medycyna dzieli je na dwa rodzaje, to znaczy łagodne i przednowotworowe. O ile łagodne nie są zagrożeniem dla zdrowia, to w przypadku nowotworowych możliwe jest ich zezłośliwienie. Najczęściej takie zmiany występują u osób palących oraz pijących alkohol.

Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej – rodzaje zmian

Pod pojęciami zmian łagodnych i przednowotworowych kryją się dwa zupełnie inne pojęcia. Te pierwsze swoją budową przypominają zdrowe tkanki, rosną powoli i nie tworzą przerzutów, nie stanowiąc poważniejszego zagrożenia dla zdrowia. Z kolei zmiany przednowotworowe to przewlekłe schorzenia błony śluzowej, które nie leczone mogą się przekształcić w nowotwór.

Nie są to jeszcze zmiany rakowe, ale stany z podwyższonym ryzykiem pojawienia się tej choroby, dlatego w ich przypadku bardzo ważne jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. Oba rodzaje zmian mogą mieć postać owrzodzeń, guzów lub rozrostów.

Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej – zmiany łagodne

Jedną z najczęściej występujących zmian łagodnych jest brodawczyk płaskonabłonkowy. Powodem jego powstania są przeważnie zakażenia wirusowe lub uszkodzenia skóry. Brodawczyki, zależnie od przyczyny, mogą być zlokalizowane w wielu częściach jamy ustnej, między innymi na różnych fragmentach języka, podniebieniu, błonie śluzowej policzków czy wargach. Do zmian łagodnych zaliczają się także naczyniaki oraz włókniaki.

Te pierwsze wywodzą się z naczyń krwionośnych, mają formę kulistych obrzęków na błonie śluzowej jamy ustnej. Z kolei włókniaki mają postać twardych, różowych guzków, położonych na wewnętrznej stronie policzków oraz na granicy podniebienia miękkiego i twardego. Najczęściej powstają w wyniku przewlekłych, długotrwałych podrażnień. Leczenie zmian łagodnych jest stosunkowo proste, przeważnie sprowadza się do ich usunięcia przy pomocy lasera, krioterapii lub tradycyjnego zabiegu chirurgicznego.

Zmiany łagodne i przednowotworowe w jamie ustnej – zmiany przednowotworowe

Do zmian przednowotworowych przede wszystkim zaliczane są liszaj płaski, erytroplakia i leukopatia, a także przewlekłe złuszczające zapalenie gruczołów śluzowych warg, brodawczykowość kwitnąca, odsłoneczne zapalenie warg i brodawczaki rogowaciejące. Najczęściej pojawiającą się chorobą z tej grupy jest leukopatia, zwana też rogowaceniem białym. Objawia się ona białym, bezbolesnym przebarwieniem na błonie śluzowej policzków, podniebienia, warg lub języka, które z upływem czasu zmienia się w grubiejące, szarobiałe plamy.

Erytropakia jest z kolei nazywana rogowaceniem czerwonym Queyrata, gdyż objawia się charakterystyczną, czerwoną plamą o aksamitnym wyglądzie. Dość częstym schorzeniem jest także liszaj płaski, który na szczęście rzadko zmienia się poważniejsze stany nowotworowe. Liszaj to przewlekłe schorzenie błon śluzowych, najczęściej ma on postać białych, symetrycznych prążków na policzkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *