Plamienie na początku ciąży

Plamienie na początku ciąży – jakie przyczyny należy wskazać?

Plamienie na początku ciąży występuje bardzo często. Bez względu na czy przypomina menstruację, czy też brązowe upławy należy poznać przyczynę plamienia. Mimo faktu, że krew z pochwy może informować o fizjologicznym plamieniu implantacyjnym, obecność plam na początku ciąży może być symptomem poronienia. W związku z tym sytuacja taka nie może być ignorowana. Zawsze w takiej sytuacji należy udać się do specjalisty w celu przeprowadzeni badania kontrolnego.

Plamienie na początku ciąży – kiedy sytuacja jest normalna?

Plamienie w ciąży nie zawsze stanowi powód do obaw. Szczególnie w okresie pierwszych kilku tygodni od zagnieżdżenia zarodka. W tym okresie też kobieta bardzo często nie zdaje sobie sprawy, że spodziewa się dziecka. Plamienie zatem traktowane bywa jak miesiączka.

Fizjologicznym charakter ma także tak zwane plamienie implantacyjne. Występuje ono po upływie około siedmiu dni od stosunku płciowego, które doprowadziło do zapłodnienia. W sytuacji, gdy dojdzie do przetransportowania się zarodka z jajowodów do jamy macicy, przyczepia się on do jej endometrium. Wówczas może dojść do wystąpienia małej ilości krwi ze śluzówki macicy, która została uszkodzona podczas implantacji. W związku z tym fakt ten, określany jest jako plamienie implantacyjne.

Taki rodzaj krwawienia występujący na początku okresu ciąży również bywa mylony z menstruacją. Jednakże najczęściej plamienie o charakterze implantacyjnym jest łatwe do odróżnienia od krwi występującej podczas miesiączki. Plamienie implantacyjne jest skąpe, niejednokrotnie ogranicza się do pojedynczych nitek krwi, które dostrzegane są w śluzie wydostającym się z pochwy. Rzadziej pojawiają się brązowe plamy, które wskazują na to, że kobieta jest w ciąży.

Podkreślić należy jednak fakt, że chwila związana z osiedlaniem zarodka w jamie macicy nie należy do jedynych przyczyn obecności plamienia w początkowym etapie ciąży. Utrzymanie zarodka w pierwszych tygodniach ciąży możliwe jest dzięki strukturze określanej jako ciało żółte. Wytwarza ono progesteron. Wysoki poziom hormonu doprowadza do zatrzymania miesiączki w ciąży. Jednakże, nawet gdy ciało żółte funkcjonuje w sposób prawidłowy będzie, występowało małe złuszczanie błony śluzowej endometrium, co widoczne będzie w postaci brązowych upławów w początkowym etapie ciąży.

Plamienie na początku ciąży – czy jest to związane z poronieniem?

Obecnych jest wiele powodów przyczyniających się do powstania upławów, a także plamienia w pierwszym okresie ciąży. Nie zawsze związane jest to z poważnymi problemami dotyczącymi zdrowia kobiety, a także niebezpieczeństwem dla płodu. Obecność brązowych upławów na początku ciąży, przede wszystkim, gdy są skąpe, oznaczają prawidłową sytuację.

Poronienie podejrzewane jest, gdy dostrzegalna jest żywoczerwona krew u kobiety, której ciąża jest już widoczna. Szczególnie wtedy, gdy pojawia się ból oraz uczucie niepokoju. Może to być związane z odklejeniem łożyska. Sytuacja ta musi być szybko rozpoznana i wdrożone musi zostać odpowiednie leczenie, gdyż jest duże ryzyko poronienia. Mimo tego, że skąpe, brązowe upławy pojawiające się na początku ciąży nie wskazują na niepojące powikłania, nie można ich lekceważyć.

Warto także podkreślić, że blisko 30 procent ciąż kończy się poronieniem na początku rozwoju zarodka. Niejednokrotnie kobieta nie zdaje sobie sprawy, z faktu, że doszło do zapłodnienia. Takie krwawienie występujące w pierwszym trymestrze ciąży może być trudne do odróżnienia od zwykłej menstruacji. Co więcej, gdy nie pojawia się ból podbrzusza, natomiast zarodek jest wydalony w całości, można nie wiedzieć, że się było w ciąży oraz że doszło do poronienia. Najczęściej wydalane są zarodki, które uległy uszkodzeniu bądź z wadami genetycznymi.

Plamienie na początku ciąży – kiedy należy pójść do lekarza?

Krwawienie pojawiające się na początku ciąży powinno wzbudzić niepokój, w sytuacji kiedy jest niezwykle intensywne i nie ustępuje, co doprowadza to tego, że jest trudne do odróżnienia od miesiączki. Gdy pojawiają się dolegliwości bólowe, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wyróżnia się wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do krwawień w ciąży. Niepokój powinien pojawić się wówczas, gdy krwawienie wystąpi na początku ciąży bądź na etapie późniejszym, a przyczyna będzie związana z:

  • niewłaściwym miejscem, w którym doszło do zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy,
  • zagnieżdżeniem zarodka poza śluzówką macicy (ciąża o charakterze ektopowym),
  • niewydolnością ciała żółtego ciążowego,
  • odklejeniem łożyska,
  • poronieniem.

Mimo że w zależności od przyczyn krwawienia w ciąży mogą występować różne symptomy towarzyszące, na przykład ogólne rozbicie, zawroty głowy, ból w podbrzuszu oraz że wygląd i ilość krwi mogą być różne, niejednokrotnie trudno jest odróżnić normalne plamienie od zmian o charakterze patologicznym. Biorąc pod uwagę powyższe, zawsze należy zgłosić się na wizytę do specjalisty. Lepiej być nadgorliwym i przekonać się, że wszystko jest w porządku niż przeoczyć niepokojące zmiany, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia matki oraz dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *