rak krtani

Rak krtani – pierwsze symptomy, diagnostyka, objawy i leczenie raka

Rak krtani to często występujący nowotwór, którego pierwszym objawem jest chrypka. Gdy zaobserwujemy chrypkę jaka utrzymuje się przez 2-3 tygodnie bez przyczyny, winniśmy się zaniepokoić i zasięgnąć porady lekarza, bowiem mogą być to symptomy nowotworowe. Aż 10 razy częściej na raka krtani chorują mężczyźni, zwłaszcza palący papierosy lub pracujący w trudnych warunkach, zanieczyszczonym środowisko.

Rak krtani – grupy ryzyka i diagnostyka

W grupie ryzyka są osoby przebywające długotrwale w zanieczyszczonym środowisko, zapylonym,wśród chemikaliów a także palacze tytoniowi. Ponadto ryzyko potęguje płeć męska. Raka krtani najczęściej diagnozuje się między 45 a 70 rokiem zrycia. Należy on do najpopularniejszych nowotworów okolicy głowy. Wczesne stadium nowotworu obejmuje zmiany w nagłośni, głośni i podgłośni.

Usytuowanie w nagłośni stwarza większe zagrożenie szybszych przerzutów do węzłów chłonnych. Wyróżnia się również formę pośrednią nowotworu zlokalizowanego pomiędzy krtanią, gardłem i przełykiem tzw. raka zapierściennego. Najmniej uciążliwy a jednocześnie możliwy do wyleczenia jest rak głośni. Objawia się on chrypką, jaka nie ustępuje mimo leczenia.

Rak krtani – pierwsze symptomy

Zanim nowotwór zostaje rozpoznany mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Objawem jego są brodawczaki, białe plamy i smugi na błonie śluzowej, bądź rogowacenie błony. Z czasem nowotwór nacieka okoliczne tkanki niszcząc je sukcesywnie zamykając światło krtani. Ta sytuacja objawia się trudnościami w oddychaniu, wręcz duszeniem się. Kolejno następują przerzuty.

Podstawowym kryterium diagnostycznym jest badanie wykonane przez laryngologa. Wykonuje się wówczas laryngoskopię oceniającą charakter zmiany. Podczas tego badania pobierane są też wycinki do badan histopatologicznych. Dla stwierdzenia rozległości zmian obejmujących klatkę piersiową wykonywane jest zdjęcie RTG, USG oraz TK lub MRI. O tym, które badanie jest pomocne i konieczne decyduje lekarz prowadzący.

Objawy raka

Początkowe objawy raka krtani łatwo jest pomylić z infekcją, bowiem chrypka wydaje się być niegroźna, tymczasem trzytygodniowa chrypka może być objawem raka. Częstymi i typowymi objawami jest uczucie ciała obcego w gardle utrudniające przełykanie, a także zmiana głosu i nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto wśród objawów wymienia się jednostronny ból gardła promieniujący do ucha, kaszel, duszności, plucie krwią i odkrztuszanie. Towarzyszą tym objawom zmęczenie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych a także utrata wagi.

Leczenie choroby nowotworowej

Najczęstszą metoda leczenia raka krtani jest usunięcie krtani, aczkolwiek rodzaj leczenia jest zindywidualizowany. Przy mniej zaawansowanych nowotworach krtani przeprowadza się mikrochirurgiczne usunięcie zmian na strunie głosowej lub chordektomię, czyli usunięcie zajętej struny głosowej. Po usunięciu w całości krtani pacjent traci głos. Ponadto istotnym elementem leczenia jest radioterapia wespół z chemioterapią. W toku rehabilitacji pacjent uczy się mowy przełykowej bądź korzystania z elektronicznej protezy krtani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *