bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek – zastosowanie lecznicze, cechy kurdybanku, napar

Bluszczyk kurdybanek, a potocznie kumdran, kondratek, bluszczak i kocimorda to niewielka rośliną pnąca, zadarniająca przez wielu uznawana za chwast. Warto jednak wiedzieć, iż jest najstarszym polskim ziołem, które znane było już w osadzie Biskupin, co dokumentują wykopaliska. To właśnie kurdybanek zastępował wówczas przyprawy i nadawał smak potrawom z mięsa, zupom. Do dziś jest on stosowany w gastronomii jako oryginalna przyprawa.

Zastosowanie – bluszczyk kurdybanek

Najbardziej powszechnym sposobem kuracji bluszczykiem kurdybankiem jest napar z liści, będący wyśmienitą herbatką. Wystarczy łyżeczka ziela zalana wrzątkiem i parzona przez dziesięć minut pod przykryciem. Może być ona składnikiem mieszanki z syropem z mniszka i innymi ziołami. Poza herbatą w kuchni kurdybanek można wykorzystać dla wzbogacenia smaku rosołu, czy zupy ziemniaczanej.

By potrawy uzyskały charakterystyczny aromat wystarczy dodać do potrawy 1 łyżeczkę suszu kurdybanku. Świetnie kurdybanek komponuje się z twarogami, sałatkami, jak też mięsem. Prócz kuchni kurdybanek to obfite właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej jest rośliną ceniona za zdolności odtruwające i poprawiające przemianę materii w organizmie.

Jest to właściwości ceniona wiosna po zimie, kiedy organizm wymaga odtrucia i wyzbycia się toksyn. Dzięki tej zdolności kurdybanek regeneruje wątrobę i oczyszcza nerki poprawiając ich wydolność i pracę. Kurdybanek wsławił się za czasów Jana III Sobieskiego, który wyposażył w ziele swe wojsko celem wzmocnienia. Do dziś jest uważany za lek wzmacniający odporność i chroniący przed infekcjami, mikrobami.

Rzadziej znane cechy kurdybanku

Prócz wymienionych wyżej właściwości dobrze jest wiedzieć, iż bluszczyk kurdybanek to także zioło zwiększające produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za barierę ochronną organizmu przed wirusami i bakteriami. Niewiele się mówi o tym, ze kurdybanek to zioło na serce, regulujące jego rytm, jak również rzadką właściwością jest działanie łagodzące stres.

Roślina jest polecanym zielem w okresie rekonwalescencji i stanie wyczerpania. Niewiele osób zna bluszczyk kurdybanek na tyle dobrze, by ocenić czy ten chwast wrastający w trawnik to właśnie to zioło. Część osób jest zauroczona zarówno właściwościami jak też estetycznymi walorami kurdybanku i sadzi go w ogrodach jako roślinę ozdobną. Osiąga on zaledwie 20cm a częściej płozy się i oplata podpory. Roślina kwitnie na niebiesko delikatnymi kwiatami. Na surowiec leczniczy ścina się i suszy kwiaty oraz liście w okresie kwitnienia.

Bluszczyk kurdybanek – napar z kurdybanku

Bluszczyk w postaci naparu zaleca się ku poprawie trawienia. Wzmaga on produkcję soków żołądkowych i łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka oraz jelit. Poza tym napar działa pożytecznie na układ oddechowy poprzez oczyszczanie dróg oddechowych i ułatwienie w odkrztuszaniu. Napar stosować można i warto celem wzmocnienia całego organizmu jako działanie profilaktyczne. Biorąc pod uwagę iż herbata z ziela jest smaczna i aromatyczna warto ten napój włączyć do codziennej diety. Moczopędne działanie oraz odkażające naparu wykorzystać można do płukania ust, gardła, czy przemywania ran, zmian trądzikowych, hemoroidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *