Polipy pęcherzyka żółciowego

Polipy pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy

Polipy pęcherzyka żółciowego są to twory z tkanki łącznej pokryte nabłonkiem. Najczęściej składają się z cholesterolu. Częściej występują u mężczyzn, a co ciekawe w stosunku do innych populacji bardzo często występują w Chinach. Z reguły są niegroźne, lecz w niektórych polipach pęcherzyka żółciowego może się rozwinąć rak. Medycyna wyróżnia polipy:

 • cholesterolowe – 55-75% przypadków, są najłagodniejszymi polipami pęcherzyka żółciowego
 • zapalne – 2-13% przypadków,
 • zmian rozrostowych – 8-20% przypadków,
 • gruczolaki – 2-18% przypadków – występują stosunkowo rzadko, ale łatwo może z nich powstać nowotwór – gruczolakorak,

Polipy dzieli się także według rozmiarów, bądź budowy. Za polipy małe uważa się te, które mają mniej niż 10mm średnicy, natomiast te, które mają średnicę większą niż 10 mm, nazywane są polipami dużymi. Jeśli są małe i nie występuję dolegliwości nie ma potrzeby ich usuwania. Pacjenci, u których wykryto polipy pęcherzyka żółciowego, powinny zostać pod opieką lekarza, aby kontrolować ich wielkość. Gdy rozmiar stanie się niebezpieczny lub powstaną inne czynniki zwiększające ryzyko powstania raka, należy przeprowadzić cholecystektomię.

Polipy pęcherzyka żółciowego – objawy

W wielu przypadkach polipy pęcherzyka żółciowego nie dają objawów, a wykrywa się je przypadkowo wykonując badania USG z innych powodów. Jeśli wystąpią mogą być to:

 • ból górnej części brzucha – po prawej stronie, zwłaszcza po jedzeniu, Bóle występują w przypadku dużych polipów,
 • nudności i wymioty.

Jeśli podejrzewa się występowanie polipów pęcherzyka żółciowego wykonuje się badanie USG. Dzięki temu można określić lokalizację polipów i ich ilość. Podczas badania USG bardzo często wygląd polipów przypomina złóg, albo zagęszczoną żółć.

Medycyna nie potrafi odpowiedzieć z jakich przyczyn powstają polipy pęcherzyka żółciowego. Można jednak stwierdzić czynniki ryzyka ich powstania. Kamica pęcherzyka żółciowego może się przyczynić do ich powstania. Osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie wątroby typu B, mogą być narażone na powstanie polipów pęcherzyka żółciowego. Zespół Peutza-Jeghersa (genetyczny zespół, w którym występują między innymi polipy w przewodzie pokarmowym) i zespół Gardnera (występowanie mnogich polipów w jelicie grubym) także może przyczynić się do powstania polipów pęcherzyka żółciowego.

Polipy pęcherzyka żółciowego – leczenie

Jeśli polipy nie dają żądnych objawów, nie występuję bóle i nudności wystarczy monitorować je co 6 – 12 miesięcy, aby sprawdzać czy się nie powiększają. Wykonuje się wtedy badania USG. W przypadku, gdy zaobserwuje się szybki rozrost polipów konieczne jest ich wycięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten jest zwany cholecystektomią. Lekarze preferują użycie przy zabiegu laparoskopu.

Zmniejsza on dolegliwości bólowe, ponieważ nie wymaga nacięcia brzucha, pacjent nie musi długo przebywać w szpitalu i szybciej dochodzi do zdrowia. Ponadto ostateczne efekty są lepsze ze względów kosmetycznych. Bardzo ważne jest także to, że cholecystektomia laparoskopowa wiążę się z mniejszym ryzykiem infekcji. Zwykły zabieg cholecystektomii polega na nacięciu powłoki brzucha i wycięciem pęcherzyka żółciowego.

Zabieg wycięcia pęcherzyka żółciowego wykonuje się także w przypadku, gdy polipy są większe niż 1 cm lub niezależnie od wielkości dają objawy. Usunąć polip pęcherzyka żółciowego należy także, jeśli, mimo tego iż jest mniejszy od 1 cm. występuje ryzyko pojawienia się nowotworu pęcherzyka żółciowego. Ryzyko występuje jeśli polip ma szeroką podstawę, pacjent ma ponad 50 lat, a także ma kamicę pęcherzyka żółciowego. Dzisiejsza medycyna nie zna innych sposobów usunięcia polipów pęcherzyka żółciowego niż operacyjny. Ostatecznie o usunięciu polipów decyduje chirurg.

Polipy pęcherzyka żółciowego – dieta

Jak zostało wspomniane wcześniej nie wszystkie polipy trzeba usuwać. Jeśli nie występują dolegliwości z nimi związane i jeśli nie rozrastają się, wystarczy je obserwować. Jednak warto stosować odpowiednią dietę. Obecność polipów nie musi być niebezpieczna, jednak nie należy przyczyniać się do wzrostu ryzyka ich rozrastania się, Dieta, jaką można się kierować w przypadku występowania polipów pęcherzyka żółciowego:

 • lekkostrawna,
 • zmniejszyć spożywanie tłuszczu
 • zwiększyć jakość przyjmowanych tłuszczu,
 • unikanie smażenia potraw,
 • unikanie duszenia potraw,
 • ograniczyć słodkości.

Osoby borykające się z polipami pęcherzyka żółciowego nie powinny się zbytnio niepokoić. W porównaniu z innymi schorzenia nie są one bardzo groźne. Jeśli dają objawy i występuje ryzyko nowotworu chirurgicznie się je usuwa z pęcherzykiem żółciowym. W przypadku, gdy są małe i niedokuczliwe wystarczy je kontrolować wykonując badanie USG. Z polipami można normalnie funkcjonować.

Warto wspomagać się odpowiednią dietą i badając się regularnie. Polipów pęcherzyka żółciowego, które są mniejsze niż 1 cm. i bezobjawowe nie powinno się usuwać. Niepotrzebna ingerencja chirurgiczna może okazać się bardziej niebezpieczna niż występujące polipy. Wykonując operację mającą na celu pozbycie się polipów można narazić pacjenta na powikłania w związku z wprowadzeniem znieczulenia ogólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *