Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego jest ciężka formą przewlekłego stanu zapalnego ucha środkowego. Choroba doprowadza do rozwoju perlaka, który jest guzowatym tworem prowadzącym do uszkodzenia kosteczek słuchowych. W dalszej konsekwencji może doprowadzić nawet do powstania całkowitej głuchoty. Masa złogów naskórka jest bardzo dobrym elementem do rozwoju bakterii oraz innych drobnoustrojów, które powodują właśnie uszkadzanie kosteczek słuchowych, a także otaczających struktur.

Perlak jest to guzek, który wyróżnia się białawo-perłową barwą. Guz powoli zwiększa swoją objętość oraz wypełnia obszar ucha środkowego, a takze wyrostka sutkowego. Ponadto doprowadza do wyniszczenia występujące w sąsiedztwie tkanki kostnej. Podkreślić należy jednak fakt, że perlak nie należy do zmian o charakterze nowotworowym. Perlak pojawia się bardzo często u osób, które w dzieciństwie często dotknięte były zapaleniem uszu, infekcją górnych dróg oddechowych bądź wysiękowym zapaleniem uszu.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego – przyczyny

Perlak może pojawić się na skutek wrastania elementów naskórka do ucha środkowego w wyniku ubytku, który ukształtował się przez przedziurawienie krawędzi błony bębenkowej. Jest to tak zwana brzeżna perforacja błony bębenkowej. Do takiego stanu może dojść między innymi w czasie tak zwanego złośliwej formy zapalenia ucha środkowego bądź też wysiękowego zapalenia ucha.

Do zbierania się naskórka z przewodu słuchowego, a także powstawania perlaków może dojść także w elementach określanych mianem kieszonek retrakcyjnych. Ujawniają się one wówczas, gdy ujemne ciśnienie powstałe w jamie bębenkowej wpłynie na wyciągniecie błony bębenkowej do jej wewnętrznego obszaru. W przypadku dzieci, taki rodzaj deformacji błony bębenka powstaje na skutek przerostu migdałka gardłowego. U osób dorosłych natomiast taki stan powoduje przewlekły stan zapalny zatok przynosowych bądź też skrzywienie przegrody nosowej.

Podkreślić należy również fakt, że perlak bardzo rzadko jest zmianą mająca charakter wrodzony rozwijającym się na elemencie przetrwałej tkanki embrionalnej w fragmencie skalistym kości skroniowej.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego – objawy

Symptomy świadczące o obecność przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego to przede wszystkim ból ucha, odczucie rozpierania w uszach, zawroty głowy, szumy uszne, wyciek śluzowo-ropnej treści z ucha o charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym zapachu oraz niedosłuch albo całkowita głuchota.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego – diagnostyka

W diagnostyce perlaka bardzo ważnym elementem jest szczegółowy wywiad z osobą chorą. Podczas rozmowy z pacjentem lekarz pyta o symptomy, przebyte zapalenia ucha środkowego, a ponadto urazy w obszarze ucha oraz problemy ze słuchem. W dalszej kolejności bada uszy oraz ich okolice delikatnym dotykiem.

Gdy podejrzewa się przewlekle perlakowe zapalenie ucha środkowego koniecznie należy przeprowadzić badanie endoskopowe. Test umożliwia zaobserwowanie stanu zniszczenia błony bębenkowej, kosteczek słuchowych oraz czasami także kości skroniowej. Dodatkowo ucho osoby chorej jest wilgotne, natomiast podczas oczyszczania ucha z wykorzystaniem ssaka wydostaje się wydzielina wraz z nagromadzonym naskórkiem.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego – leczenie

Działania lecznicze przy przewlekłym perlakowym zapaleniu ucha środkowego polegają na usunięciu wszystkich tkanek, które są chore, a więc perlaka, wyściółki ucha zmienionej przez stan zapalny, ponadto uszkodzonych kosteczek słuchowych oraz kości.

Podczas tej samej operacji specjalista może przeprowadzić rekonstrukcję układu przewodzącego ucha, a więc błony bębenkowej oraz kosteczek słuchowych. Takie dzianie wpłynie na poprawę słuchu pacjenta. Taki zabieg najlepiej jednak wykonać po całkowitym wygojeniu się ucha, a więc po upływie około 6 miesięcy.

Podkreślić należy fakt, że podczas pierwszych 24 godzin po operacji perlaka mogą wystąpić zawroty głowy, a także nudności. Zdarza się jednak, że odczucie kręcenia się w głowie utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet przez klika dni od zakończenia operacji. Jest to stan normalny.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego – powikłania

Przewlekłe perkalowe zapalenie ucha środkowego może doprowadzić do ujawnienia się groźnych w skutkach powikłań. Mianowicie pojawia się tutaj niebezpieczeństwo rozszerzenia się stanu zapalnego na sąsiadujące tkanki. Takie działanie może wpłynąć na rozwój takich schorzeń jak:

  • zapalenie błędnika,
  • ostre zapalenie wyrostka sutkowego

Stanowiącego obszar czaszki, który umiejscowiony jest bezpośrednio za małżowiną uszną. Ponadto może pojawić się tutaj porażenie nerwu twarzowego, a w dalszym rezultacie upośledzenie ruchów mięśni znajdujących się na połowie twarzy.

Podkreślić należy jednak fakt, że najgroźniejszym w skutkach powikłaniem przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego jest zapalenie zakrzepowe zatoki setowej. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż doprowadzić może do sepsy, a ponadto także zapalenia opon mózgowych, ropni móżdżku oraz mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *