suchy kaszel

Suchy kaszel – leczenie, domowe sposoby, objawy po grypie

Suchy kaszel można leczyć za pomocą syropu z cebuli przygotowanego w domowym zaciszu. Tak sporządzony środek pomoże uporać się z dyskomfortem pojawiającym się w gardle. Jednakże leczenie dolegliwości, którą jest suchy kaszel domowymi metodami może być stosowane tylko przez pewien okres. W sytuacji gdy kaszel trwa zbyt długo i zamienia się w kaszel mokry, należy zasięgnąć opinii lekarskiej.

Jest to ważne, gdyż przyczyną takich okoliczności mogą być dolegliwości związane z chorobami serca oraz nowotworami. Najczęściej jednak suchy kaszel towarzyszący przeziębieniu lub grypie, w miarę jak infekcja postępuje zamienia się w kaszel mokry. W pierwszym stadium suchego kaszlu konieczne staje się jego łagodzenie, żeby nie przyczyniał się do powodowania zakłóceń snu.

Suchy kaszel – leczenie

Kaszel suchy związany jest z przyjmowaniem preparatów, które spowodują że stanie się on mokry. Wykorzystuje się tutaj różnego rodzaju środki o charakterze wykrztuśnym. Suchy kaszel może być także leczony za pośrednictwem lekarstw, które hamują odruch kaszlu. Wymienia się tutaj takie specyfiki jak dekstrometorfan oraz kodeina. Jednakże podkreślić należy fakt, że stosowane one mogą być po odkryciu powodów powstania suchego kaszlu.

Okazać się może, że może on być przyczyną poważniejszych schorzeń, w przypadku których wykorzystywanie preparatów hamujących odruch kaszlu jest niewskazane. Przyjmowane mogą być one także wówczas, gdy kaszel jest bardzo trudny i uporczywy, co wpływa negatywnie na spokojny sen. Wówczas mogą one być zastosowane na noc, w ciągu dnia zaleca się wtedy przyjmowanie środków wykrztuśnych, które doprowadzą do zamiany w kaszel o charakterze mokrym.

Należy również pamiętać o tym, ze kasłanie powoduje wydalanie z organizmu człowieka chorobotwórczych drobnoustrojów. W związku z tym nie można tłumić odruchu kaszlu za wszelką cenę. Ponadto mogą być one przyjmowane przez krótki czas, gdyż kodeina może doprowadzić do uzależnienia. Co więcej, mogą je brać osoby dorosłe oraz młodzież. W żadnym wypadku nie można ich podawać dzieciom poniżej 12 roku życia.

Podkreślić należy jednak fakt, że tłumienie kaszlu jest zjawiskiem bardzo pożądanym, na przykład po zabiegach o charakterze neurochirurgicznym czy też okulistycznym. Nie należy w tym przypadku doprowadzać do kaszlu, gdyż towarzyszące tutaj ogólne pobudzenie oraz podwyższenie ciśnienia w klatce piersiowej mogą przyczynić się do wzrostu ciśnienia wewnątrz czaszki, a także gałki ocznej.

Suchy kaszel staje się mniej męczący gdy zastosujemy środki przeciwhistaminowe.

Suchy kaszel – metody domowe

Metody domowe na suchy kaszel to preparaty z domowej apteczki, wśród których wymienić można tymianek (wspomaganie wytwarzania płynnego śluzu, który rozrzedza wydzielinę), prawoślaz (aktywność wykrztuśna), porost islandzki (działanie przeciwkaszlowe oraz łagodzące stany zapalne śluzówki dróg oddechowych), podbiał (aktywność łagodząca stany zapalne dróg oddechowych), dziewanna (pozwala poradzić sobie z trudnym oraz uporczywym kaszlem), propolis (właściwości antybakteryjne), siemię lniane (łagodzenie odruchu kaszlowego), miód, a także syrop sosnowy.

Wśród technik domowych wymienia się ponadto inhalacje. w tym przypadku dobry rezultat pojawia się przez wdychanie pary wodnej, najlepiej z dodatkiem preparatów o charakterze antybakteryjnym czy też przeciwwirusowym. W celu przygotowania zabiegu, do gorącej wody należy dodać kilka kropelek olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, z kopru włoskiego, sosny czy też majeranku. Można także przygotowywać inhalacje z ziół takich jak na przykład rumianek.

Inny domowy sposób to nawilżanie powietrza. W tej sytuacji można na przykład wykorzystać mokre ręczniki i umieścić je na kaloryferze. Konieczne jest także dbanie o nawilżenie błon śluzowych. Można tego dokonać przez częste popijanie wody albo też naparów ziołowych. Płyn powinien charakteryzować się temperaturą pokojową albo też lekko ciepłą.

Domowe sposoby na kaszel mogą być wykorzystywane tylko przez kilka dni. W sytuacji, gdy nie przynoszą one rezultatu należy skonsultować się wówczas z lekarzem. Stanowią one bardzo istotną pomoc w przypadku obecności kaszlu, jednakże nie zawsze przynoszą spodziewany rezultat.

Suchy kaszel – po grypie

Kaszel bardzo często stanowi pozostałość po grypie. W sytuacji, gdy kaszel nie jest powikłaniem pogrypowym, zapalenia oskrzeli, to nie ma tutaj powodów do obaw. Kaszel, który ujawnia się przez działanie dymu, zmiany temperatury albo wilgotności powietrza, spowodowany jest uszkodzeniem śluzówki dróg oddechowych na skutek infekcji. Zakażenie doprowadza do nieprawidłowości oraz złuszczenia nabłonka rzęskowego, który stanowi pierwszą linię obrony.

Błona zniszczona w taki sposób dość łatwo ulega podrażnieniom co przyczynia się do powstania odruchu kaszlu. Tutaj najlepszym preparatem leczniczym jest więc czas, gdyż nabłonek musi ulec procesowi regeneracji. Przebiega to kilka tygodni. Musimy tutaj dbać o nawilżenie błon śluzowych. Bardzo istotną pomoc stanowi w tym przypadku popijanie naparu przygotowanego z siemienia lnianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *