Zapalenie gardła

Zapalenie gardła – objawy, leczenie, przyczyny powstawania

Zapalenie gardła jest infekcją górnych dróg oddechowych. Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi w błonie śluzowej gardła. Bardzo często pojawia się tutaj zapalenie migdałów podniebiennych. Przeważające przypadki ostrego zapalenia gardła wywołane są przez wirusy, choć przyczyna to także bakterie albo grzyby.

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, a ponadto wczesną wiosną. Choroba rozprzestrzenia się za pośrednictwem drogi kropelkowej, a także za pośrednictwem kontaktu bezpośredniego z osobą chorą. Do przyczyn związanych z powstaniem choroby wymienia się także spadek odporności, a więc na powstanie infekcji narażone są głównie osoby starsze, a także z chorobami przewlekłymi.

Do stanu zapalnego prowadzi ponadto astma oskrzelowa, alergia cz też obturacyjna choroba płuc. Przewlekłe zapalenie gardła to natomiast rezultat wysuszenia śluzówki, do którego prowadzi obecność w zadymionych, suchych oraz ciepłych pomieszczeniach.

Bardzo często dochodzi do pomylenia wirusowego zapalenia gardła oraz anginy, do której również powstaje na skutek stanu zapalnego, jednakże powstaje na skutek innego czynnika, którym są bakterie Steptococcus pyogenes.

Zapalenie gardła – objawy

Objawy stanu zapalnego gardła to oczywiście ból gardła, a ponadto odczuwanie dyskomfortu, podrażnienia oraz drapania błony śluzowej. Osobie dotkniętej chorobą towarzyszy chrypka, dochodzi także do problemów związanych z połykaniem. Zapalenie gardła to także mniejszy apetyt,, gorączka albo też stany podgorączkowe. Pojawia się także uczucie stałego rozbicia, bóle o charakterze kostno-stawowym, a także bóle głowy.

Co więcej, może dojść do zaczerwieniania oraz ropienia spojówek. Podczas badania lekarz może zauważyć obecność wybroczyn na błonie śluzowej podniebienia, powiększonych węzłów chłonnych na szyi, nalotów na migdałkach, rozpulchnionego, czerwonego gardła.

W sytuacji występowania ostrego, bakteryjnego zapalenia gardła nasila się stan gorączkowy. Jeżeli przyczyna jest bakteryjna to wówczas pojawia się brak kaszlu, powiększenie węzłów chłonnych przednich, biały nalot na migdałach, a ponadto ich obrzęk. Dzieci przechodzą bakteryjne zapalenie gardła w wieku od 5 do 15 lat.

Zapalenie gardła – leczenie

W diagnostyce zapalenia gardła bardzo ważną kwestią jest badanie oraz wywiad z osobą chorą, albo też jego opiekunem oraz badanie o charakterze przedmiotowym. Pomocne są tutaj także badania laboratoryjne.

Działania lecznicze przy obecności zapalenia gardła uzależnione są od przyczyny choroby. Gdy jest to bakteryjne zapalenie gardła pomocny będzie antybiotyk. W odniesieniu do ropnego zapalenia gardła, który wywołany został przez Streptococcus pyogenes wykorzystuje się penicylinę fenoskymetylenową.

W przypadku chorych, którzy uczuleni są na penicylinę stosuje się makrolidy. Natomiast gdy pojawią się sytuacje wyjątkowe leczenie podejmuje się za pośrednictwem antybiotyku, którym jest klindamycyna.

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła, które wywołane zostało wirusem leczy się z wykorzystaniem leczenia symptomów. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się środki łagodzące objawy. Wśród preparatów na zapalenie gardła wymienia się rośliny zielarskie takie jak wyciąg z korzenia prawoślazu, wyciąg z szałwii, wyciąg z aronii, napar z kory dębu, tymianku albo rumianku. Środki zielarskie wyróżniają się aktywnością łagodzącą oraz dezynfekującą. Bardzo dobrze sprawdzają się płukanki z rumianku, tymianku, szałwii. W przypadku ich przyrządzenia należy pamiętać o tym, aby charakteryzowały się one temperaturą zbliżoną do temperatury naszego ciała. Stosowane powinny być od 3 do 4 razy dziennie.

W przypadku leczenia zapalenia gardła pomogą także preparaty z domowej apteczki, a więc sok z buraków z dodatkiem octu, syrop z miodem oraz cytryną, syrop z cebuli. Bardzo dobrze działa także mleko z miodem, albo herbata z dodatkiem miodu oraz cytryny. Skutecznością charakteryzuje się także sok z malin, imbirowy, ponadto napar z czarnego bzu albo lipy.

Skutecznym domowym sposobem jest także płukanie gardła z wykorzystaniem roztworu soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie. Dobrze działa także spożywanie czosnku oraz cebuli, gdyż wyróżniają się one właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi.

Pamiętać należy także o odpoczynku oraz spokojniejszy tryb życia. Trzeba także dbać o przyjmowanie dużej ilości płynów. Zadbać trzeba także o nawilżanie powietrza w miejscu, w którym się przebywa. Zadbanie o nawilżenie śluzówek gardła przyczynia się do łagodzenia odczucia dyskomfortu oraz zapewnia tak potrzebną w tym przypadku ulgę.

Warto w związku z tym, zainwestować w urządzenie zapewniające nawilżenie powietrza, ewentualnie można zastosować w tym przypadku mokre ręczniki, przez umieszczenie ich na ciepłych grzejnikach. Warto zadbać o częste przewietrzanie pomieszczeń. Gdy doświadczymy infekcji gardła, koniecznie należy pozbyć się z diety produktów kwaśnych oraz ostrych. Przyczyniają się one do niepotrzebnego podrażniania błony śluzowej, doprowadzając w ten sposób do dyskomfortu. Trzeba takze unikać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *