sorbety

Sorbety czy Lody – co ma więcej kalorii? co jest zdrowsze?

Sorbety i lody to nasze ulubione desery niezależnie od pory roku. Kochamy je jeść i zimą i latem. Niestety to deser wyjątkowo kaloryczny. Sorbety zaś to rewelacyjny deser na upalne lato, przy czym trudno przejść obojętnie obok polewy czy śmietany bitej jaka świetnie komponuje się z nieco mniej kalorycznym sorbetem.

Lody i sorbety – ulubione desery

Jedna gałka lodów to zaledwie 50g, które poprawi nam humor, orzeźwi w upalny dzień i dostarczy niemało kalorii. Łatwo przeliczyć ile zjedliśmy kalorii zerkając na tabelę kalorii uwzględniająca ilość kalorii w 100g lodów. I tak lody z automatu to 135kcal, lody gałkowe śmietankowe – 160kcal, zaś waniliowe – 140kcal. Najmniej kaloryczne okazują się sorbety – 50kcal. Z tego wynika jednoznacznie, iż sorbety mniej tuczą od lodów.

A to za sprawą wody, która stanowi ich bazę zamiast śmietany jakie znajdziemy lub powinniśmy znaleźć w lodach. W porównaniu do lodów mlecznych sorbety zawierają nie tylko mniej kalorii, ale i mniej składników odżywczych. Owoce i soki owocowe w sorbecie to zaledwie 15% całości. Niestety ani lody ani sorbety nie są wskazane w diecie odchudzającej a tym bardziej w zdrowym żywieniu.

Niestety większość lodów i sorbetów zawiera mnóstwo barwników i aromatów, sztucznych uzdatniaczy smaku. Alternatywa jest wykonanie własnych lodów, co bywa niestety trudne, znacznie łatwiej jest zrobić domowy sorbet poprzez zamrożenie soku owocowego z kawałkami owoców.

Lody śmietanowe i ich wartość

Lody śmietanowe czy tez śmietankowe są wyrobem mlecznym, nie śmietanowym jak wskazywałaby nazwa. Do ich wyrobu wykorzystuje się mleko w proszku oraz jaja, cukier, śmietanę i owoce. Obecny w tych produktach wapń wpływa na wartość odżywczą lodów. Zaś owoce w lodach to źródło witamin. Jednak wyrabiane na skale przemysłową lody często poza wartościowymi składnikami są źródłem tych niepożądanych jak utwardzone tłuszcze roślinne czy chemiczne dodatki.

Gdy jesteś na diecie i masz ogromną ochotę na loda, to jak najbardziej możesz go zjeść, jednak unikaj dodatków do lodów takich jak sosy, polewy, orzeszki, czy słodkie dekoracje, bowiem deser lodowy w takiej postaci może zawierać nawet 500% kalorii samych lodów. Tym samym deser lodowy staje się bombą kaloryczną niweczącą wszelkie wysiłki odchudzania.

Domowe lody

Chcąc wiedzieć co jemy oraz zadbać o jak najniższą kaloryczność lodów wykonaj je sama. To jak najbardziej możliwe. Nie musisz kupować maszynki do lodów. Wystarczy dobrze utrzepać mleko i śmietanę mikserem, dodać co nieco cukru oraz żelatyny, by lody miały odpowiednią konsystencję. W zależności od pożądanego smaku możesz je wzbogacić owocami lub czekoladą, czy wanilią.

To świetna przekąska dla dzieci, o wiele zdrowsza od lodów ze sklepu. Lody zamrozić możesz w foremkach do lodów na patyku. Sorbety zaś przygotować można w postaci kostek lodowych, jakie można dodawać do napojów, wody mineralnej itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *